چرا مردم لبنان دست به اعتراض اقتصادی زدند؟

  • کد خبر : 534039
  • ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
چرا مردم لبنان دست به اعتراض اقتصادی زدند؟

رهبر حزب الله لبنان ضمن حمایت از دولت این کشور و با مخالفت در رابطه با برخی تلاش‌ها جهت استعفای دولت حریری تاکید کرد: مردم تحمل مالیات جدید را ندارند و گروههای سیاسی نیز نمی‌توانند مانع حضور مردم در خیابان‌ها و برپایی اعتراض شوند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، با ادامه برخی ناآرامی‌ها در لبنان، معترضان و شماری از سیاستمداران این کشور خواستار استعفای سعد الحریری نخست‌وزیر این کشور شدند. البته در این بین سه نخست‌وزیر پیشین لبنان همبستگی خود را با دولت اعلام کردند اما هنوز تظاهرات اعتراضی شهروندان لبنانی علیه اقدامات مالیاتی دولت این کشور ادامه یافت.

اعتراضات در لبنان روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ پس از اعلام این خبر آغاز شد که دولت قصد دارد از کاربران نرم‌افزارهای ارتباطی مانند واتس‌اپ مالیات دریافت کند. با وجود اینکه دولت تصمیم گرفته خود را درباره وضع مالیات‌های جدید گرفته بود، فعلاً از اجرای این اقدام به خاطر حرکات اعتراضی صرف نظر کرده است.

البته لازم به تذکر است که اعتراضات در لبنان هرچند تاکنون ۲ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شدند اما از فضای خشونت‌آمیز اعتراضات در کشورهای عربی به خصوص در سال‌های اخیر فاصله دارد و از قرار معلوم ارتش لبنان تاکنون یکی از کسانی که به سوی معترضان آتش گشوده‌اند را شناسایی و دستگیر کرده است.

بیشتر بخوانید:

اظهار نظر جنجالی ترامپ در مورد خروج آمریکا از سوریه

دربار حکومتی آل سعود یا سازمان مافیایی جنایتکار؟

در همین رابطه نخست‌وزیر لبنان در یک سخنرانی تلویزیونی درباره اعتراضات به ناکارآمدی اقتصادی و مدیریتی در این کشور گفت: هزینه‌ها را کاهش دادیم و برای افزایش درآمدها کوشیدیم اما دائما با گروهای مانع‌تراش مواجه می‌شویم… من درد لبنانی‌ها را درک می‌کنم و حق‌شان در ابراز نظراتشان را تایید می‌کنم.

سعد الحریری گفت: خشم واکنش طبیعی به عملکرد سیاسی و از کار انداختن حکومت در لبنان است و مردم به ما فرصت زیادی دادند و از ما انتظار اصلاحات و فرصت‌های شغلی داشتند.

شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که تظاهرات و ادامه‌ حرکات اعتراضی در لبنان در اصل علیه سیاست ریاضت اقتصادی دولت حریری برپا شده است. از آنجایی که دولت لبنان قصد دارشت با افزایش مالیات و اصلاح هزینه‌های خدمات عمومی، بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند، در ماه‌های اخیر میزان نقدینگی در لبنان کاهش یافته و ارزش پول ملی و بهای املاک سقوط چشمگیری داشته‌اند. این وضعیت نابسامان اقتصادی باعث شده تا مردم لبنان رو به انبار کردن دلار و دیگر ارزهای خارجی آورده‌اند.

همچنین سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان نیز ضمن حمایت از دولت این کشور و با مخالفت در رابطه با برخی تلاش‌ها جهت استعفای دولت حریری و خالی کردن بار مسئولیت تاکید کرد: مردم تحمل مالیات جدید را ندارند و گروههای سیاسی نیز نمی‌توانند مانع حضور مردم در خیابان‌ها و برپایی اعتراض شوند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=534039

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.