یادداشت/

مکانیسم ماشه در دو فاز

  • کد خبر : 615211
  • ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
مکانیسم ماشه در دو فاز

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم در یادداشتی نوشت: مکانیسم ماشه در دو فاز تصمیم دولت آمریکا مبنی بر خروج از برجام و سپس استفاده از مکانیسم ماشه که به‌زعم خودشان در راستای سیاست کلان این کشور برای فلج کردن مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران است، دارای دو فاز عملیاتی است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، علی خضریان، نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم در یادداشتی نوشت: مکانیسم ماشه در دو فاز تصمیم دولت آمریکا مبنی بر خروج از ⁧‫برجام‬⁩ و سپس استفاده از ⁧‫مکانیسم ماشه‬⁩ که به زعم خودشان در راستای سیاست کلان این کشور برای فلج کردن مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های اقتصادی، موشکی، منطقه‌ای و هسته‌ای است، دارای دو فاز عملیاتی می‌باشد.

او افزود: در فاز اول ⁧‫آمریکا‬⁩ شاکی است و جمهوری اسلامی ⁧‫ایران‬⁩ از منظر این کشور در جایگاه متهم نشسته و علی‌الظاهر تروئیکای اروپایی فعلاً خود را بی‌طرف نشان می‌دهد. البته این بی‌طرفی ⁧‫اروپا‬⁩ بدین معنی است که متهم بودن ایران را می‌پذیرد ولی شاکی بودن آمریکا را بدلیل خروج آمریکا(فعلا) قبول ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این موضع اروپا را می‌توان از شکایتی که در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران سازماندهی کردند و رای ممتنعی که در شورای امنیت پیرامون درخواست آمریکا در تمدید ⁧‫تحریم‬⁩ تسلیحاتی ایران دادند به دست آورد. چرا که اگر با هر دو بخش آن مخالف بودند، می‌بایست رای مخالف می‌دادند. اما سه کشور اروپایی که به صورت رسمی و به دفعات اعلام کرده‌اند که با هدف سناریوی آمریکایی کاملا هم‌راستا هستند، پس از عملیات ایزایی فوق‌الذکر که همه نهادهای جمهوری اسلامی ایران عملا انرژی خود را صرف کردند، ناگهان فاز دوم بازی را شروع می‌کند و اروپا اقدام به چکاندن ماشه خواهد کرد. این اقدام البته دیگر نمی‌تواند مورد مخالفت هیچ کشوری قرار بگیرد، چرا که حتی ایران نیز تا به امروز با نادیده انگاشتن عدم انجام تعهدات طرف‌های برجام،

خضریان یادآور شد: شرایط تحمیلی موجود را پذیرفته و اروپا نیز برخلاف آمریکا از برجام خارج نشده است که امکان مخالفت را فراهم کند. در فاز اول علت مخالفت همه دولت‌ها این است که آمریکا حق استفاده از مکانیسم ماشه را به دلیل خروج از برجام ندارد و هیچ دولتی حتی خود جمهوری اسلامی ایران تاکنون اعلام نکرده که با عنایت به عدم انجام تعهدات کشورهای ۱+۵ در برجام، اساسا استفاده از مکانیسم ماشه غیرقانونی است.

او ادامه داد: طبعاً راهبرد منطقی ایران در حوزه ⁧‫سیاست خارجی‬⁩ می‌بایست وارد این سناریوی غربی نشود و به دلیل خروج آمریکا و عدم اجرای تعهدات یازده‌گانه اروپا در قبال ایران، بازی مستقلی را طراحی کند که آمریکا و اروپا در جایگاه متهم و ایران در جایگاه شاکی بنشیند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ایران می‌بایست هرچه سریعتر ابتکار عمل را در دست بگیرد و با تعیین الزام زمان‌بندی برای اروپا، اجرای تعهدات یازده‌گانه اروپا را مطالبه نماید و چنانچه اقدام جامع و کاملی از سوی اروپا صورت نگیرد، مستند به بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ایران طی سازوکاری مشخص کلیه تعهدات برجامی را متوقف کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=615211
  • نویسنده : علی خضریان

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.