کاکویی در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

نباید آینده کشور را به انتخابات آمریکا گره زد

  • کد خبر : 622475
  • ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
نباید آینده کشور را به انتخابات آمریکا گره زد

دبیرکل حزب سازندگی ایران اسلامی گفت: نباید آینده کشور را به نتیجه انتخابات آمریکا گره زد، بلکه برای بهبود شرایط باید روی تدبیر و مدیریت داخلی حساب کرد.

عیسی کاکویی، دبیرکل حزب سازندگی ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: نتیجه انتخابات آمریکا را باید در دو سطح داخلی و خارجی بررسی کرد. طبق روال معمول انتخاباتی، کمپین‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی انتخابات، هرچند تحت تأثیر کرونا، در حال برگزاری است. مسائل مالیاتی، خدمات بیمه‌ای، شرایط بازنشستگان، خدمات درمانی، نقش و جایگاه اقلیت‌ها و قومیت‌ها و رنگین‌پوستان از جمله موارد مهم و تأثیرگذار بر روند انتخابات آمریکاست.

وی افزود: دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان داخل آمریکا برنامه‌ها و وعده‌های مختلفی درباره هر کدام از موارد مهم امور داخلی کشورخود دارند که ناگزیرند به طور جدی برای تحقق آنها و تغییر محسوس شرایط داخلی داشته باشند. اما بی‌تردید، مسائل بین‌المللی هم در نتیجه این انتخابات مؤثر خواهد بود.

دبیرکل حزب سازندگی ایران اسلامی خاطرنشان کرد: نتیجه انتخابات آمریکا، به چند عامل بستگی دارد. نظرسنجی‌های پیش از انتخابات و رأی‌های مردمی وکارت‌های رأی الکترال.

کاکویی درباره موضوعات مهم بین‌المللی آمریکا گفت: وضعیت رژیم اشغالگر صهیونیستی، مسئله روابط با چین، رقابت با روسیه، رقابت با شرکای تجاری آمریکا، مسائل خاورمیانه و ایران، از جمله موارد قابل توجه برای  آمریکاست که هر یک از کاندیداها باید برنامه و موضع‌گیری مشخصی در برابر آنها داشته باشند.

او همچنین افزود: طیف تأثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر ایران را از کاملاً بی‌تأثیر تا کاملاً موثر باید بررسی کنیم.  انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، می‌تواند قدری شرایط را برای ایران دشوار کند.

دبیرکل حزب سازندگی ایران اسلامی دوران بعد از انتخابات تا تحویل ریاست جمهوری را دوره خطرناکی دانسته و گفت: ممکن است در این دوره، تیم ریاست جمهوری فعلی، در سطح بین‌المللی دست به کارهایی بزند که عواقبش، به عنوان سنگ‌اندازی و هزینه‌سازی برای گروه بعدی باقی بماند.

کاکویی درباره تأثیر انتخاب بایدن یا ترامپ بر شرایط ایران افزود: ترامپ فعلاً به پالس‌های شدید و تند داخلی برای جلب آراء احتیاج دارد و ناگزیر است وعده‌ها و برنامه‌های شدیدی را نسبت به کشورهایی مثل چین و ایران مطرح کند. اما پس از انتخاب مجدد، یا از شدت اجرای این وعده‌ها می‌کاهد و یا با جایگاه مستحکم‌تری به پیگیری سیاست‌های خود می‌پردازد.

وی بر ضرورت هوشیاری ایران درباره میزان تأثیرگذاری انتخاب رئیس جمهور بعدی آمریکا بر شرایط داخلی ما تأکید کرده و گفت: باید هوشیار باشیم. ما نه برگ برنده و نه برگ بازنده ترامپ هستیم. ما فقط یکی از کشورهایی هستیم که سیاست خارجی آمریکا درباره‌شان برنامه‌های مشخصی دارد. لذا نباید آینده و شرایط اقتصادی و سیاسی کشور را به نتیجه انتخابات آمریکا گره بزنیم. هرچند ممکن است انتخاب بایدن کمی از فشار خارجی بر ایران بکاهد اما ما برای بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم ایران، باید روی تدبیر و مدیریت داخلی خودمان حساب کنیم. امری که متأسفانه امروزه در آن ضعیف هستیم. در واقع، معضل جامعه ما، خودمان هستیم؛ نه ترامپ یا بایدن.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=622475

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.