چه چیزی مانع حضور نابینایان در شهر شده است ؟

  • کد خبر : 533474
  • ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۳۸
چه چیزی مانع حضور نابینایان در شهر شده است ؟

۲۴۰ نفر از کم بینایان و نابینایان شهرستان قدس تحت پوشش اداره بهزیستی هستند و وجود فقر فرهنگی در جامعه موجب ایجاد عدم خودباوری و اعتماد به نفس و حضور فعال شده است که رفع این مشکل همت مسئولین و مردم را می طلبد.

ناصر نیک افشار، رئیس اداره بهزیستی شهرستان قدس در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به تعداد نابینایان و کم‌بینایان شهرستان قدس در ارتباط با اهمیت رفع موانع فرهنگی به آن‌ها اظهار داشت: سازمان بهزیستی نابینایان را به دو دسته نابینا و کم‌بینا یعنی افرادی که به نحوی مشکل نابینایی دارند و نابینای مطلق هستند و افرادی که با عینک، بینایی آن‌ها قابل اصلاح نیست، مانند افرادی که دید تونلی و مختصر دارند و نورکم را می‌توانند تشخیص دهند، تقسیم می‌کند.

وی با اشاره به تعداد کم‌بینایان و نابینایان زیر پوشش و خدمات رسانی بهزیستی گفت: تعداد نابینایان و کم‌بینایان زیر پوشش اداره بهزیستی شهرستان قدس ۲۴۰ نفر هستند و مهم‌ترین خدماتی که از سوی اداره بهزیستی به نابینایان و کم‌بینایان ارائه می‌شود کمک به اشتغال این افراد است تا شغلی برای آن‌ها راه‌اندازی شود و یا کمک شود تا این افراد در جایی مشغول به کار شوند و به دلیل این‌که این افراد دارای مشکلات روزمرگی هستند بکارگیری آن‌ها توسط کارفرما به سختی انجام می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان قدس عنوان کرد: از دیگر اقداماتی که برای این افراد انجام می‌شود خدمات کمک درمانی و مناسب سازی محیط زندگی مانند سرویس بهداشتی و محل استراحت آن‌ها، در راستای مشکل بینایی این افراد است تا شرایط زندگی بهتری داشته باشد و در محیطی که زندگی می کنند با موانع برخورد نداشته باشند.
وی در ارتباط با خدمات و مبلمان شهری برای تردد بهتر نابینایان بیان کرد: رئیس اداره بهزیستی در هر شهری به عنوان دبیر شورای مناسب سازی شهری است و رئیس این شورا، فرماندار آن شهر است که شهرداری نیز یکی از اعضای آن شورا است و در شهرداری همه بخش های مدیریت عمرانی، پیمانکار این مجموعه و کسانی که در بحث مناسب سازی پیاده رو ها و مبلمان شهری فعالیت می کنند همکاری خوبی در این زمینه داشته اند و استانداردهای لازم ویژه نابینایان را در این امر رعایت کرده اند.

وی در ارتباط با ویژگی‌های مسیر عبور نابینایان گفت: مسیر عبور نابینایان دو ویژگی دارد. یکی ریل ویژه نابینایان که شامل آن دسته از نابینایان مطلق که با عصای سفید به راحتی بتوانند از این مسیر عبور کنند. دومین ویژگی رنگ نارنجی است برای آن دسته از کم بینایانی که بدون عصا می خواهند از مسیرها تردد داشته باشند.

نیک افشار در ارتباط با رفع موانع موجود برای حضور نابینایان در سطح شهر خاطر نشان کرد: یکی از موانع برای حضور نابینایان در سطح شهر تردد موتور سیکلت از مکان هایی ایست که برای عبور معلولان مناسب سازی شده است. در برخی موارد شاهد هستیم که شهروندان وسایط نقلیه خود را در مسیرهای که مناسب سازی شده است قرار می دهند و تا زمانی که این مشکل برطرف نشود شهرداری مجبور می شود میله‌هایی در وسط بلوار قرار دهد تا موتور سیکلت‌هایی که قصد عبور از آن جا را دارد با افراد برخورد نکنند و در صورتی که با نابینایان، کم بینایان و یا افراد ویلچری برخورد کنند، تخلف محسوب می‌شود.

نیک افشار مشکل فقر فرهنگی را یکی دیگر از موانع در جامعه دانست و بیان داشت: معلولان ما به دلیل شرایط فرهنگی و عدم وجود اعتماد به نفس به راحتی نمی توانند در سطح شهر تردد کنند. به طور مثال نابینایان این خود باوری را ندارند تا عصای سفید را با خود همراه داشته باشند و یا کسانی که ویلچری هستند اعتماد به نفس و خودباوری را ندارند تا در جامعه حضور داشته باشند زیرا با موانع فرهنگی روبرو‌ هستند و این امر موجب می شود که آنها خانه نشین شوند که همت همه مسئولین و مردم را می‌طلبد.

وی در ارتباط با قانون سه درصدی استخدام و حمایت از معلولان برای ایجاد اشتغال گفت: در سال ۹۷ قانون جامع حمایت از معلولان اصلاح شد و مجدد مصوبه مجلس را به خود اختصاص داد و اگر در ارتباط با قانون جامع حمایت از معلولین در مواد مختلف آن تخلف کنند و یا در حوزه استخدام معلولین امتناع کنند مجرم شناخته می‌شوند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان قدس تصریح کرد: مردم باید نگرش خود را نسبت به معلولین تغییر و اطلاعات خود را افزایش دهند، زیرا آنها هم آفریده خدا هستند و خداوند هر کس را با ویژگی‌های خاصی آفریده است و لازم است که مردم بدانند این معلولیت جزء ویژگی یک فرد است و در کنار این معلولیت خداوند به آنها توانایی های دیگری نیز عطا کرده است. همچنین ارگان ها باید در جهت فرهنگ ایجاد زندگی معلولین در کنار سایر افراد جامعه کمک کنند و به زودی شاهد افتتاح انجمن نابینایان در سطح شهرستان قدس خواهیم بود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=533474

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.