کنعانی‌مقدم در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

نزدیکان دولت برای مذاکره با آمریکا به بایدن چراغ سبز نشان می‌دهند

  • کد خبر : 622693
  • ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
نزدیکان دولت برای مذاکره با آمریکا به بایدن چراغ سبز نشان می‌دهند

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: طیف سیاسی وابسته به آقای روحانی تلاش می‌کند تا با چراغ سبز نشان دادن به بایدن بستر مذاکره با ایالات متحده را فراهم سازد.

حسین کنعانی‌مقدم، دبیرکل حزب سبز ایران در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: آمریکا وارد یک مرحله جدیدی از فضای دو قطبی شده و به نظر می‌رسد آقای ترامپ به راحتی قدرت را تحویل نخواهد داد و تا بهمن ماه حداقل شاهد کش‌وقوس‌های حقوقی و انتخاباتی خواهیم بود.

وی افزود: بایدن تلاش می‌کند اشتباهات ترامپ در حوزه بین‌الملل را جبران کند تا آمریکا به جامعه جهانی بازگردد و یکی از آنها بازگشتن به برجام خواهد بود، البته بایدن به سادگی آمریکا را عضو برجام نخواهد کرد و پیشنهادات و امتیازات جدید را از جمهوری اسلامی ایران طلب می‌کند.

کارشناس مسائل بیان کرد: سیاست دموکرات‌ها در طول تاریخ نسبت به ایران این بوده که همیشه از قدرت نرم استفاده کنند و ممکن است به دنبال این باشند تا با افزایش فشارها به ایران، در موضوعات مختلف مانند مقاومت و مباحث موشکی امتیاز بگیرند؛ لذا من فکر می‌کنم آقای بایدن با استفاده از قدرت نرم به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران هم خواهد بود و این‌گونه نیست که سیاست تعامل را انتخاب کند.

بیشتر بخوانید:

کنعانی‌مقدم با اشاره به سناریوی احتمالی ترامپ برای ماندن در قدرت گفت: احتمال دارد ترامپ برای اینکه در قدرت باقی بماند یک جنگی را در خلیج فارس به راه بیندازد تا به عنوان رئیس جمهور جنگ همچنان در قدرت باقی بماند و ماه‌ها یا حتی سال‌های نتیجه انتخابات آمریکا را در ابهام قرار دهد.

وی با بیان اینکه نتیجه انتخابات آمریکا هیچ تأثیری بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نسبت به آمریکا نخواهد گذاشت، گفت: اما طیف سیاسی وابسته به آقای روحانی تلاش می‌کند تا با چراغ سبز نشان دادن به آمریکا، این‌طور وانمود کنند که محمدجواد ظریف به عنوان سردار سازش به بایدن نزدیک است تا دوباره مذاکرات جدیدی را رقم بزنند، اما این نوع باور قطعاً آدرس غلطی است که طیف وابسته به آقای روحانی دنبال آن است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که با رئیس جمهور شدن بایدن، اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند که فضا را برای کاندیدا شدن ظریف در انتخابات ریاست جمهوری فراهم سازند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=622693

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.