واقعیت اغتشاشات اخیر چه بود؟

  • کد خبر : 541260
  • 21 نوامبر 2019 - 10:41
واقعیت اغتشاشات اخیر چه بود؟

گروه‌های کنترل شده توسط دشمنان جمهوری اسلامی با برنامه ریزی‌های دقیق خود را وارد جمعیت معترضین کردند و سبب اغتشاش و ناآرامی گشتند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، پس از اعلام خبر ناگهانی اصلاح قیمت بنزین موجی از شوک و نگرانی به مردم کشور وارد شد، پس از گذشت چند ساعت از اطلاع رسانی افزایش قیمت بنزین مردم در خیابان ها برای اعتراض به این طرح آمدند، اما این همه ماجرا نبود و عده ای فرصت طلب که منتظر فرصت های اعتراضی برای ضربه زدن به حکومت هستند وارد میدان شده و سبب اغتشاشات اخیر گشتند.

گروه های کنترل شده توسط دشمنان جمهوری اسلامی با برنامه ریزی های دقیق خودشان را وارد جمعیت معترضین کردند و سبب اغتشاش و ناآرامی گشتند.

اما مردم با هوشیاری بسیار فرق اعتراض و اغتشاش را فهمیدند و مسیر خود را از اغتشاشگران جدا کردند.

اغتشاشات اخیر طعمه رسانه های غربی را فراهم کرد و تیتر یک خبرگزاری هایی چون بی بی سی اعلام لحظه ای اغتشاشات در ایران بود. ولی بعد از جدا شدن اعتراض کنندگان و اغتشاش گران این رسانه ها نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند.

در طی حوادث روزهای اخیر که پس از اعلام افزایش قیمت بنزین به وقوع پیوست، حدود ۸۰ فروشگاه زنجیره‌ای در مناطق مختلف کشور بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند بطوری که آشوبگران یا در ابتدا اجناس موجود در فروشگاه‌ها را غارت و تخلیه کرده و سپس فروشگاه را آتش زده‌اند و یا فروشگاه‌ها را با اجناس موجود بطور کامل آتش زده و تخریب کرده‌اند.

اغلب این فروشگاه‌ها آسیب‌دیده در شهر‌های اطراف تهران قرار دارند؛ از جمله مارلیک (جنوب کرج)، پرند، شهریار، رباط کریم، فردیس (کرج)، ملارد، شهرقدس، ورامین و حسن‌آباد (ری)

یک فروشگاه زنجیره‌ای هم در شرق تهران دچار آسیب و خسارت مالی شدیدی شد. همچمنین چند فروشگاه زنجیره‌ای هم در اصفهان، سرآسیاب البرز، بعثت سنندج و دولت آباد کرمانشاه تخریب و به آتش کشیده شده است.

براساس برآورد‌های اولیه خسارت مالی ناشی از تخریب به فروشگاه‌های زنجیره‌های حدود ۱۷۰ میلیارد تومان است.

اموال تخریب شده جز اموال عمومی مردم محسوب می شدند و برای تامین بازسازی اموال تخریب شده باید از جیب مردم هزینه شود و در واقع اغتشاش گران ضرر به جیب مردم زده اند.

استفاده از زنان در اغتشاشات اخیر

در برخی تصاویر منتشر شده از اغتشاشات چهره زنانی دیده می شود که مردم را به آشوب دعوت می‌کنند و سعی در تحریک عموم مردم دارند. حضور متعدد برخی از این زنان سوال برانگیز است تا جایی که این پرسش پیش می آید که چگونه برخی از این زنان در آشوب شهر های مختلف  حضور داشته اند؟

فاطمه داوند یکی از این زنان است که به هنگام تلاش برای خروج از کشور دستگیر شد و وی سابقه همکاری با گروه های ضد انقلاب را دارد.

طبق گزارش ایرنا، داوند با گروه های ضد انقلاب در شمال عراق دیدار داشته است و در ارتباط گیری با گروه های معاند در جریان اغتشاشات اخیر وارد ایران شده است.

