چرا قیمت دلار کاهش یافت؟

  • کد خبر : 512649
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۸:۲۰
چرا قیمت دلار کاهش یافت؟

احتمال جنگ در ذهن مردم بسیار پایین است و بنابراین نرخ دلار نیز حساسیت خود را در مقابل تحولات سیاسی از دست داده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، معمولا برای کاهش نرخ دلار این روزها عوامل زیادی بیان شده است. عده‌ای رکود در بازارهای ایران را علت می‌دانند و عده‌ای هم به مسائل سیاسی توجه می‌کنند.

عوامل موثر بر کاهش نرخ دلار در‌ چند روزهای اخیر به شرح ذیل است.

کنترل تقاضا از طرف بانک مرکزی

بانک مرکزی با کنترل تقاضا نقش بسیار مهمی در کاهش نرخ ارز داشته است. بی‌دلیل نیست که نرخ ارز تا رسیدن به نرخ نیما کاهش یافت و پس از عبور از این قیمت مجددا به سمت بالا افزایش یافت. این تغییرات دست بانک مرکزی را پشت کاهش نرخ دلار در روزهای اخیر هویدا می‌کند که البته مشکلی هم ندارد. اگر بانک مرکزی اجازه دهد که نرخ ارز با تحولات اقتصادی و سیاسی تغییر کند، کلا سیاست بانک مرکزی در سال جاری موفقیت آمیز ارزیابی می‌شود.

با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌های بانکی جدی ایران که با آنها رو به روست، نمی‌توان انتظار داشت که با افزایش عرضه ارز، کاهش قیمت‌ها رخ داده باشد. از این رو و با رصد سیاست‌هایی که اخیراً بانک مرکزی آنها را اجرایی کرده، مشخص می‌شود که کاهش تقاضا یکی از اصلی‌ترین عوامل برای کاهش قیمت دلار در بازار است.

روند کاهش فاصله نرخ ارز نیمایی با ارز بازار آزاد، از حدود دو ماه پیش آغاز شده است و نرخ این سامانه را به شکل قابل توجهی به نرخ بازار نزدیک کرده و این یعنی میزان جذابیت ارزهای رانتی کاهش یافته است. هرچه این فاصله کمتر شود، علاقه به دلالی و فساد کاهش یافته و بسیاری از این اقدامات دیگر سود گذشته را نخواهند داشت و این مسئله به کاهش تقاضای کاذب منجر شده و قیمت‌ها را کنترل می‌کند.

نرخ ارز بالا کشش‌پذیری ندارد

 

دلار

 

نرخ ارز بالا کشش‌پذیری ندارد و بنابراین به محض اینکه دلار به بالای سیزده هزار تومان می‌رسد خرید کمتر می‌شود. مهمتر از آن بخش مهمی از خروج سرمایه به خارج کشور با نرخ‌های بالا متوقف می‌شود و همین مساله فشار را روی دلار کم می‌کند.

تاثیر التهابات سیاسی بر نرخ دلار

در ماه‌های اخیر و به تدریج حساسیت بازار ایران به تحریم‌های جدید و التهابات سیاسی کم شده است. احتمال جنگ در ذهن مردم بسیار پایین است و بنابراین نرخ دلار نیز حساسیت خود را در مقابل تحولات سیاسی از دست داده است.

قابل ذکر است که عوامل کاهنده دلار پایدار نیستند، نمی‌توان این کاهش قیمت را ادامه‌دار و مستمر دانست. نه تنها این کاهش قیمت متوقف می‌شود بلکه به دلیل وجود عوامل فاندامنتال در ایران احتمال افزایش مجدد دلار بالا است، فقط تفاوت در این است که همانند قبل تغییرات دلار تدریجی است.

بیشتر بخوانید:

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=512649

    برچسب ها

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.