کارشناس اقتصادی:

پیش فروش مسکن در بورس درمان موقت است

  • کد خبر : 597677
  • ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
پیش فروش مسکن در بورس درمان موقت است

یک کارشناس اقتصادی گفت: جمعیت در تهران رو به افزایش است اما عرضه مسکن و زمین محدود است. مسئولین به ناچار برای تأمین مسکن افراد محدوده شهر را تخریب می‌کنند و به صورت موقت یکسری از مشکلات را کاهش می‌دهند.

بهنام ملکی کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز، در خصوص شرایط فعلی بازار مسکن اظهار داشت: مشکل اصلی بازار مسکن در کشور، نبود برنامه آمایش سرزمین است و به موضوع عدالت منطقه‌ای توجه نداریم، اختیارات لازم و کافی به استان‌ها و سایر مناطق محروم داده نشده و این امر سبب تجمع منابع در شهر تهران و فعالیت‌های سوداگرانه در بازار مسکن می‌شود.

ملکی افزود: جمعیت در تهران رو به افزایش است و عرضه مسکن و زمین محدود است. مسئولین به ناچار برای تامین مسکن افراد محدوده شهر را تخریب می‌کنند و به صورت موقت یکسری از مشکلات را کاهش می‌دهند. اما این روش راهکار خوبی نیست و در بلندمدت ساختارهای اقتصادی کشور دچار فروپاشی می‌شود.

وی تأکید کرد: برای حل معضلات بازار مسکن در ابتدا باید اصل موضوع را حل کرد و بعد به فرعیات پرداخت. تقریبا در کلان شهرهای کشور سوداگری در رابطه با مسکن وجود دارد اما این صحبت را در شرایطی می‌کنیم که در گذشته شاهد تخریب و نابودی صدهزار آبادی در کشور هستیم.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از آبادی‌ها در کشور تخریب شدند و ساخت و سازهایی که در آنجا بوده همه از بین رفته و یا در معرض از بین رفتن است و تقاضایی هم برای آن نیست و هیچ مسئولی توجه ای به این موضوع ندارد. اما همه می‌خواهند این جمعیتی را که در تهران و حاشیه شبه‌حلبی ها به وجود آمدند را مستقر و این مشکل را حل کنند اما راهکارهای ارایه شده تنها مشکلات بازار مسکن را عمیق‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

وی در ادامه به راه نجات وضعیت نابهنجار بازار مسکن اشاره کرد و گفت: راهکار نجات بخش مسکن در اقتصاد ایران برنامه‌های آمایش سرزمین است و باید به مناطق پیرامون و استان‌ها اقتدار و اختیار دهیم و به آن ها توجه کنیم تا با تهران در تولید، صادرات و ایجاد امکانات جدید رقابت کنند. توجه به این امر سبب می‌شود، پهنای سرزمین مان آباد باشد.

این کارشناس اقتصادی گفت: در بازار مسکن آب از سرچشمه این کار گل آلود است. حتما باید در کشور سازمان مدیریت و نهادهای دیگر به اسناد و قوانینی که داشتیم پایبند باشیم و این را مجلس یازدهم به عنوان یکی از فوری‌ترین کارهایش فسادستیزی، فسادزدایی و رانت زدایی بکند و به فکر آمایش سرزمین باشد.

ملکی خاطرنشان کرد: ورود مسکن به بازار بورس تنها فضای بازار مسکن را تلخ‌تر می‌کند، اگر مسئله آمایش سرزمین و منابع و امکانات به گونه‌ای شود که مقداری شاهد تعدیل مهاجرت وفشار جمعیتی بودیم، آن موقع می‌توان در خصوص حضور مسکن در بورس فکر کرد و اگر بخش زیرساختی و زیربنایی باشد تا حدی می تواند تحت شرایطی قابل قبول باشد در غیر اینصورت سبب سوداگری و فساد بیشتر در این بازار می‌شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=597677

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.