واکنش قطر به تلاش عربستان برای حمله به دوحه در ۲۰۱۷

  • کد خبر : 607667
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
واکنش قطر به تلاش عربستان برای حمله به دوحه در ۲۰۱۷
مدیر دفتر اطلاع‌رسانی وزارت خارجه قطر در واکنش به افشاگری مجله «فارن پالیسی» تأکید کرد که عدم تکذیب خبر این مجله توسط عربستان سعودی، نشانگر واقعیت ماجراست.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، احمد بن سعید الرمیحی مدیر دفتر اطلاع‌رسانی وزارت خارجه قطر به افشاگری مجله «فارن پالیسی» آمریکا مبنی بر تلاش عربستان سعودی برای حمله به دوحه در سال ۲۰۱۷ واکنش نشان داد.

این مجله پنجشنبه گذشته گزارش داد، پادشاه سعودی در جریان تماس تلفنی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفته بود، به ترامپ پیشنهاد داده بود که به قطر حمله شود، ولی ترامپ «به شدت با این پیشنهاد مخالفت کرد». این درخواست پادشاه سعودی، یک روز پس از محاصره قطر توسط ریاض، منامه، قاهره و ابوظبی مطرح شد.

روزنامه «وال استریت جورنال» نیز در می ۲۰۱۹ فاش کرد که ارتش سعودی در سال ۲۰۱۷ طرح حمله به قطر را تدوین کرده بود. این طرح سعودی، برای تسلط بر میدان گاز طبیعی قطر بود که بزرگترین میدان گازی در سراسر جهان است.

الرمیحی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «گزینه نظامی که کشورهای محاصره کننده، مطرح کرده بودند، مخالف حقوق بین‌الملل و تمامی منشورهایی است که به عنوان کشورهای حاضر در سازمان ملل برای حل اختلافات از طریق مسالمت‌آمیز، پذیرفته بودیم».

وی با تأکید بر اینکه این طرح سعودی، بیانگر «سیاست ماجراجویانه، غیر مسئولانه و شبیه به سیاستی است که منطقه را در آغاز دهه شصت میلادی به بی‌ثباتی رساند»، تصریح کرد: «عدم تکذیب خبر مجله آمریکا توسط عربستان سعودی تا این لحظه، نشانگر واقعیت ماجراست. این مسئله بسیاری خطرناکی برای امنیت و ثبات منطقه است».

این مسئول قطری ادامه داد، از آغاز تأکید شد، تهمتهایی که کشورهای محاصره کننده قصد دارند به قطر بزنند، صرفا بهانه‌تراشی برای تحقق اهداف دیگر و بزرگتری است که بر آینده منطقه و ملتهایش تأیر می‌گذارد.

الرمیحی در پایان خاطر نشان کرد، جای تأسف دارد که گزینه نظامی بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس علیه یک کشوری باشد که در این شورا حضور دارد؛ «شورایی که در اصل، بر اساس، امنیت گروهی تأسیس شد».

منبع: فارس

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=607667

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.