واکنش اقتصاد چین در مقابل ویروس کرونا

  • کد خبر : 562319
  • 17 فوریه 2020 - 8:43
واکنش اقتصاد چین در مقابل ویروس کرونا

کرونا با سرعت شش برابر بیشتر از سارس که در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در ۳۷ کشور گسترش یافت و ۸۰۰۰ نفر را مبتلا و ۷۵۰ تا ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند در حال پیش‌روی است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، با نمایان شدن اثرات مخرب شیوع ویروس کرونا، حال کارشناسان اقتصادی موسسات مختلف در سراسر جهان پیشبینی‌های نزدیکی را در خصوص رشد اقتصادی چین داشته‌اند.

مطابق با پیش‌بینی‌ها، رشد اقتصادی در چین کوارتر اول سال ۲۰۲۰ با افت قابل توجه به محدود ۴.۵ درصد می‌رسد و چنین کاهش رشد اقتصادی در کشوری که حدود ۴۵ درصد تا ۴۸ درصد اقتصادش مبتنی بر تولیدات صنعتی است، می تواند اثر با اهمیتی بر تقاضا کالاها داشته باشد. داده‌های اقتصادی مربوط به Manufacturing ماه ژانویه بازگو کننده واقعیت‌ها است.

مقامات اقتصادی چین در گفت‌وگو با Caijing magazine عنوان کرده‌اند که رشد اقتصادی در کوارتر اول ۲۰۲۰ حدود ۵ درصد است و اما با این حال، رشد کمتر از ۵ درصد را رد نمی‌کنیم.

بخش خودروسازی در کشورهای مختلف که قطعات خودشان را از چین تامین می‌کردند دچار مشکل شده‌اند و کارخانجات خودروسازی کره‌ای و ژاپنی، بخشی از خطوط تولید را متوقف کرده‌اند. شرکت اپل، لی وی، کورنینگ (سازنده شیشه) و … از این کاهش حجم فعالیت‌ها متضرر می‌شوند. کشورهای ژاپن، کره، استرالیا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر عمده مشکلاتی را به دوش خواهند کشید.

بیشتر بخوانید:

کرونا با سرعت شش برابر بیشتر از سارس که در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در ۳۷ کشور گسترش یافت و ۸۰۰۰ نفر را مبتلا و ۷۵۰ تا ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند در حال پیش روی است. در سال ۲۰۰۳ اقتصاد چین ۴.۲ درصد اقتصاد جهانی را تشکیل می‌داد و اکنون به محدوده ۱۷ درصد رسیده است!

چنین سهمی در اقتصاد جهانی در مقابل عدم کنترل پیش‌روی این ویروس اثر مخربی را بر اقتصاد جهانی خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود اثر مخرب ویروس کرونا از بخش خدمات (توریسم، حمل و نقل و …) شروع شود و به بخش تولید برسد‌.

انتشار داده‌های PMI ماه ژانویه در کنار گزارشات هزینه کرد دولت و سایر فاکتورهای اقتصادی شاید حداقل در کوتاه مدت بر روند بازار جهانی اثر گذار بوده و بنابراین باید در نظر داشته باشیم که نوسانات منفی در بازار جهانی در شرایط فعلی بیشتر به چشم خواهد خورد. اما با این حال رفتار امروز بازارها به‌دلیل شیوع کرونا می‌تواند روی دیگری نیز داشته باشد و به محض مخابره اخبار مبنی بر کنترل شیوع این ویروس رشد قیمت‌ها تا حدی که از داده‌های اقتصادی آتی پیروی کنند ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=562319

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.