ایمانی در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

ملت ایران در ماجرای برجام به یک تجربه تاریخی دست یافت

  • کد خبر : 624614
  • ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۰۷
ملت ایران در ماجرای برجام به یک تجربه تاریخی دست یافت

فعال سیاسی اصولگرا گفت: ملت ایران در ماجرای برجام به یک تجربه بزرگ تاریخی دست یافتند و از این تجربه باید برای نسل‌های بعدی به شدت محافظت کرد.

ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: ملت ایران در ماجرای برجام به یک تجربه بزرگ تاریخی دست یافتند و از این تجربه باید برای نسل‌های بعدی به شدت محافظت کرد.

وی افزود: عمدتاً توسط دولت مستقر این امید در کشور به وجود آمد که از طریق حل مشکلات خارجی و مذاکره با کشورهای غربی و در رأس آن ایالات متحده می‎توان تمام مشکلات اقتصادی کشور را حل کرد و شاهد رونق اقتصادی و افزایش میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی بود. این اید دولت آقای روحانی بود که از همان ابتدا برروی کار آمد.

تصور اشتباه دولت

کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: دولت روحانی با این ایده به مذاکره با اعضای ۱+۵ پرداخت و خروجی این مذاکره برجامی بود که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد هم رسید و تصور مسئولان دولتی این بود که با برجام تمام مشکلات کشور حل خواهد شد، اما در اصل نه تنها این تصور اشتباه بود، بلکه بعد از امضای این توافق کشور دچار ناهنجاری‌های شدید و تحریم‌های بی‌سابقه تاریخی بود.

ایمانی یادآور شد: اوباما و مقامات دولت او بارها گفته بودند که اگر تحریم‌های آمریکا نبود، ایران پای میز مذاکره نمی‌آمد؛ یعنی برداشت آنها از مذاکره با برداشتی که مسئولان ما از مذاکره داشتند کاملاً متفاوت بود. برداشت آنها از مذاکره این بود که ایران مجبور شده پای میز مذاکره بیاید و کشوری هم که مجبور به مذاکره شود به نوعی شکست را پذیرفته است؛ بنابراین طرف مقابل تا آنجایی که بتواند فشار وارد می‌کند و بعد از آنکه توافقی براساس میل آنها امضا شد، در آخر آن قرارداد را به سادگی پاره می‌کنند و کشور را وارد مشکلاتی می‌کنند که ما شاهد آن هستیم.

وی گفت: همه مشکلات کنونی نتیجه نوعی خوش‌خیالی نسبت به برجام و نتایج آن است. تمام این مواردی که گفتم بدین معنا نیست که نباید مذاکره می‌کردیم؛ یعنی آنچه که باعث شد تا کشور وارد مشکلات شود لفظ مذاکره نبود، بلکه دلخوش کردن به این بوده که مذاکرات می‌تواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.

دل‌خوشی که به ضرر ایران بود

این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: دولت در اجرای برجام بسیار ضعیف عمل کرد؛چون در اوایل اجرای برجام ما به تمام تعهداتمان عمل کردیم و منتظر ماندیم که طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند و آن هم به تعهداتش عمل نکرد و متأُسفانه اشتباه دولت ناشی از اعتماد  بیش از اندازه‌ای بود که به غرب داشت؛ لذا دولت هم دل خوش کرد و هم اعتماد کرد و کشور از این دو ناحیه آسیب دید.

ایمانی با بیان این مطلب که دولت می‌توانست کشور را با اتکا به توانمندی‌های داخلی و مشارکت و همکاری با کشورهایی که منافع استعماری در ایران ندارند، اداره کند، گفت: دولت نباید پایه کشور را برروی مسئله برجام استوار می‌کرد و نباید به غرب اعتماد می‌کرد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=624614

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.