پیش‌بینی بازار سرمایه در سال ۹۹

  • کد خبر : 574409
  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷
پیش‌بینی بازار سرمایه در سال ۹۹

به تازگی شاهد افت دوباره قیمت نفت تا ۲۵ دلار بودیم و این موضوع می تواند اثرهای منفی برای سرمایه گذاران داشته باشد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در این گزارش قصد داریم نمایی از بازار سرمایه در سال ۹۹ را ترسیم کنیم. با ما همراه باشید.

با توجه به شرایطی که پیش آمده اگر بخواهیم برای بازار سال ۹۹ پیش‌بینی داشته باشیم ابتدا باید واکنش ویروس کرونا و تأثیرش را بر اقتصاد کشور بررسی کنیم.

اگر قرار باشد شرایط ایجاد شده به سبب ویروس کرونا طولانی باشد بعید نیست دنیا وارد یک رکود از پیش تعیین شده شود و این رکود شاید بهانه ای بیش نبود.

به تازگی شاهد افت دوباره قیمت نفت تا ۲۵ دلار بودیم و این موضوع می تواند اثرهای منفی برای سرمایه گذاران داشته باشد.

حتی اگر بخواهیم شرایط را مثبت ببینیم و نرخ های جهانی در بلند مدت در نرخ فعلی بمانند، سرمایه‌گذاران باید مفروضات خود را تغییر دهند.

فعلا به صلاح است که خوش بینانه به موضوع نگاه کنیم. یکسری دیگر از عوامل تاثیر گذار بر بازار مسایل داخلی است. باید دید در انتخابات آمریکا در سال ۹۹ چه رویدادی رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

اگر ترامپ دوباره رییس جمهور شود، فعالیت اقتصادی برای ایران سخت‌تر می‌شود و باید اقتصاد کشور را با این شرایط پیش برد و امکان دارد شرایط دلاری کشور بدتر شود.

با بالا رفتن قیمت دلار در بازار سرمایه رشد بازدهی اسمی را خواهیم داشت و از آن طرف با برنده شدن ترامپ در انتخابات امکان دارد، تحریم‌ها سنگین‌تر شود و روابط بانکی کشور خیلی محدودتر از گذشته شود.

موضوع دیگری که باید به آن توجه ویژه داشت، بحث افزایش نقدینگی در سال پیش رو است. طبق گفته وزیر اقتصاد، نقدینگی سال جاری ٢٨‌درصد رشد داشته و همین موضوع موجب افزایش نگرانی برای رشد تورم شده است.

رشد ٢٨‌درصدی نقدینگی درحالی رخ می‌دهد که در سال‌های پیش از آن نقدینگی به ‌طور متوسط بین ٢٣ تا ٢۴‌درصد رشد داشت. به علت افزایش حجم نقدینگی در بازار که سبب ایجاد تورم می شود، بهترین بازار برای سرمایه گذاری بازار بورس است.

بحث دیگر نقدینگی موجود در کل کشور که باعث می شود بازار به خاطر نقدینگی زیاد دچار تورم شود و بازار بورس برای سرمایه گذاران به علت تورم بالا و دلار جذاب تر باشد.

برای سال ۹۹ نیز کارشناسان اقتصادی معتقدند بهترین بازار برای سرمایه گذاری بورس و سکه و ارز است. اما بازار مسکن بازدهی کمتری دارد.

شرایط فعلی بازار بورس

امروز بازار سرمایه با رشد بیش از ۲۸۰۰ واحدی توانست به محدوده ۲۷۲ هزار واحد بازگردد که به نظر امروز رکورد دیگری را از نماگر بورس نظاره گر باشیم.

سرازیر شدن روز افزون نقدینگی و جولان پول در این روزها نه تنها موج تقاضا و جهش قیمت ها را بدنبال داشته بلکه هر روز ما را در یک رکورد جدید قرار می دهد.
رشد های بهاری امسال ادامه دار است. روی خوش سهامداران به گروه های کامودیتی محورها به لطف خوش بینی در قیمت های جهانی موجب شد تا به این لحظه نماد فملی  بیشترین تاثیر مثبت را بروی نماگر بورس داشته باشد.  شاخص هم وزن نیز با رشد بیش از هزار واحد در حال پیشروی است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=574409

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.