«تهران نیوز» گزارش می‌دهد؛

هراس نفتی در بازار سهام کاهش می یابد

  • کد خبر : 587628
  • ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۷:۵۰
هراس نفتی در بازار سهام کاهش می یابد

در حال حاضر بحث کرونا به یک بحث عادی تبدیل شده و کشورهای بزرگ اقتصادی، کرونا را به طرز خیلی مطلوبی کنترل کردند و شیوع آن درحال کاهش است و این امر بر بازار جهانی و بازگشایی اقتصادها و شروع به کار کسب و کار ها و افزایش تقاضا اثر می گذارد

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بازار امروز مانند بازار چند روز گذشته درگیر افزایش عرضه و افزایش تقاضا و تقابل این دو بود. امروز شاهد این بودیم که به‌واسطه گزارشات شرکت‌های بزرگ که دیشب منتشر شد فشار فروش از همان ابتدای صبح وجود داشت و این فشار فروش رفته رفته تشدید شد و در نهایت صفهای فروش شکل گرفتند.

زمانی که یک سری فاکتورها مثل ارزش صف‌های فروش و حجمی که در صف‌های فروش قرار داشته است نسبت به ارزش کلی معاملات و میانگین حجم معاملات یک نهاد مورد نظر قرار دهیم، متوجه می‌شویم که صف‌های فروش آنچنان هم ترسناک نبودند و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

گزارشات دیشب در صنعت پالایشگاهی قابل انتظار بود یعنی کسی که در بازار در حال فعالیت است می‌دانسته که گزارشات خوبی نخواهند بود و شرکت‌های صنعت پالایشگاهی از شهریور ماه ۹۸ به‌واسطه مقررات IMO مبنی بر منع استفاده از سوخت وضعیت خوبی را تجربه نکردند و با توجه به این‌که نفت کوره تولیدی آن‌ها سهم زیادی از ساختار تولیدی‌شان است، بنابراین سود از دست دادند و بعد از آن هم در اواخر سال بود که با بحث کرونا مواجه شدیم و اقتصادهای جهانی به سمت قرنطینه رفتند و قیمت نفت و فرآورده‌ها به شدت کاهش پیدا کرد.

افرادی که ساختار این صنعت را بشناسند یا حداقل با تحلیل بنیادی ارتباط داشته باشند، خود را در میان انبوهی از اطلاعات منفی می‌بینند. بنابراین نتیجه‌گیری این نیست که گزارشات پالایشگاهی عالی خواهند بود و پیش‌بینی کنید که گزارشات زمستان هم خیلی خوب منتشر می‌شود. پس تنها یک خبر کاملاً سوخته بود.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که هر آن چیزی که می‌توانست سر این صنعت بیاد، آمد و هر اخبار منفی و هر فاکتور منفی که می‌توانست اتفاق افتاد.

در حال حاضر بحث کرونا به یک بحث عادی تبدیل شده و کشورهای بزرگ اقتصادی، کرونا را به‌طرز خیلی مطلوبی کنترل کردند و شیوع آن درحال کاهش است و این امر بر بازار جهانی و بازگشایی اقتصادها و شروع به کار کسب و کار ها و افزایش تقاضا اثر می‌گذارد و مجدداً باعث رشد قیمت‌های جهانی می‌شود که در طی یک هفته گذشته هم شاهد آن بودیم.

بیشتر بخوانید:

بنابراین ما یک چشم انداز صعودی از قیمت‌های جهانی در هر صنعتی داریم. در زنجیره پتروشیمی اتیلن و پروپیلن که دو محصول بسیار پر تقاضا هستند طی یک هفته گذشته رشد مطلوبی را تجربه کردند.

بنابراین با توجه به چشم‌انداز موجود در قیمت فرآورده‌ها، وضعیت پالایشگاه‌ها رو به بهبودی است و در طرف مقابل ما اهرم دلار را داریم که الان به بالای ۱۷ هزار تومان رسیده و میانگینش در سال ۹۸ بین ۱۲ هزار  تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود، این موضوع هم به شرکت‌های بزرگ و شرکت‌هایی که وابسته به نرخ‌های جهانی هستند کمک می‌کند تا سودآوری خود را رشد دهند.

بنابراین این‌که امروز این گزارشات منتشر می‌شود چیز غیر طبیعی نیست و همه این انتظار را داشتیم. اما این انتظار را نداشتیم که در جایی که نرخ جهانی دارد ریزش می‌کند در جایی که کسب و کارها متوقف شده‌اند و با حداقل ظرفیت خودشان فعالیت می‌کنند شرکت‌ها بیایند و به یکباره گزارشات عجیب و غریبی از رشد بدهند.

بزرگترین پالایشگاه آمریکا،سنگین‌ترین ضرر خود طی چند سال گذشته را شناسایی کرده است و این ضرر، ضرر غیر عادی است و قرار نیست تکرار شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=587628

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.