داوند در این باره می گوید: سال ۷۳ از منزل فرار کردم در سلیمانیه ماندم و برای تشکیلات ضد انقلاب کار کردم.

اکنون شناسایی این چهره ها ادامه دارد و به نظر می رسد در روزهای آتی، اطلاعات بیشتری از این زنان در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

حال سوال پیش می آید چرا از زنان در اغتشاشات اخیر استفاده کرده اند؟

دلیل آن واضح است، زیرا زن ها به راحتی می توانند موج احساسات و عواطف مردم را برانگیزند و به راحتی عموم مردم را با خود همراه کنند.

یشتر بخوانید:

سرشاخه‌های اغتشاش‌گران اخیر کشور دستگیر شدند

طبق گزارش فارس، سردار رمضان شریف  معاون روابط‌عمومی و تبلیغات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دستگیری سرشاخه‌های اغتشاش‌گران اخیر کشور توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: دستگیری سرشاخه‌ها به فروکش کردن ناآرامی‌ها کمک بسیاری کرده و در استان‌های البرز، تهران و شیراز سرشاخه‌های کلیدی‌تر دستگیرشده‌اند.

شریف دستگیری «روح‌الله زم» ادمین کانال معاند آمدنیوز را در این زمان به نفع کشور دانسته و افزود: بخش عمده‌ای از هم‌دستان و افراد وابسته به ادمین کانال معاند آمدنیوز چه در داخل چه در خارج از کشور توسط نیروهای سازمان سپاه اطلاعات کشور شناسایی‌شده و به‌مرور زمان دستگیر می‌شوند.

آیا مردم می توانند اعتراض کنند؟

یک حقوقدان و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز در گفت و گو با ایرنا بیان کرده است: دولت باید فضاهایی را در جامعه فراهم کند تا مردم هم بتوانند مطالبات مدنی خود را در این فضاها از طریق تجمع یا راهپیمایی بیان کنند و هم جلوی اغتشاشات و درگیری ها گرفته شود.

داوود نجفی توانا افزود: در تمام قوانین اساسی دنیا از جمله قانون اساسی کشورمان، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها از حقوق ملت و بسترسازی برای انجام آن از وظایف حاکمیت است.

وی اظهار داشت: بر اساس این تکلیف قانونی، باید حاکمیت در مکان هایی مانند بزرگراه ها و بوستان ها بسترهایی را فراهم کند تا مردم اعتراضات و مطالبات خود را از دولت بیان کنند. بر اساس تطبیق جامعه شناسی سیاسی در این صورت کمتر با مشکلاتی مانند تخریب اموال عمومی و آشوب ها مواجه خواهیم شد.

این عضو کانون وکلا با بیان اینکه مردم در این فضاها، با پلاکاردها یا شعارهایی که سرمی دهند نظر مقامات مسئول را نسبت به حقوق قانونی خود جلب می کنند، ادامه داد: مسئولان یا این مطالبات مردم را به حق و مستدل می دانند که در واقع به حکومت مردم سالاری توجه می کنند یا اینکه با گفتمان مدنی، توجیه و استدلال یا اعمال روش های جایگزین بستر اعمال حق را فراهم می کنند تا جلوی اغتشاشات و درگیری های فیزیکی گرفته می شود.

نجفی توانا تصریح کرد: با توجه به واقعیات جامعه، دولت باید عاقلانه و مدبرانه بیاندیشد و شرایطی را که در همه کشورها برای اعتراضات مردمی فراهم است، در جامعه هر چه زودتر فراهم کند تا کمتر شاهد مشکلات در جامعه باشیم.

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز گفته بود، همه قوای سه گانه باید تلاش کنند شرایط انجام اعتراض ها در یک چارچوب مدنی فراهم شود. مدل اعتراض مدنی را باید متخصصان علوم اجتماعی و حقوق طراحی کنند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=541260

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.