تهران نیوز گزارش می‌دهد؛

نفوذ نژادپرستی در عمیق‌ترین لایه‌های جامعه آمریکا

  • کد خبر : 589791
  • 31 می 2020 - 8:08
نفوذ نژادپرستی در عمیق‌ترین لایه‌های جامعه آمریکا
آمریکایی‌ها که مدعی هستند اوضاع نژادپرستی در آمریکا بعد از لغو قانون برده داری در سال 1864 به بعد تغییر کرد و پس از آن آمریکا در سال 1964 و در جریان مبارزات جنبش آزادی‌های مدنی به بعد به سطح بالایی از عدالت اجتماعی دست یافت و همچنین در دوره ریاست جمهوری اوباما دیگر اطمینان حاصل شد که سیاهپوستان فرقی با سفیدها ندارند ، حالا با یک چالش بزرگ که به سرعت ابعاد امنیتی به خود گرفته است ، مواجه شده‌اند. 

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، گویی قرار نیست نژادپرستی در آمریکا به پایان برسد. آمریکایی‌ها که مدعی هستند اوضاع نژادپرستی در آمریکا بعد از لغو قانون برده داری در سال 1864 به بعد تغییر کرد و پس از آن آمریکا در سال 1964 و در جریان مبارزات جنبش آزادی‌های مدنی به بعد به سطح بالایی از عدالت اجتماعی دست یافت و همچنین در دوره ریاست جمهوری اوباما دیگر اطمینان حاصل شد که سیاهپوستان فرقی با سفیدها ندارند ، حالا با یک چالش بزرگ که به سرعت ابعاد امنیتی به خود گرفته است ، مواجه شده‌اند.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان ، خیابان های چند هر بزرگ آمریکا روز جمعه 29 می 2020 صحنه اعتراض به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان بود. ماجرا از آنجا شروع شد که یک افسر سابق پلیس در شهر مینیاپولیس روز دوشنبه 25 می 2020 یک مرد سیاهپوست به نام جورج فلوید را هنگام بازداشت و با گذاشتن زانوی خود بر روی گلوی وی به قتل رساند. فیلم و عکس‌هایی که از این اقدام سبعانه افسر پلیس شهر مینیاپولیس در شبکه‌های اجتماعی آمریکا منتشر شد ، زمینه‌ساز شروع دور تازه‌ای از اعتراضات علیه خشونت و نژادپرستی پلیس آمریکا در سراسر این کشور شد.

تظاهرکنندگان با وجود تعقیب قضایی افسر سابق پلیس مینیاپولیس ، جمعه شب بار دیگر به خیابان ها آمدند. در این بین پلیس شهر دیترویت در ایالت میشیگان اعلام کرده است که به دنبال تیراندازی به تظاهرات کنندگان یک نفر نیز کشته شده است. سخنگوی پلیس دیترویت تاکید کرده است که هیچ کدام از افسران پلیس در این تیراندازی نقش نداشته اند.

بیشتر بخوانید:

از طرفی صدها نفر از معترضان در مقابل کاخ سفید در شهر واشنگتن به برخورد خشونت آمیز پلیس با سیاهپوستان اعتراض کردند. بنا به گزارش ها تظاهرکنندگان در شهرهای نیویورک ، دالاس ، آتلانتا ، هیوستون ، لاس وگاس ، ممفیس و پورتلند به خیابان آمدند. معترضان خشمگین در شهر آتلانتا چند خودروی پلیس را به آتش کشیدند و دفتر شبکه خبری سی ان ان را تخریب کردند. این اقدام آنان در وضعیتی رخ داد که شبکه خبری سی ان ان از ابتدای شروع ماجرا و اعتراضات به تمامی به حمایت از معترضان و تخریب وجهه ترامپ پرداخته بود.

گفتنی است شهردار مینیاپولیس اعلام کرده بود که جمعه شب مقررات منع رفت و آمد در این شهر به اجرا گذاشته می شود اما وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون ، نیروهای پلیس نظامی این کشور را در وضعیت آماده باش قرار داده است تا در صورت لزوم برای برقراری نظم و آرامش به مینیاپولیس اعزام شوند.

در سوی دیگر ماجرا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خانواده جورج فلوید ، مرد ۴۶ ساله سیاهپوست گفتگو کرد. خانواده جورج فلوید از تعقیب قضایی مامور سابق پلیس استقبال کردند اما این اقدام را دیرهنگام و صرفاً اولین گام در مسیر عدالت توصیف کرده‌اند.

اکنون نیروهای گارد ملی ایالات متحده آمریکا برای کمک به برقراری نظم و آرامش به مینیاپولیس که بزرگترین شهر ایالت مینه سوتا است ، اعزام شدند.

افزایش تعداد معترضین و اقدامات تخریبی و بعضاً خشونت بار آنان حکایت از سال‌ها کینه توزی میان نیروهای پلیس و افراد سیاهپوست و سایر اقلیت‌ها در جامعه آمریکا دارد و در حالی که دونالد ترامپ و دولت وی مشغول مبارزه با شیوع ویروس کرونا در این کشور هستند ، باید دید جنجال امنیتی در آمریکا چه زمان و با چه میزان خسارت و تلفات انسانی به پایان خواهد رسید؟

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=589791

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.