چه کسانی زمینه ساز تداوم نهضت حسینی هستند ؟

  • کد خبر : 522230
  • ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
چه کسانی زمینه ساز تداوم نهضت حسینی هستند ؟

استاد حوزه و دانشگاه گفت: حضور و نقش زنان در حماسه کربلا و واقعه عاشورا سبب تداوم نهضت حسینی و افشای حکومت فاسد و ظالم شد.

حجت‌الاسلام ایمان ضرابی ، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه آیین و اندیشه شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به نقش بانوان در واقعه عاشورا و حماسه کربلا اظهار داشت: واقعه عاشورا نقش بسزایی در تداوم و حیات اسلام داشته و همچون چراغ پرنوری در راه و منش امت اسلامی نورافشانی می‌کند و زنان عاشورایی نیز زمینه سازی تداوم نهضت حسینی شده‌اند.

وی گفت: یکی از شگفتی‌هایی که در حادثه کربلا به‌وضوح مشاهده می‌شود و چهره عاشورا را برجسته می‌سازد، حضور فعال همه اقشار اجتماع در شکل گیری این تحول عظیم بوده است.

این استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: بی‌شک بنابر آنچه در متون تاریخی آمده، زنان سهم بسزایی در حرکت نهضت حسینی داشته‌اند و از آغاز حرکت در مدینه تا مراجعت دوباره به مدینه، زنان نقش تعیین کننده‌ای داشتند ولی از نظر قواعد جنگ حضور زن برای یک رزمنده مشکلاتی را ممکن است ایجاد کند.

اصرار بر حضور زنان در واقعه کربلا

وی افزود: در جریان کربلا، خیلی به امام عرض کردند که زنان و بچه‌ها را همراه خود نبرد اما ایشان اصرار بر حضور زنان به‌همراه خود داشتند.

حجت‌الاسلام ضرابی خاطر نشان کرد: در جریان کربلا حدود ۲۰ زن حضور داشتند که سه تا چهار نفر آن‌ها غیر بنی‌هاشم بودند.

وی ادامه داد: این زنان در روز عاشورا یا فرزند یا همسر یا برادر خود را از دست دادند اما آنچنان استوار در مقابل دشمنان خاندان وحی ایستادگی کردند که پس از قرن‌ها وقتی از لا‌به‌لای صفحات تاریخ روزهای آن‌ها را می‌خوانیم غرور سراپای ما را فرا می‌گیرد و بر مقام چنین زنانی رشک می‌ورزیم.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: بعد از جریان عاشورا و اسیر شدن زنان و عزیمت آن‌ها به کوفه، عبیدالله زنان غیر بنی‌هاشم را آزاد کرد و تنها زنان بنی‌هاشم را از کوفه تا شام و بعد از مدینه کاروان اسرا را همراهی کردند وطی مسیر سخنرانی‌ها و افشاگری‌های همین زنان عاشورایی بود که باعث شد تا این نهضت مخدوش نشده و تا امروز هم زنده مانده است.

اگر زینب (س) نبود کربلا در کربلا نبود

وی با بیان این‌که اگر حضرت زینب سلام‌الله علیها نبود کربلا در کربلا نبود، گفت: نقش بی‌بدیل زنان در انقلاب حسینی غیرقابل اغماض است و می‌توان با مرور مطالعه متون تاریخی به فلسفه همراه داشتن زنان توسط امام پی برد.

حجت‌الاسلام ضرابی اظهار داشت: امام حسین علیه‌السلام، زنان را همراه خود بردند تا بعد از جریان عاشورا این واقعه با سوز دل و زبان نغز زنده نگه داشته شود به‌گونه‌ای که همین زنان با شمشیر زبان، یزید را در شام به زانو درآوردند و او از این اسیر کردن و به شام آوردن زنان پشیمان شد.

وی افزود: حرکت زنان سال ۶۱ هجری نشان داد که زنان عنصر فعال حرکت‌های بزرگ هستند آن چنان که تا همین امروز، مادران، همسرتان و خواهرانی هستند که با تأسی از حرکت زنان عاشورایی چون زینب کبری سلام‌الله علیها و ام‌البنین سلام‌الله علیها چون کوه تکیه گاه مرحم مجاهدین راه خدا هستند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=522230

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.