نهاوندیان آمریکایی عامل فقر مردم است! / نورائی: اتاق بازرگانی تعداد زیادی سکه قبل از گرانی خریداری کرده است

  • کد خبر : 385256
  • ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۱۹
نهاوندیان آمریکایی عامل فقر مردم است! / نورائی: اتاق بازرگانی تعداد زیادی سکه قبل از گرانی خریداری کرده است

بعد از سخنان دلیگانی نماینده مجلس در خصوص صحبت‌های معاون وزیر اقتصاد، مشخص شد که پشت سر تمام خرابکاری‌های اقتصادی در کشور و فقر مردم را سه عنصر اصلی دولت دنبال می‌کردند.

به گزارش تهران نیوز، چند روز گذشته حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده  عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه به اعلام کرد: وزیر اقتصاد پیغام‌های بسیاری دادند که این رسمش نیست اما من به شخصه تکلیفی را احساس می‌کنم. ما تذکر دادیم، سؤال کردیم اما شاهد بودیم که فایده‌ای نداشت بنابراین استیضاح را دنبال کردیم.

حاجی دلیگانی می‌گوید: به وزیر اقتصاد در مورد مشکلات موجود مطالبی را عنوان می‌کنیم اما معاونین وزیر عنوان می‌کنند ایشان کاره‌ای نیست! آن‌ها بعضاً عنوان می‌کنند که شما می‌دانید کار اصلی بر عهده آقایان نیلی، نهاوندیان و نوبخت است. این در حالی است که ما به ایشان به‌عنوان وزیر اقتصاد رأی دادیم.

این موضوع که اقتصاد دولت بیش‌ از آنکه دست وزرا باشد به دست برخی از مشاوران است تازگی ندارد چرا که در زمان طیب‌نیا وزیر اقتصاد سابق این موضوع مشهود بود و یکی از اختلاف‌‌های آن با دولت بر سر این موضوع بود. طیب‌نیا به عنوان یک وزیر نهادگرا در دولت کارهای بزرگی را انجام داد اما برخی از منابع آگاه معتقدن علت عدم معرفی طیب‌نیا و خانه نشین آنمحمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌دانند. ضمن اینکه مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور و محمد نهاوندیان رئیس دفتر اقتصاددان رئیس جمهور در دولت یازدهم نیز به لحاظ نگاه و بینش اقتصادی، قرابت فکری چندانی با طیب‌نیا نداشتند. در واقع این افراد بیشتر از حامیان اقتصاد نئوکلاسیک و بازار آزاد بودند و طیب‌نیا یک اقتصاددان نهادگرا بود که به رغم اعتقاد راسخ به تقویت بخش خصوصی با نگاه و بینش نوبخت، نهاوندیان و نیلی فاصله داشت.

اما زور سه فرد مذکور بیشتر چربید و آقای روحانی با وجود توانای بالای آقای طیب‌نیا آن را به عنوان وزیر بعدی معرفی نکرد. به همین دلیل است معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد که آقای کرباسیان در دولت کاره‌ای نیست.

نهاوندیان کیست؟

محمد نهاوندیان  معاون اقتصادی رئیس جمهور در دولت دوازدهم و رئیس دفتر آقای روحانی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در دولت یازدهم  بود، وی همچنین در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ ریاست اتاق بازرگانی ایران را برعهده داشت.

نهاوندیان  کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد از دانشگاه جرج واشینگتن گرفت. در سال ۱۳۸۵ از گرین کارت محمد نهاوندیان سخن به میان آمد؛ سفر غیرمنتظره وی به آمریکا همه را نگران کرد که بعدها اعلام کردند که وی در کسوت مشاور ارشد علی لاریجانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی به آمریکا سفر کرده است. بعدها  روزنامه واشینگتن تایمز و سپس فایننشال تایمز در گزارشی در سال ۲۰۰۶ (۸۵) فاش کردند که او در مقام معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، با بهره‌گیری از مجوز قدیمیِ اقامت خود در ایالات‌متحده که در زمان تحصیل و با درخواست یکی از موسسات فرهنگی در آمریکا کسب کرده بود، به این کشور سفر کرده و با تعدادی از مقام‌های سیاسی و دیپلماتیک آمریکا دیدار کرده‌است. 

