پیوستن به FATF برای ایران فایده‌ای ندارد

  • کد خبر : 550162
  • ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۹:۰۴
پیوستن به FATF برای ایران فایده‌ای ندارد

دکتر زرگر بیان کرد: در حال حاضر ۱۹۴ کشور در سراسر جهان، از نظام مالی خود در برابر تأمین مالی تروریسم و پولشویی محافظت می‌کنند، دو کشور ایران و کره‌شمالی با ریسک بالای سوءاستفاده از نظام مالی در لیست کشورهای پر ریسک و تحت نظارتFATF قرار دارند.

علی اصغر زرگر ، کارشناس سیاسی و مسائل بین‌الملل در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی شبکه خبری تهران نیوز پیوستن به FATF را بی فایده دانست و اظهار داشت: مسئولینی که بر روی پروندهFATF کار می‌کنند لازم است ۱۳۰ صفحه را به خوبی مطالعه کنند زیرا پیوست‌های زیادی دارد.

وی گفت: در حال حاضر ۱۹۴ کشور در سراسر جهان، از نظام مالی خود در برابر تأمین مالی تروریسم و پولشویی محافظت می‌کنند، دو کشور ایران و کره‌شمالی با ریسک بالای سوءاستفاده از نظام مالی در لیست کشورهای پر ریسک و تحت نظارتFATF قرار دارند و به طور کلی تنها ۴ کشور هستند که FATF را نپذیرفتند.

پیوستن به FATF

این کارشناس سیاسی و مسائل بین‌الملل در ادامه به اقداماتی که ایران در صورت پرداختن به آن‌ها از وضعیت قرمز خارج می‌شود، را برشمرد:

۱- جرم‌انگاری تأمین مالی تروریسم و حذف معافیت گروه‌های تحریم‌شده‌ای که در تلاش برای پایان دادن به اشغالگری خارجی، نژادپرستی و استعمار هستند.

۲- شناسایی و بلوکه کردن دارایی‌های تروریستی در راستای قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل

۳- تضمین سازوکاری مناسب و قابل اجرا، برای مشتریان

۴- تضمین استقلال کامل واحد اطلاعات مالی و گزارش فعالیت‌های مشکوک مربوط به تراکنش‌های انجام شده

۵- شناسایی و تحریم خدمات‌دهندگان غیرمجاز انتقال پول و اوراق بهادار به‌وسیله مسئولان به‌صورتی که قابل اثبات باشد.

۶- تصویب و اجرای معاهدات تأمین مالی تروریستم و پالرمو و همچنین شفاف‌سازی درباره همکاری‌های دوجانبه حقوقی

۷- تضمین انتقال وجوه مؤسسات مالی با تأیید مشخصات کامل گیرنده و فرستنده

۸- برقراری طیف وسیع‌تری از مجازات‌ها برای ارتکاب جرایم پولشویی

۹- وضع قوانین و آیین‌نامه‌های مناسب جهت مصادره اموال دارای ارزش متناظر

وی بیان داشت: ایران اگر این موارد را رعایت کند از خط قرمز خاج می‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: کمک‌هایی که ایران به کشورهای مظلوم می‌کند جزو کمک‌های تروریستی نیست و ایران این کشورها را تروریسم نمی‌داند.

بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به شفاف‌سازی مالی در صورت پیوستن به FATF گفت: یک توافق بین دولتی وجود دارد که مسایل مالی را شفاف سازی می‌کند یعنی اگر کسی بخواهد پولی را جا به جا یا اختلاس کند قابل رویت است که پول به چه حساب‌هایی واریز می‌شود. این موارد شفاف‌سازی خوب است، اما وقتی که ایران تحریم‌ است و کل معاملات بانکی ما بلوکه است الان پیوستن به FATF فایده‌ای ندارد.

زرگر افزود: در صورتی برای ما فایده داشت که تحریم نبودیم و ما می‌توانستیم در شبکه‌های مالی دنیا فعالیت داشته باشیم و در این صورت جلوی ۹۰ درصد فسادها گرفته میشد .

وی در پایان بیان کرد: با توجه به حساسیت این موضوع لازم است مسئولین با دقت پرونده  FATF را مطالعه کنند و قابل ذکر است ایران قسمت‌های شفاف‌‌سازی مالی را قبول دارد و اگر تحریم های مالی و بانکی برداشته نشود، عضویت در FATF  بیهوده است و باعث امتیاز دادن به دشمن می شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=550162

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.