حمیدی در گفت‌وگو با «تهران نیوز» خبر داد:

واکسیناسیون رایگان ۵۰۰ هزار راس دام در فیروزکوه

  • کد خبر : 617741
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
واکسیناسیون رایگان ۵۰۰ هزار راس دام در فیروزکوه
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فیروزکوه گفت: حیوان می تواند با انتقال مکانیکی به انسان باعث ایجاد بیماری در انسان شود، سلامت شهروندان و سلامت جامعه خط قرمز دامپزشکی است.

محسن حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز در ارتباط با بیشترین علل مراجعه دامداران به دامپزشکی، اظهار کرد: عمدتاً دامداران شهرستان فیروزکوه با توجه به قوانینی که در خصوص انتقال دام، بحث پلاک‌کوبی دام و بیماری‌هایی که وجود دارد به دامپزشکی مراجعه می‌کنند؛ غالب این بیماری‌ها مانند آنتروتوکسمی، آگالاکسی و اِندمیک است که در شهرستان و منطقه وجود دارد؛ علت این بیماری‌ها هم عمدتاً بحث تغذیه‌ای است.

وی در توصیه‌ای به شهروندان گفت: با توجه به شرایط حاکم بر جامعه هنوز انتقال ویروس کرونا از دام به انسان مشاهده و ثابت نشده است ولی حیوان می‌تواند با انتقال مکانیکی به انسان باعث ایجاد بیماری در انسان شود؛ تمام شرایطی که در استفاده از ابزاری مانند خودکار، موبایل و … وجود دارد، در خصوص دام نیز صدق می‌کند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فیروزکوه افزود: دامداران باید تمام نکات بهداشتی چه شخصی و چه نکات بهداشتی دام را رعایت کنند و حداقلِ ارتباط را با دام داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در شش ماهِ نخست سال در راستای اجرای طرح لار، بیش از ۵۰۰ هزار راس دام سبک علیه بیماری‌های استراتژیک سازمان اعم از آبله، شاربن، تب برفکی، بروسلوز و پی‌سی‌آر به‌صورت رایگان توسط اداره دامپزشکی شهرستان واکسیناسیون شد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فیروزکوه درباره صدور گواهی حمل طیور به کشتارگاه‌های شهرستان بیان داشت: سه مرحله واکسیناسیون نیوکاسکل طیور بومی را در سطح شهرستان فیروزکوه داشتیم و در شش ماه نخست سال بالغ بر ۲۰۰ گواهی حمل قرنطینه‌ای برای عشایر در شهرستان و بالای ۳۰۰ تا ۴۰۰ گواهی حمل طیور به کشتارگاه از واحد های طیور گوشتی شهرستان صادر شد؛ حدوداً ۲۵ واحد طیور در فیروزکوه است که تعداد ۱۸ تا ۱۹ واحد ما در حال حاضر فعال هستند؛ هر دوره بالای ۲۰۰ تا ۲۵۰ قطعه مرغ گوشتی به کشتارگاه ارسال می‌کنیم.

وی در ارتباط با تامین بهداشت شهروندان تصریح کرد: ما در بحث تامین بهداشت فرآورده‌های خانه دامی با توجه به استقرار مسئول بهداشت در کشتارگاه شهرداری نظارت بهداشتی به‌صورت رایگان در کشتارگاه ها داریم و همچنین در واحدهای عرضه اعم از قصابی‌ها و فروشگاه‌های عرضه مواد پروتئینی نظارت بهداشتی انجام می‌شود.

حمیدی در پایان گفت: با توجه به این‌که سلامت شهروندان و سلامت جامعه خط قرمز دامپزشکی است، دامپزشکی در حد توان خود و حتی بیشتر از توان خود در این مسئله وظایف خود را انجام می‌دهد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=617741

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.