قبل از انتخابات سال ۹۲ آقای روحانی که با شعار ارتباط با آمریکا به میدان آمد، نهاوندیان را برای انجام مذاکره به صورت پنهانی روانه آمریکا کرد اما بعد از دریج این خبر اعلام کردند که ایشان برای مذاکرات ایران و آمریکا بر سر عراق رفته بود.

هرکسی دلیل خاصی برای سفر نهاوندیان به آمریکا نقل می‌کرد، از طرفی  علی لاریجانی دربارهٔ سفر مشاور خود به آمریکا توضیح داد که «از آنجایی که آمریکا به دیپلمات‌های ایرانی ویزا نمی‌دهد، ما از سفر محمد نهاوندیان به آمریکا استفاده کردیم تا مطالب مورد نظر خود را به محمدجواد ظریف نماینده ایران در سازمان ملل منتقل کنیم.» درحالی که مرحوم هاشمی رفسنجانی سفر نهاوندیان را در رابطه با دعوت برای سخنرانی در کنفرانس برشمرد.

در آن زمان کاندولیزا رایس، وزیر خارجه وقت آمریکا وقتی در مقابل پرسش‌هایی دربارهٔ حضور محمد نهاوندیان در واشینگتن قرار گرفت از نهاوندیان به عنوان یک دیپلمات بلندپایه یاد کرد و گفت که دولت متبوعش تلاش خواهد کرد به پایه‌های حقوقی این مسئله پی ببرد و اقدام مناسب را انجام دهد. وی اعطای گرین کارت به محمد نهاوندیان را نگران‌کننده دانست و گفت: «هنگامی که از این سفر آگاه شدیم، بسیار نگران شدیم. مجوز اقامت نهاوندیان در آمریکا باطل خواهد شد و ما در مورد علت اقامت وی در آمریکا و مبنای قانونی آن بررسی و سپس تدابیر مناسب را اتخاذ خواهیم کرد. هنگامی که مطبوعات حضور این مقام ایرانی را در آمریکا خبر دادند دولت آمریکا غافلگیر شد. این امر زیر پا گذاشتن قوانین است. این مسئله تنها به شهروندان کشوری که با آمریکا رابطه دیپلماتیک ندارد مربوط نیست بلکه فراتر از این مسئله است که وی یک دیپلمات بلندپایه است و اینک در آمریکا حضور دارد .»

طبق گزارش خبرگزاری rferl نهاوندیان برای سفر به آمریکا نیاز به کارت سبز ندارد بلکه به خاطر اقامت دائم در آمریکا به راحتی رفت و آمد می‌کند. جالب است بدانید که این شخص تنها فردی است که دارای چنین امتیازی از آمریکا می‌باشد.( https://www.rferl.org/a/iranian-politicians-use-green-cards-political-weapons/26833829.html)

به گفته برخی از اعضای با سابقه اتاق بازرگانی بعد از ورد نهاوندیان به اتاق اوضاع بخش خصوصی هر روز بدتر شد. به گفته آن‌ها ایشان تنها به دنبال گرفتن پول از اعضای اتاق بوده به همین خاطر قوانینی را تصویب کرد که نتیجه آن دریافت پول هنگفت از اعضا است.

*نهاوندیان اتاق را بهم ریخت

در همین رابطه سید علی محمد ابویی عضو اتاق بازرگاتی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز  در خصوص نهاوندیان گفت: آقای نهاوندیان رئیس قبلی اتاق بازرگانی  فکر می‌کرد اتاق می‌بایست مانند سازمان‌های دیگر بودجه داشته باشد تا بتواند مانور بدهد و با همین دیدگاه شاکله اتاق را بهم ریخت و بعد از آن فساد وارد اتاق شد.

عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: در زمان آقای نهاوندیان قانونی تصویب شد که اعضای اتاق باید ۴در هزار حق عضویت پرداخت کنند که این قانون مشمول بنگاه‌های زیان ده هم می‌شود در حالی در زمان آقای خاموشی دست بنگاهی که ضرر می‌کرد را می‌گرفتند.

