پرندگان مهاجر از تالاب بندعلیخان ورامین به موطن خود بازگشتند

  • کد خبر : 574196
  • ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
پرندگان مهاجر از تالاب بندعلیخان ورامین به موطن خود بازگشتند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین گفت: پرندگان مهاجر از تالاب بندعلیخان ورامین به موطن خود بازگشتند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، عزیز عبدالزاده رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین در گفت و گو با خبرنگاران گفت: طی دو سال گذشته با افزایش میزان بارندگی، تالاب فصلی بندعلیخان که طی سال‌های گذشته به دلیل کاهش میزان نزولات آسمانی و عدم اختصاص حق‌آبه از رودخانه شور و شیرین رو به خشکی گذاشته بود، بار دیگر آبگیری شد و تعداد زیادی پرنده مهاجر، برای زمستان‌گذرانی، این منطقه را انتخاب کردند.

وی افزود: پوشش مناسب گیاهی و هوای معتدل این تالاب باعث گردیده تا پرندگانی نظیر مرغابی سرسبز، خوتکا، اگرت، حواصیل و پرندگان غازنما مانند آنقوت، تنجه و شمار اندکی فلامینگو، درنا و قو، فصل پائیز و زمستان را در این منطقه سپری کنند.

عبدالزاده اظهار کرد: حضور پرندگان مهاجر نقش مهمی در محیط زیست این منطقه دارد و باعث احیاء مراتع و زیست بوم منطقه می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین گفت: در زمان حضور پرندگان مهاجر در تالاب بندعلیخان، با همکاری دامپزشکی، وضعیت ابتلای پرندگان به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان مورد بررسی قرار گرفت که هیچ مورد مشکوکی مشاهده نگردید.

وی افزود: از هفته گذشته و با مساعد شدن وضعیت آب و هوا در عرض‌های شمالی، بازگشت پرندگان مهاجر از تالاب های ورامین به موطن اصلی خود آغاز شده است.

عبدالزاده تصریح کرد: تالاب بندعلیخان هم‌اکنون به طور کامل آبگیری شده و سرریز آن پس از سال‌ها وارد دریاچه نمک قم شده است.

گفتنی است، تالاب بندعلیخان در ۵۰ کیلومتری جنوب ورامین و در کویر مرکزی واقع شده است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=574196

    برچسب ها

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.