چشم انداز صنعت خودرو در سال ۹۹

  • کد خبر : 574790
  • ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
چشم انداز صنعت خودرو در سال ۹۹

کارشناس صنعت خودرو گفت: قیمت خودرو بر اساس رویدادهای کلان اقتصادی متغیر است اما در سال پیش رو قطعا شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود.

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز در ارتباط با چشم‌انداز صنعت خودرو در سال پیش‌رو اظهار داشت: وضعیت پیش‌بینی بازار در سال ۹۹ به خاطر بحران کرونا دشوار است.

کارشناس صنعت خودرو گفت: طبق آمارهای بین‌المللی وضعیت کرونا متغیر است و نمی‌توان گفت چه زمانی به پایان می‌رسد. تا زمانی که بیماری کنترل نشود و بازار دوباره شروع به فعالیت و تولید نکند نمی‌توان پیش‌بینی مطمئنی از صنعت خودرو داشت.

کاکایی گفت: وضعیت فعلی کرونا سبب رکود شده و در صنعت خودروسازی دنیا بالای ۱۵ درصد کاهش تقاضا ایجاد شده است.

وی مطرح کرد: علاوه بر این مشکل دیگری که در ایران داریم بحث تولید و نحوه قیمت گذاری است. اگر قیمت گذاری دستوری ادامه پیدا کند از این پس هیجان زیادی را در بازار خواهیم داشت. اثر منفی قیمت‌گذاری هیجانی در بازار به سرمایه‌گذار می‌رسد.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه به راه‌های پیش رو دولت در برابر قیمت گذاری دستوری اشاره کرد و گفت: با این نوع قیمت گذاری دستوری دو راه بیشتر وجود ندارد یا دولت زیان صنعت خودرو که بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان است را جبران کند یا اجازه دهد قیمت‌ها در بازار آزاد شود. قیمت گذاری دستوری موجب اعطای رانت به برخی افراد شد تا مبلغی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان منفعت کسب کنند.

بیشتر بخوانید:

کاکایی ادامه داد: اگر قیمت‌ها را ثابت کنند و دستور غیر منطقی ثابت نگه داشتن قیمت خودرو ادامه پیدا کند صنعت خودرو با چالش مواجه می‌شود و تولید پایین‌تر خواهد آمد. در این حالت بازار متلاطم ولی پررونقی خواهیم داشت.

وی به تبیین حالت دوم بازار پرداخت و افزود: اگر دولت قیمت‌ها را منطقی و آزاد کند در کوتاه مدت افزایش قیمت کمی را نسبت به حالت عادی مشاهده می‌کنیم اما آن سودآوری را برای سرمایه‌گذاران ندارد بنابراین کم‌کم مصرف کنندگان به وسط می‌آیند.

کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: اگر تولید خودرو افزایش پیدا کند دیگر کسی تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار خودرو ندارد و بازار راکدی را خواهیم داشت و شاهد یک رکود تورمی هستیم.

کاکایی بیان کرد:  طبق پیش بینی کارشناسان قیمت خودرو در ماه‌های پیش رو افزایش خواهد یافت، اما این که دولت اجازه افزایش قیمت را بدهد یا خیر مسئله‌ای که باید بررسی شود. در هر صورت قیمت خودرو بالا خواهد رفت و بستگی به اتفاقات کلان اقصادی دارد و دلیل محکم برای افزایش قیمت خودرو افزایش قیمت ارز است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=574790

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.