مسئولان مقصر اصلی ناهماهنگی رفتار مردم در مقابله با کرونا

  • کد خبر : 574234
  • ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
مسئولان مقصر اصلی ناهماهنگی رفتار مردم در مقابله با کرونا

استاد بازنشسته دانشگاه تهران ناهماهنگی نهادهای مسئول را یکی از مشکلات بر سر راه مقابله با کرونا دانست و گفت: جامعه برای آن که رفتار اجتماعی خوب داشته باشد، نیازمند هماهنگی تمام ارکان حکومت با یکدیگر است.

سعید مویدفر جامعه‌شناس و از اساتید بازنشسته دانشگاه تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز در خصوص بررسی رفتار مردم ایران در مقابله با ویروس کرونا بیان کرد: در بررسی رفتار مردم ایران در مقابله با بحران کرونا چند مشکل وجود دارد.

مویدفر در خصوص مشکلات موجود اظهار داشت: جامعه برای آن که رفتار اجتماعی خوب داشته باشد، نیازمند آن است که مسئولین، سازمان ها، نهادها، ارگان‌ها و حکومت با یکدیگر سمفونی رفتار هماهنگ داشته باشند تا در رفتار مردم در مقابله با بحران‌ها هماهنگی مشاهده شود.

وی افزود: در حال حاضر در کشور بخشی از نهادها رفتارهای متناقض دارند و به عبارتی ناقص و در تقابل با حوزه‌های دیگر کار می‌کنند.

کرونا

این جامعه شناس تأکید کرد: ناهماهنگی و تضاد در نظام سیاسی که بر جامعه حکم فرما سبب می‌شود، نهادهای اجتماعی که از بطن جامعه ایجاد شدند و مدتها تعطیل هستند، فرصت و مجال فعالیت کنشگری نداشته باشند.

معیدفر ادامه داد: رسانه‌های کشور در ایام تعطیلی و آغاز بحرانی شیوع ویروس در تعطیلی به سر می‌بردند و بیشتر عرصه فضای مجازی فعال بود و به همین دلیل اخبار گوناگون و نامعتبر به دست مردم رسید. از سوی دیگر رسانه صدا و سیما  شروع به انتشار اخبار متناقض از سوی دستگاه‌های مختلف پرداخت، در نتیجه با این وضع نمی‌توان انتظاری از رفتارهای هماهنگ مردم در این شرایط داشته باشیم.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در مقاطعی مردم بر خلاف کج رفتاری‌های مسئولین، برای حفظ جان خود و عزیزانشان تا حدی به رعایت نکات ایمنی پرداختند و باید رفتار اجتماعی مردم و پرستاران و دکترها را در مقابله با این ویروس ستایش کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

این جامعه شناس در ادامه به رفتار مناسب مردم در مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: در چنین فضا و شرایطی می توان قبول کرد که رفتار مردم در فاصله زمانی بیان شده مناسب بود، اما باید یک نکته را در نظر  بگیرید که اگر  می‌خواهیم یک رفتاری را به صورت جمعی ایجاد کنیم باید هزینه فرصت را در نظر بگیریم.

مویدفر مطرح کرد: وقتی از مردم خواسته می‌شود به قوانین قرنطینه احترام بگذارند و پروتکل‌ های بهداشتی را رعایت کنند باید هزینه‌های این درخواست را در نظر بگیریم.

وی بیان کرد: در بررسی رفتاری افراد که چرا به قوانین قرنطینه احترام نمی‌گذارند باید بررسی کرد که این افراد آیا واقعا کسانی هستند که  استطاعت مالی ندارند و روزمزد هستند؟  یا کسانی هستند که به خاطر نظام اداری فشل و بروکراسی بسیار نا به هنجار که در کشور وجود دارد رفتارهای متغیر دارند؟

این جامعه شناس خاطرنشان کرد:حوزه ناکارآمد اقتصاد ایران  قطعا برای مردم در دوران گذر از این بحران هزینه ایجاد می کند و باید دید با توجه به شرایط ذکر شده مردم تا چه میزان به رفتار هماهنگ خود ادامه می‌دهند.

مویدفر در پاسخ به سوال آیا قرنطینه به طور کامل در کشور رعایت می شود؟ بیان کرد: اگر طبق گفته ها ۷۰ درصد مردم قرنطینه شوند و پروتکل‌های بهداشت را رعایت کنند، نمی توانیم بگوییم قرنطینه اتفاق افتاده است. اما اگر ۸۰ درصد مردم شرایط قرنطینه را رعایت کنند شاید بر کاهش ابتلا به این بیماری موثر باشد. اما به دلیل عدم هارمونی بخش‌های دیگر نمی توانیم جواب زحمات مردم و پرستارها و دکترها را مشاهده کنیم.

وی در پاسخ به سئوال انجمن جامعه شناسان به استفاده از ظرفیت های مردمی و محلی در مقابله با ویروس کرونا تأکید دارد. نظر شما در این خصوص چیست؟ گفت: آیا ما در سیاست‌گذاری های شهری توانسته ایم هویت‌های محله‌ای را ایجاد و تقویت کنیم؟ آیا تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های شهری ما توانسته که مردم را در حداقل چارچوب های محلی هویت ببخشد؟ در حال حاضر شهرداری به صورت خود محوری عمل می‌کند و مردم کمترین همکاری را در مدیریت های شهری دارند.

مویدفر افزود: در ذهنمان اگر تصور کنیم با برنامه‌‌های محلی می‌توان با این ویروس مقابله کرد باید بگویم که امیدی ندارم ، زیرا جامعه ما فاقد هویت‌های محله‌‌ای قوی و غنی برای مواجهه با مشکلات زیستی، اقتصادی یا فرهنگی است و هم فاقد هویت‌های دیگر که در جامعه مدرن برای حل مشکلات بحرانی از آن استفاده می کنند هستیم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=574234

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.