گزارش/

نرخ اقلام خوراکی در ۶ ماه اخیر چقدر گران شد؟/ نظارت حلقه‌مفقوده دولت برای کنترل بازار

  • کد خبر : 616521
  • ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۰۷
نرخ اقلام خوراکی در ۶ ماه اخیر چقدر گران شد؟/ نظارت حلقه‌مفقوده دولت برای کنترل بازار
افزایش افسارگسیخته نرخ انواع اقلام خوراکی در 6 ماه گذشته این واقعیت را نشان می‌دهد که نظارت دولت بر قیمت کالاهای اساسی بازار در حد یک شعار باقی مانده است و کنترل نرخ‌ها در بازار از حیطه دولت خارج شده است.

به‌گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در ۶ ماه گذشته نرخ انواع اقلام خوراکی و موردنیاز مردم در بازار با افزایش افسارگسیخته‌ای روبرو شده است به طوری‌که نظارت دولت بر بازار همچنان در حد یک شعار و یک حلقه مفقوده مهم باقی مانده است.

با مشاهده میدانی از نرخ اقلام خوراکی و کالاهای اساسی موردنیاز مردم در بازار شاهد درج قیمت‌هایی هستیم که سبقت عجیبی از جیب مردم گرفته‌اند،به طور مثال قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ با رشد ۱۴۵ درصدی از ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان در اوایل امسال به ۳۶ هزار تومان در روزهای اخیر رسیده است.همچنین برنج هندی دیگر اقلام پرمصرف خانوارهای کم‌درآمد است که قیمت آن با رشد ۹۸ درصدی از ۱۰ هزار و ۳۳۶ تومان در هرکیلو به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان در هرکیلو رسیده است. کره سومین اقلام خوراکی است که طی ۶ ماه اخیر قیمت آن رشد ۷۱ درصدی داشته، قیمت مرغ نیز در این مدت با رشد ۵۹ درصدی از هر کیلو ۱۱ هزار و ۶۲۳ تومان به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان در روزهای اخیر رسیده است.

شیر با ۳۰ درصد، برنج ایرانی با ۲۷ درصد، ماست با ۲۶ درصد، گوشت گوسفند ۱۳ درصد، پنیر ایرانی با ۵ درصد و گوشت گوساله نیز با حدود ۳ درصد دیگر اقلامی خوراکی هستند که طی ۶ ماه افزایش قیمت داشته‌اند.

افزایش قیمت اقلام خوراکی و موردنیاز مردم در بازار این واقعیت را نشان می‌دهد دولت همچنان با مشکل نظارت بر قیمت اقلام خوراکی در بازار مواجه است و برای حل آن راه درمانی را پیدا نکرده است.

گران‌شدن اقلام خوراکی و مایحتاج اساسی مردم در شرایط سخت کنونی موجب شده است تا بسیاری از خانوارهای ایرانی روزگار سختی را سپری کنند اما نکته مهم اینجاست که چرا دولت فقط از ناعادلانه بودن قیمت‌ها در بازار صحبت می‌کند؟ و به این موضوع مهم اشاره نمی‌کند که چه نهادی باید ناظر بر قیمت اقلام خوراکی در بازار باشد؟ پاسخ به این سوالات شاید بتواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات قیمت‌گذاری اقلام خوراکی در بازار باشد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=616521
  • نویسنده : احمدرضا صباغی
  • منبع : تهران نیوز

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.