موضع آمریکایی‌ ها در برابر ایران بلوف است

  • کد خبر : 485790
  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
موضع آمریکایی‌ ها در برابر ایران بلوف است

کارشناس مسائل بین الملل صدا و سیما گفت: موضع آمریکایی‌ها در برابر ایران بلوف است و می‌خواهند از تکنیک معتبر نظامی استفاده کنند.

حسن عابدینی ، کارشناس مسائل بین‌الملل صداوسیما در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شبکه خبری تهران نیوز ؛  در ارتباط با موضع آمریکایی‌ ها اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا 3 راهبرد مبتنی بر عملیات روانی را که شامل تهدید نظامی، تخریم اقتصادی و تهاجم فرهنگی است را بر علیه جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کند.

وی عنوان کرد: تهدید معتبر نظامی یک اصطلاح در روابط بین الملل است و به این معناست که اگر یک بلوف در طرف مقابل پذیرفته شود و آن را دست کم گیرد، کارایی آن بالاتر از یک عملیات واقعی است.

عابدینی افزود: موضع آمریکایی‌ها در برابر ایران بلوف است و می‌خواهند از تکنیک معتبر نظامی استفاده کنند و این در صورتی است که نهادهای آمریکایی قبل از ترامپ در زمان بازنشستگی خود به صراحت اعلام کرده اند که جنگ نظامی با ایران هیچوقت یکی از گزینه‌های روی میز نبوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: در حوزه تهدید نظامی مشکلات آمریکا فراتر از تبلیغاتی که نشان می‌دهند و آمریکا به علت میلیون‌ها دلار بدهی به فدارال، هفت تریلیون دلار هزینه بی‌ثمر در راستای لشکرکشی به غرب آسیا در سال 2001 به افغانستان و 2003 به عراق، عدم آمادگی هم پیمانان آمریکا برای ورود به ماجراجویی جدید، ایجاد تروریسم تکفیری که دستاورد اوباما بود و زیر ساخت‎های کهنه آمریکا اجازه هزینه‌های اضافه به آنها نمی‌دهد تا با ایران وارد جنگ نظامی شود.

عابدینی بیان کرد: موضوع تحریم ایران تازه نیست و از آبان ماه 1358 بحث تحریم‌ها مطرح بوده است. آمریکا می‌داند جمهوری اسلامی به دلیل عدم بدهی خارجی، تنوع اقتصادی بالا و رابطه خوب با 15 همسایه اطراف خود و توان داخلی به خاطر جمعیت بالا، تحریم‌های اقتصادی تاثیر زیادی بر ایران نمی‌گذارد.

 

آمریکا دیگر ابر قدرت نیست

کارشناس مسائل بین المللی افزود: تحریم کشورهای روسیه و چین.. توسط آمریکا زمینه همکاری این کشورها با جمهوری اسلامی فراهم شده است و در حال حاضر دور زدن تحریم‌ها با برنامه‌ریزی مناسب غیرممکن نیست.

حسن عابدینی در خصوص تهاجم فرهنگی اظهار داشت: آمریکا در حمایت از 260 شبکه فارسی زبان سعی بر ترویج افکار لیبرالیسمی ، ضد امنیت ملی و ضد آداب و رسوم و فرهنگ ایرانی را دارد، اما آنها غافل از تمدن قوی و عجین شده با اسلام ایران هستند و اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای مقابله با تلاش های دشمن داشته باشیم این مسئله به راحتی قابل حل است.

عابدینی در ادامه گفت: امریکا در سه ماه گذشته تلاش کرد دولت ونزوئلا را سرنگون کند اما ناتوان بود و این امر نشان دهنده آن است که آمریکا دیگر یک ابر قدرت نیست.

وی تأکید کرد: کشور ابر قدرت باید سه ویژگی داشته باشد، نخست آن که قدرت تمام کنندگی داشته باشد، یعنی آمریکا خواستار سرنگون شدن دولت بشار اسد است ولی توانایی انجام این کار را ندارد. دوم آن که ایجاد اجماع بین هم پیمانان، یعنی توانایی هم‌سو کردن کشورهای سنتی هم پیمان خود را داشته باشد، اما همان‌طور که می‌دانید سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه در جولان ترامپ در سرزمین‌های اشغالی روسیه حاضر نشدند. و سوم آن که یک کشور ابر قدرت باید توانایی ایجاد اختلاف در اردوگاه رقبا را داشته باشد اما در حال حاضر روسیه یکی از قدرت های نظامی و چین یکی از قدرت های اقتصادی است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=485790

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.