نتانیاهو رکورد بالاترین حد نژادپرستی را شکست

  • کد خبر : 522035
  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
نتانیاهو رکورد بالاترین حد نژادپرستی را شکست

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جریان یک سخنرانی انتخاباتی وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات عمومی، حاکمیت اسرائیل را تا درۀ اردن و شمال دریای مرده گسترش دهد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل دیروز (۱۰ سپتامبر ۲۰۱۹) در جریان یک سخنرانی انتخاباتی که از تلویزیون این کشور پخش شد، وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات عمومی سه‌شنبۀ آینده ۱۷ سپتامبر، حاکمیت اسرائیل را تا درۀ اردن و شمال دریای مرده (بحرالمیت) گسترش دهد.

در همین رابطه کشورهای مسلمان نشین به سخنان اخیر بنیامین نتانیاهو مبنی بر الحاق بخشی از کرانۀ باختری رود اردن به خاک اسرائیل واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.

طرح این وعده‌ها واکنش تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین دولت‌های اردن، ترکیه و عربستان سعودی را در پی داشت.

در همین رابطه به گزارش یورونیوز صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی و رئیس هیأت فلسطینیِ مذاکره‌کننده با اسرائیل برای تشکیل کشور مستقل، چنین حرکتی را جنایت جنگی خواند. حنان عشراوی، عضو ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین نیز اعلام کرد که آقای نتانیاهو نه تنها مخالف طرح دو دولتی است بلکه در حال از بین بردن همه شانس‌ها برای رسیدن به صلح است. ایمان صفادی، وزیر خارجه اردن این طرح را عامل «تشدید جدی» تنش‌ها در منطقه خواند و هشدار داد که این کار می‌تواند کل منطقه را به سمت خشونت سوق دهد.

همچنین مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه وعده‌های نخست‌وزیر اسرائیل را نژادپرستانه توصیف و از او به دلیل دادن همه گونه پیام‌ غیرمجاز و غیرقانونی و خشونت‌آمیز در آستانۀ انتخابات انتقاد کرد.

اتحادیه عرب نیز این سیاست را تهاجم و یک پیشروی خطرناک توصیف کرد و در بیانیه‌ای اعلام داشت که طرح نتانیاهو نقض قوانین بین‌الملل و ویران کنندۀ پایه‌های صلح در خاورمیانه است.

رژیم اسرائیل از سال ۱۹۶۷ میلادی کرانۀ باختری را به اشغال خود درآورده اما از الحاق این مناطق به خاک خود سخنی نگفته بود. فلسطینی‌ها معتقدند تمام این منطقه بخشی از کشور مستقل آنها در آینده خواهد بود.

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، پیش از این نیز بارها تاکید داشته است که اسرائیل به دلایل امنیتی باید همواره حضور نظامی خود را در دره اردن حفظ کند.

بنیامین نتانیاهو دیروز (۱۰ سپتامبر ۲۰۱۹) در جریان فعالیتهای انتخاباتی خود، دربارۀ دره اردن و شمال دریای مرده گفت: «یک مکان وجود دارد که می‌توانیم بلافاصله پس از انتخابات، حاکمیت اسرائیل را بر آن اعمال کنیم؛ البته اگر من از سوی شما شهروندان اسرائیل یک دستور واضح دریافت کنم.»

سرزمین‌های کرانه باختری رود اردن در قلب اختلافات اسرائیل و فلسطین قرار دارد. اسرائیل در این منطقه همچنین در بیت‌المقدس شرقی نزدیک به ۱۴۰ شهرک یهودی‌نشین ساخته است؛ اقدامی که از منظر حقوق بین‌الملل نیز غیرقانونی است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=522035

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.