نجابت در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

ورود ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به کشور تا پایان شهریور

  • کد خبر : 612655
  • ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
ورود ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به کشور تا پایان شهریور
معاون سابق وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: ارزش سهام شرکت‌های پتروشیمی‌ مختلف کشور به زودی بالا خواهد رفت زیرا همواره پس از برگزاری مجامع عمومی شرکت‌ها در سال‌های گذشته رشد ارزش سهام شرکت های پتروشیمی اجتناب‌ناپذیر بوده است.

غلامحسین نجابت در گفت‌وگو باخبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به این‌که مورد اختلاف مدیران پتروشیمی کشور با وزیر نفت بر سر تعیین فرمول مناسب برای قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی است، اظهار داشت: ارزش سهام پتروشیمی‌ها پس از برگزاری مجامع عمومی همواره در سال‌های گذشته رشد کرده است و در سال جاری هم این اتفاق می‌افتد.

وی با بیان این‌که ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به‌زودی وارد کشور می‌شود، گفت: البته به‌دلیل برخی محدودیت‌های تحریم ورود ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به کشور با موانع متعددی روبرو شد اما تا اواخر شهریور سال جاری ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به کشور وارد می‌شود.

تولید محصولات پتروشیمی

بیشتر بخوانید:

معاون سابق وزیر نفت در امور پتروشیمی از بورس برای شرکت‌های پتروشیمی به‌عنوان یک بازوی مهم در بازار سرمایه یاد کرد و افزود: عرضه سهام شرکت‌های پتروشیمی و زیرمجموعه این شرکت‌ها در بورس می‌تواند نقش موثری در افزایش ارزش دارایی آن‌ها داشته باشد هر چند نباید از ذکر این موضوع مهم غافل شویم که بورس هم یک بازار اقتصادی لحظه‌ای است و تصمیم‌های خلق‌الساعه در حوزه پتروشیمی می‌تواند تاثیر منفی رو این بازار بگذارد.

صنایع پتروشیمی چیست؟

صنایع پتروشیمی چیست؟

واژه‌ پتروشیمی از دو کلمه «پترول» و «شیمی» ترکیب شده و مفهوم لغوی آن مواد شیمیایی حاصله از نفت است. ایـن واژه برای اولین بـار در ۱۹۴۲؛ توسط عده‌ای از سازندگان مواد شیمیایی؛ برای تبلیغات به کار برده شد.

به‌طور کلی مواد پتروشیمی؛ آن گروه از محصولات شیمیایی می باشند که از طریق تغییر شکل پیدا کردن یا فعل و انفعالات پارتی از هیدروکربورهای نفت یا گاز طبیعی با بقیه مواد ساخته می‌شوند.

محصولات پتروشیمی دارای مسائل استعمال عمومی و صنعتی زیاد از قبیل پارچه (نایلون؛ دارکرون؛ پشم و پنبه مصنوعی) لوازم الکتریکـی؛ کودهای شیمیایی؛ حلال‌ها؛ مواد پاک کننده و … است.

محصولات پتروشیمی صنایع پتروشیمی را می توان به سه دسته معین تقسیم کرد:

۱- محصولات بنیادی مثل اتیلن؛ پروپیلن؛ گوگرد؛ بنزین؛ آمونیاک و غیره . ایـن محصولات پایه و اساس محصولات زیاد دیگـر پتروشیمی را تشکیل می دهد.
۲- محصولات میانی که از محصولات بنیادی تولید شده و مواد اولیه کارخانه های تولید کننده محصولات نهایی را تشکیل می دهند . مثل پلی کلروروینیل (پی وی سی )؛ ملامین و…
۳- محصولات نهایی که برای ساختن لوازم و وسائل مورد استفاده صنایع و عموم مردم به کار می روند؛ مثل الیاف مصنوعی؛ اشیای پلاستیکـی؛ لاستیک؛ کود های شیمیایی و غیره .

مسائل استعمال و ارزش جهانی محصولات پتروشیمی امروزه زندگـی بدون محصولات پتروشیمی بسیار مساله است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=612655

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.