پلمپ نانوایی‌ های متخلف در طول سال جاری

  • کد خبر : 514198
  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
پلمپ نانوایی‌ های متخلف در طول سال جاری

مدیر شبکه بهداشت و درمان بهارستان گفت: در راستای برخورد با واحدهای صنفی نانوایی متخلف در طول سال جاری بیش از ۲۰ نانوایی پلمب و بیش از ۱۰۰ نانوا به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، دانوش دمیریان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان با بیان اینکه استفاده ازجوش شیرین و بلانکیت در پخت نان ممنوع است، اظهار داشت: شهروندان بهارستانی می توانند در صورت مشاهده استفاده از این مواد در نانوایی ها با شماره ۱۹۰ تماس حاصل نمایند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آن رسیدگی شود.

وی در ادامه به بازرسی مستمر از واحدهای صنفی نانوایی در سطح شهرستان اشاره کرد و گفت: تا کنون از ۱۹۰۰ نانوایی در بهارستان در طول ۴ ماه گذشته بازرسی صورت گرفته است که در این بین ۲۸۰ نانوایی به دلیل بی‌توجهی به مسائل بهداشتی اخطار گرفتند، ۲۵ نانوایی پلمب و ۱۲۷ نانوا هم به مراجع قضایی معرفی شدند.

دمیریان نان را به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تغذیه‌ای مردم برشمرد و اظهار داشت: این منبع تغذیه نقش به سزایی در تامین انرژی، پروتئین و املاح ضروری بدن دارد و به همین علت بهداشت و سلامت نان در حفظ و ارتقاء سلامت جامعه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار می باشد.

فواید مصرف نان سالم

وی همچنین در رابطه با فواید مصرف نان سالم، تشریح کرد: با مصرف متوسط روزانه ۳۰۰ گرم نان، حدود ۵۰% پروتئین، ۶۰% تیامین(B1) و نیاسین حدود ۴۰% کلسیم و حدود ۸۰% آهن مورد نیاز بدن یک فرد بزرگسال تامین می گردد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان با اشاره به امکان جایگزینی برخی مواد به جای جوش شیرین، اذعان داشت: در مورد نان‌های مسطح مانند لواش، تافتون و بربری مناسب‌ترین و بهترین جایگزین جوش شیرین انجام عمل تخمیر می باشد که از یک طرف نیاز به مصرف جوش شیرین را برطرف می کند و از طرف دیگر موجب تغییرات بسیار مطلوبی در ویژگی‌های حسی، شیمیایی، فیزیکی و ارزش غذایی نان می شود.

وی درپایان باتوجه به فواید استفاده از نان سبوس‌دار و تیره، افزود: ارزش غذایی نان‌هایی که با آرد سبوس‌دار پخته می شوند نسبت به نان تهیه شده از آرد سفید بیشتر و سبوس با افزایش حرکات سیستم گوارشی باعث هضم غذا و از یبوست جلوگیری می نماید و همچنین مانع جذب سریع قند و چربی خون و موجب کنترل قند خون می‌شود و برای افراد مبتلا به دیابت مفید می باشد.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=514198

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.