یادداشت/

هلهله‌ها را متوقف کنید!

  • کد خبر : 605465
  • ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۹:۵۳
هلهله‌ها را متوقف کنید!

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برنامه ۸۰ صفحه‌ای خود، بخشی را به ایران و بازگشت به برجام اختصاص داده و همین موضوع باعث شادی و شعفی در میان دلباختگان به غرب شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مصطفی هدایی در یادداشتی نوشت: زمانی که نام برجام می‌آید، یاد تیترهای پرطمطراق روزنامه‌ها و مجلات اصلاح‌طلب و حتی برخی از طیف اصولگرا در تمجید از ژنرال‌های سیاست خارجی کشورمان به ذهن متبادر می‌شود. هلهله‌های مصنوعی جماعتی مست از شوآف‌های توخالی سرداران دیپلماسی در خیابان‌های تهران و رژه اسکناس هزار تومانی با اسکناس یک دلاری در دستان مردم ساده‌ای که گمان می‌بردند، تمام شد!! از فردای انقلاب دیپلماسی شیخ دیپلمات و همکاران، زندگی روی دگرش را به ما نشان خواهد داد.

ولی زهی خیال باطل. این کنایه برای آن نیست که ما خواهان رفاه و آسایش و تعالی جامعه نیستیم، بلکه از آن روست که پس از دهه‌ها و سال‌ها بی‌وفایی، بدعهدی و دشمنی کینه توزانه استکبار با انقلاب اسلامی و حاکمیت جمهوری اسلامی، گمان بر این بود، با خارج کردن قلب راکتور اراک، بستن و متوقف کردن چرخش سانتریفیوژها و گذشتن از «حق مسلم» انرژی هسته‌ای، شمشیرها در نیام خواهد رفت و سیاست خارجی و اقتصادمان گل و بلبل خواهد شد. آرزویی که ای کاش تحقق می‌یافت و منتقدان و مخالفان برجام سیه رویان تاریخ می‌شدند! ولی نشد.

از همان زمانی که توافق اولیه هسته‌ای در ژنو یعنی در ۲۳ تیرماه ۹۴ حاصل و پس از شش ماه در ۲۶ دی همان سال برجام، نهایی شد، دولت‌های غربی، بدعهدی خود را شروع کردند. این بازی موش و گربه تا زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ ادامه داشت و او کار را در نهایت یکسره کرد تا دشمنی را شفاف و لخت به چشمان بهت زده سرداران سیاست خارجی ایران فرو کند. رژیم فشار حداکثری تحریم‌های آمریکا، چیزی از تحریم‌های جامع هسته‌ای ایران توسط آمریکا در زمان بارک اوباما کم ندارد. چه بسا قبلی بسیار شدیدتر بود که بود.

دشمنی آمریکا برای ایران ثابت شده است و با آمدن دموکرات‌ها و جمهوری خواهان تنها رنگش عوض می‌شود. با مشاهده عینی خسارت محض در سیاست خارجی و در اقتصاد کشور، جو بایدن نامزد دموکرات آمریکا در برنامه آینده خود در صورت رسیدن به کاخ سفید، بازگشت به برجام را نوید داده است. نویدی که باعث شد تا رسانه‌ها و فعالان اعتدالی و اصلاح طلب، دست به دعا بردارند تا بایدن به کاخ سفید وارد شود و راه را برای بازگشت آمریکا به برجام هموار سازد. بایدن در عین حال وعده گفتگوی بیشتر و بی‌توجهی به سیاست تغییر رژیم را داده است.

