«تهران نیوز» گزارش می‌دهد؛

چرا نباید روحانی استیضاح شود؟

  • کد خبر : 620560
  • ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۱۵
چرا نباید روحانی استیضاح شود؟

استیضاح یا استعفای روحانی قطعاً نفعی برای کشور ندارد، اما مجلس موظف است به مطالبه‌گری خود از دولت ادامه دهد و نیز رئیس قوه مجریه هم موظف است که طبق اصول قانونی اساسی پاسخگوی مطالبات و سؤالات نمایندگان باشد.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، هرازگاهی موضوع استیضاح رئیس‌جمهور مطرح می‌شود و هربار که این موضوع رسانه‌ای شده، با انتقاد اغلب جریان‌های سیاسی وابسته به اصولگرا و اصلاح‌طلب مواجه شده است. درواقع براساس اصل ۸۹ قانون اساسی و در صورت امضای یک‌سوم از نمایندگان خانه ملت، مجلس شورای اسلامی می‌تواند رئیس‌جمهور را استیضاح کند، اما استفاده از این اصل قانون اساسی، زمان و شرایط خاصی را می‌طلبد و نمایندگان بهارستان موظف هستند که به دور از تصمیمات هیجانی و در مواقع ضرور و براساس منطق و تحلیل صحیح از رخدادهای داخلی و پیروامونی به اصل ۸۹ قانون اساسی متوسل شوند.

کارشناسان و تحلیل‌گران مسائل سیاسی معتقدند که حتی به زبان آوردن موضوع استیضاح رئیس‌جمهور در این شرایط به صلاح نیست، چه برسد به اینکه استیضاح حسن روحانی، جنبه واقعیت به خود بگیرد. شرایط فعلی کشور اقتضا می‌کند که دولت دوازدهم تا پایان دوره خود به بقایش ادامه دهد؛ لذا بیان پیشنهاداتی مانند استعفا یا استیضاح رئیس‌جمهور می‌تواند گره مشکلات کشور را پیچیده‌تر کند و نیز آب به آسیاب نفاق و دشمنی ریختن تعبیر شود.

چرا رهبر معظم انقلاب با استیضاح رئیس‌جمهور مخالف هستند؟

در ابتدای آغازبه کار مجلس یازدهم، زمزمه‌هایی از استیضاح رئیس‌جمهور به گوش می‌رسید که رهبر معظم انقلاب اسلامی با در نظر گرفتن مصالح نظام اسلامی، در ارتباط تصویری با نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی تأکید کردند: « سال آخر دولت‌ها معمولاً سال حساسی است و باید مراقبت شود که پیگیری امور به هیچ‌وجه سست نشود و بر همین اساس اعتقاد راسخ دارم که دولت‌ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند.» مخالفت مقام معظم رهبری با اقدام احتمالی مجلس یازدهم در استیضاح رئیس‌جمهور علاوه براینکه باعث شد تا نمایندگان از طرح استیضاح رئیس‌جمهور منصرف شوند، نقشه‌های دشمنان خارجی و داخلی را هم خنثی کردند.

در واقع رهبر معظم انقلاب همیشه حامی دولت‌ها بوده‌اند و با هر اقدامی که دولت را ضعیف کند و دشمن را نسبت به پیشبرد اهدافش امیدوار کند، مخالفت ورزیده‌اند. هرچند دولت یازدهم و دوازدهم کارنامه قابل قبولی در حوزه سیاست خارجی و سیاست داخلی و رفع مشکلات اقتصادی ندارد، اما با در نظر گرفتن شرایط امروز کشور و با مدنظر قرار دادن این مسئله که چیزی به پایان عمر دولت تدبیروامید نمانده، استیضاح رئیس‌جمهور یک روند زمان‌بر و هزینه‌ساز است؛ لذا ممکن است مجلس وارد مباحث حاشیه‌ای شود و هم اینکه ورود کشور به انتخابات زودهنگام به‌ویژه در جنگ اقتصادی و ایپدمی کرونا هزینه‌های بسیاری را به نظام و کشور تحمیل خواهد کرد.

براساس این گزارش؛ پرواضح است که حسن روحانی تعامل خوبی با مجلس یازدهم ندارد و حتی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت در مجلس حضور نیافت و یا اینکه جلسه سران قوا را به بهانه حضور قالیباف در بخش بیماران کرونایی بیمارستان امام خمینی(ره) لغو می‌کند؛ بنابراین می‌توان احتمال داد که نمایندگان از بی‌توجهی دولت به مجلس و عدم تعامل سازنده او با وکلای ملت آزرده خاطر هستند.

استیضاح به صلاح کشور نیست

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، با بیان این مطلب که در این برهه از زمان برکناری رئیس‌جمهور نه‌تنها مشکلی را حل نخواهد کرد، بلکه بر مشکلات هم افزوده خواهد شد، گفت: «اما عدم استیضاح آقای روحانی به این معنا نیست که او نباید با مجلس تعامل داشته باشد یا اصلاً در مجلس حاضر نشود، بلکه شخص رئیس‌جمهور موظف است برای پاسخگویی به سؤالات نمایندگان در پارلمان حضور یابد.»

وی خاطرنشان کرد: «حتی آقای روحانی در جلسه دفاع از وزیر پیشنهادی صمت شرکت نکرد. او هر دفعه کرونا را بهانه می‌کند. از رئیس‌جمهور می‌پرسم مگر ما انسان نیستیم؟ مگر ما کرونا نمی‌گیریم؟ پس چرا ما در جلسات شرکت می‌کنیم، اما شما نه؟ از رئیس‌جمهور انتظار می‌رود که هم خودش و هم اعضای کابینه او و استاندارنش با نمایندگان تعامل داشته باشند و به سؤالات ما پاسخ دهند.»

استیضاح یا استعفای روحانی یا هر پیشنهاد دیگری قطعاً نفعی برای کشور ندارد، اما مجلس موظف است که به مطالبه‌گری خود از دولت و نهادهای زیرمجموعه آن ادامه دهد و نیز رئیس قوه مجریه هم موظف است که طبق اصول قانونی اساسی پاسخگوی مطالبات و سؤالات نمایندگان باشد؛ لذا کم‌توجهی رئیس‌جمهور به جایگاه مجلس و عدم تعامل سازنده با خانه ملت، علاوه بر اینکه موجب می‌شود دولت متحمل زیان شود، در روند پیشبرد بسیاری از امورات کشور تعلل ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=620560

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.