مهاجرت و کار در نروژ

  • کد خبر : 616477
  • ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
مهاجرت و کار در نروژ

بهترین و ممکن ترین راه ورود به کشور نروژ از طریق تحصیل است. کشور نروژ در رشته های مهندسی (به خصوص در حوزه نفت و گاز، صنعت سدسازی و کشتی سازی) و همچنین در رشته الهیات دانشجو در مقطع ارشد می پذیرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مهاجرت به نروژ با توجه به آمارهای سال  ۲۰۱۹-۲۰۲۰ بهترین مقصد مهاجرتی در اروپا و حوزه اسکاندیناوی شناخته شده است. جمعیت آن حدودا ۶۰۰ هزار نفر است. این کشور با کشورهای سوئد، فنلاند و روسیه مرز مشترک دارد. برای مهاجرت به نروژ می توان از راه های سرمایه گذاری، تولد و ازدواج، از طریق کار و یا تحصیل اقدام کرد. بهترین و ممکن ترین راه ورود به کشور نروژ از طریق تحصیل است. کشور نروژ در رشته های مهندسی (به خصوص در حوزه نفت و گاز، صنعت سدسازی و کشتی سازی) و همچنین در رشته الهیات دانشجو در مقطع ارشد می پذیرد. دانشجویان باید این مورد را درنظر داشته باشند که مقطع کارشناسی در کشور نروژ به زبان نروژی ارائه می گردد به همین دلیل متقاضیان خارجی کمتری نیز دارد اما دوره های کارشناسی ارشد به خصوص در رشته های ذکر شده به زبان انگلیسی هم قابلیت ارائه دارد. از طرفی به دلیل بالا بودن هزینه های زندگی در این کشور، کمتر دانشجویی توان تحصیل۴  ساله در کشور نروژ را دارد البته باید درنظر داشت که تحصیل در این کشور در مقاطع دانشگاهی کاملا رایگان است که این امر موجب می شود نتوان از تحصیل در این کشور چشم پوشی کرد. از طرفی هم سهل الوصول ترین راه برای به کار رسیدن در کشور نروژ هم رسیدن به کار دانشجویی و کار پس از تحصیل در این کشور است. ازدواج با شهروند نروژی نیز منجر به اقامت برای شخص خارجی خواهد شد و البته به فرزند حاصل از این ازدواج نیز طبق قانون خون که در این کشور رایج است، اقامت و تابعیت تعلق می گیرد. سرمایه گذاری در این کشور نیز علیرغم اینکه هزینه های زیادی را می طلبد اما به عنوان یکی از روش های ورود قانونی نام برده می شود.

کار در نروژ به دلیل بالا بودن سطح زندگی و درآمدها بسیار برای ایرانیان حائز اهمیت است. به کار رسیدن در کشور نروژ تنها به ۲ روش امکانپذیر خواهد بود. اول آن که به صورت مستقیم شخص ایرانی بتواند از یک کارفرمای نروژی پیشنهاد کاری دریافت کند، که قطعا می توان اذعان داشت که از این طریق به کار رسیدن در نروژ تا حدی دور از واقعیت است. زیرا به دلیل رواج داشتن حمایت از نیروی کار داخلی کشورها، کارفرمایان موظف هستند در صورت لزوم برخورداری از نیروی کار، پیشنهاد شغلی مورد نظر را ابتدا در کشور خود به مدت ۳ ماه و سپس در کل اتحادیه اروپا به مدت ۳ ماه متوالی دیگر، آگهی کنند و اگر بازهم نیروی مورد نظر یافت نشد، اجازه برای استخدام نیروی کار خارجی از سوی وزارت کار و اداره مهاجرت کشور مربوطه، صادر می گردد. دوم آن که ورود شخص خارجی از طریق تحصیل به این کشور ایجاد شود. در این کشور برای دانشجویان خارجی، حق کار دانشجویی و حق کار پس از تحصیل درنظر گرفته شده است. دانشجویان اجازه دارند پس از تحصیل به مدت حداکثر ۶ ماه در نروژ بمانند و برای یافتن شغل، جست و جو کنند و در صورتی که به کار برسند، ویزای خود را به نوع ویزای کاری تغییر دهند. رسیدن به کار در نروژ از طریق دوم محتمل تر امکانپذیرتر است زیرا این کشور با نرخ بیکاری زیر ۴% گنجایش زیادی برای نیروی کار ماهر و متخصص دارد.

ویزای کاری نروژ برای ایرانیان به سادگی به دست نخواهد آمد اما اخذ آن غیرممکن هم نیست. این کشور از اقتصاد بسیار قوی برخوردار است و در مشاغلی همچون مشاغل حوزه های نفتی، بهداشتی، مهندسی، توریستی، کشتی سازی و ماهیگیری و صنایع پالپ و کاغذ بازار کار خوبی دارد. برای اخذ ویزای کاری نروژ باید مدارک و شواهدی ارائه شود تا تخصص و علم شخص اثبات گردد. برای اخذ ویزای کاری نروژ حدودا ۳۲۰۰ تا ۳۷۰۰ کرون هزینه باید درنظر گرفت و مدت زمانی که ممکن است روال قانونی اخذ ویزا زمان ببرد بسته به شرایط روز و زمان اقدام شخص متفاوت است اما حدودا ۴ تا ۵ هفته زمان می برد (البته درصورتی که نقص مدرک وجود نداشته باشد). برای اخد ویزای کاری نروژ ارائه مدارکی به سفارت الزامی است از جمله: پاسپورت، فرم درخواست تکمیل شده، ۲ قطعه عکس، ارائه رزومه تحصیلی و کاری، ارائه پیشنهاد شغلی کسب شده و مبلغ حقوق تعیین شده و اثبات این امر که در نروژ محل زندگی فرد مهیا است. البته بسته به شرایط فرد ممکن است ارائه مدارک دیگری نیز لازم شود که لازم به ذکر است تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی و یا نروژی ترجمه شده و به مهر و تایید دادگستری نیز برسند. با دریافت این ویزا از سوی نفر اصلی می توان برای اخذ اقامت خانواده او نیز اقدام کرد که در این صورت شخص باید بتواند اثبات کند که توان حمایت مالی از خانواده خود را دارد (مثلا سالانه ۳۰۰.۷۰۰ کرون درآمد داشته باشد تا بتواند فقط همسر خود را ملحق کند). موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه مهاجرت به نروژ شما را یاری می کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=616477

    برچسب ها

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.