«تهران نیوز» گزارش می‌دهد؛

چرا اظهارات قالیباف به کام نوبخت خوش نیامد؟

  • کد خبر : 623705
  • ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۰۸
چرا اظهارات قالیباف به کام نوبخت خوش نیامد؟

نامه رئیس سازمان برنامه و بودجه علیه اظهارات قالیباف نشان می‌دهد دولت و حامیان اصلاح‌طلب او برای انتخابات ۱۴۰۰ می‌خواهند پروژه دوقطبی‌سازی و فرافکنی را کلید بزنند.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، چند روز پیش که محمدباقر قالیباف طی نطقی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نسبت به سیاست‌های پولی و ارزی دولت انتقاد کرد. او در سخنان خود گفت: «تصمیمات ما در حوزه مسکن، بورس، ترخیص کالا‌های اساسی از گمرک، سیاست‌های پولی و بانکی، نظام بودجه‌ریزی، اختصاصِ ارز ترجیحی، سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی‌تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و بی‌توجهی به تولید ملی، به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا».

اظهارات قالیباف به کام محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه خوش نیامد و در جواب انتقادات رئیس پارلمان، نامه‌ای نوشت. او در نامه خود گفته است. امروز مردم ایران به جای اعانه و یارانه از مدیران خود رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران را با حفظ عزت‌ملی طلب می‌کنند. 

در اصل اظهارات محمدباقر قالیباف صحیح است، اما پرسش این است که چرا باید صحبت‌های رئیس مجلس کام نوبخت و سایر نزدیکان دولت را تلخ کند؟ چرا باید نوبخت خواست اصلی مردم را  به انحراف بکشاند؟ و اینکه چرا دولت حاضر به قبول کم‌کاری‌ها و ضعف‌های مدیریتی خود نیست و گوشی برای شنیدن انتقادات ندارد؟

ظرفیت‌هایی که به پای برجام سوخت

متأسفانه در این هفت سال تمام ظرفیت‌های کشور در مسیر مذاکره با غرب و برجام تلف شد؛ ظرفیت‌هایی که می‌توانست در درون کشور و توسعه روابط با همسایگان مورداستفاده قرار گیرد تا هم خلأهای داخلی رفع شود و هم تنش‌ها با همسایگان به حداقل ممکن برسد،اما نبود یک راهبرد مشخص در راستای دیپلماسی  فعالانه مبتنی بر منافع و  مصلحت ملی سبب شده تا عرصه دیپلماسی به جولانگاه غربگرایان تبدیل شود تا از این طریق تنها منافع یک قشر خاص تأمین و پوشش داده شود.

دولت در این مدت اشتباهات بسیاری را در عرصه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وسیاست  خارجی مرتکب شده که  هیچکدام از آنها قابل چشم‌پوشی نیست. علی‌رغم اینکه دولت در عرصه اقتصادی می‌توانست نظام بودجه‌ای کشور را اصلاح و هدفمند کند، اما هیچگاه به صورت عملی این کار را انجام نداد و بدون توجه از کنار این موضوع مهم گذر کرد. همچنین دولت تدبیر و امید که در اوایل امضای برجام از حذف محدودیت‌های فروش نفت ایران سرمست و شاد بود و خود را با انبوهی از دلارهای نفتی روبه‌رو دید به طور کلی مفاهیم اقتصاد بدون نفت، اقتصاد بدون رانت و اقتصاد مقاومتی را فراموش کرد و از یاد برد که نباید اقتصاد را به نفت گره زد تا مبادا با خروج آمریکا از توافقی که کنگره این کشور آن را به تأیید نرسانده است، تمام اقتصاد کشور تحت تأثیر قرار گیرد؛ لذا خوش‌بینی بیش از حد به برجام، عدم قطع وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی و نیز نبود یک نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر واقعیت‌های جامعه از اشتباهات دولت حسن روحانی به شمار می‌روند.

پیروزی بایدن و فرصتی برای فرافکنی اصلاح‌طلبان

پرواضح است ک دولت تدبیر و امید و حامیان او به خاطر عملکرد ضعیفشان مدام سرزنش و مورد انتقاد قرار می‌گیرند و چون عملکرد مثبتی در کارنامه کاری خود مشاهده نمی‌کنند، منتظر فرصتی هستند که با فرافکنی و تشدید فضای دوقطبی اذهان عمومی مردم را منحرف و به سمت و سوی دیگر سوق دهند. پیروزی احتمالی بایدن فرصتی برای اصلاح‌طلبان و دولت به حساب می‌آید تا دوباره تنور مذاکره با آمریکا را گرم کنند و هم اینکه در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ به نحوی دوقطبی‌سازی کنند.

همه ما به یاد داریم که پیش از شروع مذاکرات برجامی، دولت تمامی منتقدان برجام و مذاکره با آمریکا را دلواپسان تحریم نامید. هدف دولت از این برچسب‌زنی‌ها ایجاد شکاف میان مردم و جناح‌های سیاسی منتقد برجام بود و سپس مشکل آب خوردن و جنگ و صلح را به برجام گره زد. دولت با این بازی سیاسی موفق شد افکار عمومی را با خود همراه سازد و با ایجاد دوقطبی در انتخابات ۱۳۹۶ نتیجه دلخواه خود را کسب کند؛ بنابراین با نگاهی به گذشته به راحتی می‌توان علت ناراحتی نوبخت از قالیباف را درک کرد. درواقع جریان اصلاح‌طلب و مجموعه دولت برای پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ به عنوان آخرین شانس آنها برای ماندن در قدرت، همان بازی گذشته را تکرار خواهند کرد که با رئیس جمهور شدن بایدن فرصتی نصیب آنها شده تا با بزک کردن مذاکرات و ایجاد امید در جامعه برای رفع تحریم‌ها، به مردم بگویند تنها اصلاح‌طلبان زبان مذاکره را می‌دانند و می‌توانند به خصومت چندساله میان ایران و آمریکا پایان دهند.

همانطور که گفته شد جریان اصلاحات برای پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ قطعاً به فرافکنی، فرار رو به جلو و نیز دوقطبی‌سازی دامن خواهد زد و حمله به اظهارنظرهای رئیس قوه مقننه و منتقدان دولت جزئی از سناریوهایشان خواهد بود. پس انتظار می‌رود که این جریان با انحراف خواست مردم و ارتباط دادن آن به موضوعات غیرمهم و اساسی هم از پاسخگویی فرار کنند و هم اینکه جریان رقیب را که گوشی برای شنیدن انتقاداتشان ندارند، تضعیف سازند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=623705

    ثبت دیدگاه

    1. چون قالیباف پوپولیسته!