نسل کشی مسلمانان میانمار دامن آنگ سان سوچی را گرفت

  • کد خبر : 545910
  • ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۹
نسل کشی مسلمانان میانمار دامن آنگ سان سوچی را گرفت

گامبیا یک کشور کوچک مسلمان در غرب آفریقا با حمایت ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی ماه گذشته میلادی در دیوان بین‌المللی دادگستری علیه میانمار به جرم نسل‌کشی ، قتل‌های دسته جمعی و تجاوز علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار شکایت کرده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در پی شکایت دولت گامبیا در دیوان بین‌المللی دادگستری علیه نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا در میانمار ، آنگ سان سوچی رهبر این کشور به لاهه سفر کرد تا در نخستین جلسه دادگاه شرکت کند.

عجیب اینکه آخرین باری که آنگ سان سوچی برنده جایزه صلح نوبل و نماد دموکراسی خواهی به غرب اروپا سفر کرد ، در ردای حاکم تازه انتخاب شده یک دموکراسی تازه کار بود که به نیم قرن دیکتاتوری نظامی پایان داده بود. اما هنگامی که او برای نخستین بار از حمله ارتش میانمار در سال ۲۰۱۷ به مسلمانان روهینگیا در غرب این کشور به اروپا سفر می‌کند ، باید در جایگاه متهمی پاسخگو باشد که اتهام نسل‌کشی یک اقلیت قومی علیه کشورش مطرح است.

طبق اعلام روزنامه انگلیسی گاردین ، گامبیا یک کشور کوچک مسلمان در غرب آفریقا با حمایت ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی ماه گذشته میلادی در دیوان بین‌المللی دادگستری علیه میانمار به جرم نسل‌کشی ، قتل‌های دسته جمعی و تجاوز علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار شکایت کرده است.

بیشتر بخوانید:

دولت میانمار با وقاحت این ادعاها را تکذیب کرد و دفتر آنگ‌سان‌سوچی اعلام کرد که وی شخصاً برای دفاع از منافع کشورش به لاهه سفر کرده است.

میو نیونت سخنگوی ارشد حزب لیگ ملی برای دموکراسی درباره این شکایت گفت: بین دیدگاه میانمار و جامعه بین‌المللی اختلاف نظر وجود دارد و آنگ سان سوچی باید آنچه را که واقعاً در شمال راخین رخ داده است توضیح دهد.

تصمیم آنگ‌سان‌سوچی برای حضور در لاهه برخی را متعجب کرده است. برخی نزدیکان او نگرانند که تصویری که در خارج از او وجود دارد در جریان دادگاه خدشه دارد شود.

بیش از ۷۳۰ هزار مسلمان روهینگیا از سال ۲۰۱۷ با حمله ارتش میانمار به کشور همسایه‌اش بنگلادش گریخته‌اند. تحقیقات سازمان ملل نشان می‌دهد که حملات ارتش میانمار به قصد نسل کشی رخ داده است. ادعایی که دولت میانمار به خاطر منافع سیاسی آبروی حقوق بشری با آن را رد کرده است.

تحقیقات سازمان ملل همچنین نشان می‌دهد که نظامیان میانماری از ابزار خشونت و تجاوز جنسی علیه زنان و دختران روهینگیایی استفاده کرده‌اند و با آتش زدن خانه‌ها آنها را مجبور به فرار از کشور کرده‌اند. سازمان ملل اعلام کرده است که ارتش میانمار قصد دارد که اقلیت قومی عمدتا مسلمان روهینگیا را نابود کند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=545910

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.