تعبیر یک کابوس؛

پادشاهی دلار بر بازار تولیدات داخلی

  • کد خبر : 638913
  • ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۹:۲۸
پادشاهی دلار بر بازار تولیدات داخلی
عدم ثبات قیمت‌ها در ایران و حتی کشورهای دنیا سابقه‌ای به قدمت بشر دارد که البته دربرخی برهه‌ها و شرایط آن هم با وجود حاکمیت دلار در بازارهای جهانی و معاملات سنگین بازارهای تجاری دنیا این نوسانات در کشورهای وابسته به دلار بیشتر شده که ایران نیز از این قاعده مثتثنی نبوده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حتما برای همه حتی یک بار هم که شده پیش آمده که صبح از خواب بیدار شویم و برای خرید مختصر صبحانه‌ای به مغازه سر کوچه سری بزنیم و با کمال تعجب قیمت‌های لبنیات و اقلام خوراکی را زیر و رو کنیم و از تغییر آنها به فاصله حتی یک روز حرفمان نیاید.

هرچند علاقه وافر به انقیاد و تحت فرمان درآوردن بازارها در ایران تاریخی بس طولانی دارد و حتی سبب می‌شد که شاهان قاجار احکام ایالتی و ولایتی سنگینی بر تغییر دهندگان نرخ اجناس ضروری مردم وضع کنند و حکام را مجبور به اجرای این قوانین می‌کردند اما همیشه هم اینگونه نبوده که جریمه‌ها توانسته باشد مانع تغییر عمده قیمت‌ها شود و ثبات نسبی حتی کوتاه مدت دربازار به وجود آورد.

از سویی تولیدکنندگان اقلام مختلف هر بار برای افزایش قیمت‌های خود بهانه‌ای می‌آورند، یک‌بار تحریم ها و فشارهای خارجی و یک‌بار دیگر افزایش قیمت دلار را که در بسیاری از فرآیندهای تولیدی داخلی حتی بی‌تاثیر است، بهانه می‌کنند اما حقیقت این است بسیاری از تولیدات داخلی که هیچ نیاز و وابستگی در روند تولید به دلار و نوسانات ارزی ندارند در این گرداب سودجویی‌ها گرفتار شده‌اند و بر سر دارایی مردم رقابت می‌کنند.

با تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت در ۲۱  فروردین ۹۷ پرده جدیدی در اقتصاد ایران گشوده شد که در آن اعلام شد قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان است و دولت آماده است این ارز را به هرکسی، به هر میزانی و به هر کالایی اختصاص دهد. در آن زمان مشخص نبود که اگر تعادل عرضه و تقاضا در چنین قیمتی میسر است، چرا دولت اصرار بر ثابت نگه داشتن آن دارد و اگر در این قیمت، تقاضا از عرضه سبقت می‌گیرد، چرا برای پیشگیری از بحران‌های آتی چاره‌ای اندیشیده نمی‌شود.

اینکه قیمت‌ها در زنجیره تولید به صورت سریالی به هم مرتبط هستند نمی‌تواند منجر به تثبیت یک قیمت کلیدی همچون ارز شود چراکه در صورت عدم ایجاد سازوکارهای مداخله‌ای گسترده در بازارهای دیگر اعلام این قیمت به رانت بالا در بازارهای مختلف منجر می‌شود و از سوی دیگر سهامداران شرکت‌های تولیدی و تولیدکنندگان کلان را متضرر می‌کند.

احتکار تولیداتی که  بازار تقاضای بیشتری دارند همچون خودرو، کاهش عرضه، افزایش قیمت بازار و در نتیجه عمیق سازی شکاف قیمتی بین قیمت دولتی و قیمت بازار از دیگر معایب تکرار این سیکل معیوب است که منجر به نوسانات عمده قیمت‌ها و افزایش حیرت انگیز آنها به خصوص در بازار کالا‌های مصرفی و سرمایه‌ای می‌شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=638913
  • نویسنده : الهام شاهدپور

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.