این در حالی است که راهبرد آمریکا برای تغییر رژیم ایران، یک برنامه ثابت از زمان وقوع انقلاب اسلامی و استقرار جمهوری اسلامی ایران بوده و تا به امروز نیز به شکل‌های مختلف ادامه داشته است. از تحریم، جنگ گرفته تا سیاست‌های خصمانه از جمله ترور یکی از عزیزترین سرداران سپاه اسلام، حاج قاسم سلیمانی، اشکالی از راهبرد تغییر نظام ایران بوده که هرگز تغییر نکرده است. همان زمانی که مقامات آمریکایی که وابسته به صهیونیسم بین‌الملل هستند، از کنار گذاشتن سیاست تغییر رژیم ایران سخن می‌گویند، باید سنسورهای سیستم را بیشتر تقویت کرد؛ چراکه پشت چنین وعده‌هایی بدون شک حیله‌ها و توطئه‌های سنگینی نهفته است. در همان زمانی که دولت موقت و انقلابی ایران در حال مذاکره با آمریکایی‌ها بر سر پول‌های بولکه شده ایران و لانه جاسوسی آمریکا در تهران بودند، واشنگتن نقشه کودتا و حمله نظامی به ایران را نیز دنبال می‌کرد.

کم نبوده‌اند سیاست‌مداران ایرانی که در دوره‌های مختلف به‌دنبال حل مسائل فی مابین تهران و واشنگتن بوده‌اند و از قضا همین دست اندرکاران کنونی سیاست خارجی نیز در بسیاری از مجادلات و مذاکرات پنهانی شرکت داشتند، ولی آمریکا پس از زمان بسیار کوتاهی تمام توافقات را متلاشی ساخت. آزادی گروگان‌های آمریکایی در لبنان توسط حزب‌الله، گفتگوهای میان ایران و آمریکا در زمان حمله به طالبان در اوایل قرن بیست و یکم، پالس‌های مثبت دولت اصلاحات به کلینتون و … همگی نشان از حسن نیت ایران و آزمون و خطاهای دولت‌های مختلف برای گفتگوی برابر بوده است. اما هیچ کدام نه تنها به ثمر ننشسته‌اند، بلکه پس از هر گفتگویی یا تلاش برای مذاکره، رژیم تحریم‌ها و توطئه‌های علیه کشور شدیدتر و بدتر شده است.

بنابراین مذاکره با آمریکا راه شکست خورده و امتحان شده‌ای است که هر بار تلاش برای برقراری چنین بستری، یک دهه کشورمان را از پیشرفت و عبور از چالش‌های اقتصادی عقب انداخته و وابسته‌تر ساخته است. اقتصاد شرطی، حاصل چنین سیاست‌هایی است. بدون شک و اطمینان کامل می‌توان گفت که حتی حضور بایدن در کاخ سفید، هیچ خللی در سیاست خارجی خصمانه این کشور در قبال ایران ایجاد نخواهد کرد. وعده بازگشت به برجام، با وجود تمام خسارت‌های محضی که دارد و به بارآورده، هرگز محقق نمی‌شود. آمریکا و احزاب آن یک کلیت تحت آمریت صهیونیسم بین‌الملل محسوب می‌شود که برجام، حقه‌ای برای از بین بردن نظام جمهوری اسلامی و تغییر ماهیتی آن در صورت تمکین به تمامی سیاست‌های دیکته شده غرب بود. آنچه از سوی ترامپ بر سر برجام آمد، دستاوردی است که دموکرات‌ها با قدرت نرم به‌دنبال آن بودند. در همین برنامه اعلامی بایدن به صراحت از توقف برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران و حتی دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران سخن به میان آمده است. این برنامه هیچ تفاوتی با برنامه ترامپ که با قدرت سخت دنبال می‌شود، ندارد.

هرچند امیدی به درس گرفتن از تلخی‌ها و شکست‌ها از سوی مدعیان دیپلماسی و سیاست خارجی دولت کنونی نمی‌رود و آن‌ها همچنان بر سر قبر برجام نشسته و به‌دنبال معجزه برای زنده کردن مرده هستند، اما باید هشدار داد، آنچه در آینده سیاست خارجی و دل بستن به مذاکره با آمریکا برای بازگشت به برجام و تسهیل سازی و جانمایی موضوعات موشکی و منطقه‌ای در دل آن به، خیانت و توطئه محسوب می‌شود و ملت ایران دیگر هرگز اجازه چنین خیانت‌هایی را به هیچ‌کس نخواهد داد.

بگسل طمع از وفای جاهل / هرچند که بینیَش مقدم
از خاک نور جوی و ز گیتی وفا مجوی / گر عاقلی مبر به در سائلان سئوال

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=605465

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.