این کارشناس اقتصادی با بیان دولت تنها شعار می‌دهد گفت: مشکل واحده‌های تولیدی ما تامین نقدینگی نیست بلکه بورکراسی اداری می‌باشد.

وی وضعیت اتاق ایران را به این شکل تشریح کرد: بخش خصوص در اتاق غریب شده و به نظر بنده جنگ دولت برای گرفتن اتاق است چرا که بسیاری از رؤسای اتاق و رئیس کمیسیون‌ها را دولتی‌ها تسخیر کردند.

در تماس تلفنی با تعدادی از دوستان نهاوندیان و افرادی که با وی در ارتباط بودن می‌گفتند: او فرد خوش زبان و خوش صحبتی است و عملا عصبانی نمی‌شود، به همین خاطر به راحتی وارد هر منسبی می‌شد.

*همه مهره‌های نهاوندیان در اتاق‌‌های بازرگانی کشور چیده شده است

نورائی عضو با سابق اتاق بازرگانی و یکی از اشخاص که به گفته خودش از همان ابتدا در موضوع اتاق ورود داشته در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی تهران نیوز در مورد نهاوندیان گفت: نهاوندیان از قدیم به عنوانی یک رایزن با کشورهای دیگر در ارتباط بود و در ادامه این روابط با افرادی در خارج ارتباط گرفت که گرایش زیادی به ایران نداشتند و خوراک فکری به او می‌دانند.

نورائی اظهار کرد: نهاوندیان کم کم در آن زمان خوراکی فکری که از به او داده بودند در اتاق پیاده سازی کرد. بعد از اینکه به عنوان رئیس اتاق بازرگانی(مهم‌ترین نهاد اقتصادی کشور) را به دست گرفت با آقای بهزادیان رئیس وقت اتاق تهران بر سر پول اتاق تهران درگیر شدند و در نهایت نهاوندیان پیروز شد.

وی ادامه داد: نهاوندیان شروع به چیدن مهره‌های خود در اتاق بازرگانی کرد و برادر روحانی و همچنین برادران کرباسیان(وزیر اقتصاد) را وارد اتاق کرد. ۴هزار کارت جعلی بازرگانی صدور کرد تا بتواند در انتخابات از آن‌‌ها استفاده کند.

این عضو با سابق اتاق با تاید بر این مطلب که نهاوندیان تفکر حجتیه دارد اذعان کرد: از زمانی که وارد هیات دولت شد تفکرات خود را دیکته کرد و مشاهده می‌کنید که به یکباره کرباسیان را از گمرک وارد وزارت خانه می‌کند.

نورائی می‌گوید: مدیران اتاق بازرگانی استان‌‌‌ها را از عومال فتنه ۸۸ چیده تا بتواند هر زمانی اقتصاد را دچار مشکل کند و پشت تمام این اتفاقات نهاوندیان، کرباسیان؛ خوانساری و برخی از افراد دیگر است.

او همچنین گفت: اتاق قبل از گرانی سکه مقدار زیادی سکه خریده که جزو هیچ کدام از اسناد خود وارد نکرده است.

نورائی اعلام کرد که تمام این صحبت‌ها را با سند ارائه خواهد کرد. همچنین باید گفت وی در بازه‌ای از زمان موضوع بازررسی از اتاق را در دست داشت.

همه گزارشات حاکی از این است که نهاوندیان شخص اول اقتصاد ایران است و همه امور موجود در دست او می‌باشد، وی تنها کسی بوده که توانسته در دو جریان فعالیت داشته باشد و امور اقتصادی را در دست بگیرد.

این درحالی است که بعد از حضور این فرد در اتاق و هر منسب دیگر اوضاع وضع بدتر به خود گرفت است. شاید بتوان دلیل گفته معاون وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه کرباسیان در امور اقتصاد کاره‌ای نیست را هم کنون درک کرده باشیم.

در گزارش بعد به موضوع آقای نیلی و بررسی سوابق وی می‌پردازیم.

 

 

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=385256

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.