عضو کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با «تهران نیوز» اعلام‌کرد:

ظرفیت صادرات یک سوم برق تولیدی ایران به عراق / مهندسی تولید و نصب توربین ایرانی در اختیار عراقی‌ها

  • کد خبر : 619957
  • ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
ظرفیت صادرات یک سوم برق تولیدی ایران به عراق / مهندسی تولید و نصب توربین ایرانی در اختیار عراقی‌ها
نماینده نهبندان در مجلس شورای اسلامی گفت:کشور عراق بازار هدف برای صادرات فرآورده های نفتی ایران است زیرا این کشور در قدم نخست مرز مشترک با ایران دارد و در قدم دوم هم نیازمند فرآورده‌های نفتی ایران است.

مصطفی نخعی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به این‌که ظرفیت‌های انرژی خوبی در بخش برق و آب و نفت بین ایران و عراق وجود دارد، اظهار کرد: به هر حال عراقی‌ها ظرفیت پالایشی پایینی نسبت به ایران دارند. درست است که کشور عراق نفت خام دارد اما در قیاس با ایران این کشور ظرفیت پالایشی مناسبی ندارد.

وی با اشاره به این‌که ایران در حد خودش مازاد بر مصرف تولید فرآورده‌های نفتی دارد، گفت: عراقی‌ها به شدت به فرآورده‌های نفتی مانند نفت – گاز، نفت سفید و بنزین ایران احتیاج دارند و ما به این توانمندی رسیدیم که فرآورده‌های نفتی که در گذشته وارد کشور می‌کردیم را اکنون می‌توانیم صادر کنیم.

بیشتر بخوانید:

عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم عنوان کرد: کشور عراق بازار هدف برای صادرات فرآورده های نفتی ایران است زیرا این کشور در قدم نخست مرز مشترک با ایران دارد و در قدم دوم هم نیازمند فرآورده‌های نفتی ایران است. از طرف دیگر این کشور ظرفیت پالایشی کمی دارد.

نماینده مردم نهبندان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه تولید برق کشور عراق با مشکلات متعددی روبروست اما ایران بیش از میزان مصرفش برق تولید می‌کند. در طول یک سال و به جز در پیک مصرف ایران حدود ۸۵ هزار مگاوات برق تولید می‌کند.

وی بیان داشت: ایران می‌تواند ظرفیت مازاد مصرف برق تا ۵۰ درصد به عراق صادر کند زیرا با توجه به تولید ۸۵ هزار مگاواتی برق توسط ایران در فصول غیر از پیک به نظر می‌رسد عراق و افغانستان می‌توانند مقاصد خوبی برای صادرات برق ایران باشند.

نخعی اضافه‌ کرد: در شرایط کنونی کشور عراق علاقمند است که با استفاده از انرژی‌های نو برق تولید کند و همین موضوع برای افغانستان هم مطرح است.

عضو کمیسیون انرژی یادآور شد: خوشبختانه ایران در بخش‌های انرژی توانایی بالایی دارد زیرا ایران در تولید توربین برای بخش باد و استفاده از انرژی‌های خورشیدی ظرفیت بالایی دارد و با توجه به اینکه توان مهندسی تولید توربین در داخل کشور وجود دارد به نظر می‌رسد صادرات این محصول به خارج کشور به خصوص به کشورهایی همچون عراق و افغانستان می تواند برای ایران ارزآوری داشته باشد.

وی گفت: نقش ساتکاب و مدیریت وزارت نیرو از بابت انتقال دانش مهندسی برای تولید پره، توربین و سلول‌های خورشیدی بسیار مهم است به طوری‌که در بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس یازدهم از مجموعه متنا توربین‌های بادی و پره‌ای ساخت ایران نمایش داده شد و اعضای کمیسیون انرژی مجلس یازدهم از نزدیک شاهد دانش فنی و مهندسی مهندسان ایرانی برای ساخت این محصولات بودند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم تصریح ‌کرد: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر که ایران آن را در رئوس امور خود قرار داده است در شرایط کنونی از برنامه هاتی کشور عراق به شمار می‌رود که با کمک مهندسان ایرانی قابل اجراست.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=619957

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.