«تهران نیوز» در گفت‌وگو با نقوی‌حسینی بررسی کرد؛

مزایای نظام پارلمانی چیست؟

  • کد خبر : 614293
  • ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۰۷
مزایای نظام پارلمانی چیست؟

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی یکی از مزایای نظام پارلمانی را پاسخگو کردن دولت دانست و گفت: در این نوع نظام جایگاه مجلس ارتقا می‌یابد.

سیدحسین نقوی‌حسینی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز، درباره تبدیل نظام ریاستی به نظام پارلمانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یک دوره ۱۰ ساله نخست‌وزیری را تجربه کرده و این تجربه بسیار مهم است و باید کنکاش صورت گیرد که در آن دوره چقدر موفقیت و مشکلات وجود داشته است.

تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی نیازمند اصلاح قانون اساسی است

وی با بیان اینکه براساس اصل ۱۷۷ قانون اساسی برای تغییر نظام ریاستی به پارلمانی باید قانون اساسی تغییر کند، عنوان کرد: تغییر نظام ریاستی به پارلمانی سهل و آسان نیست؛ لذا با مصوبه مجلس قانون اساسی اصلاح نخواهد شد.

ضرورت تغییر نگاه مردم به پارلمان

کارشناس مسائل سیاسی با ابراز تأسف از اینکه مردم به پارلمان به عنوان یک نهاد اجرایی نگاه می‌کنند نه به عنوان یک نهاد قانونگذاری و نظارتی گفت: این نگاه سبب شده تا پارلمان نتواند به درستی به ایفای نقش اصلی خود که قانونگذاری و نظارت است، بپردازد؛ بنابراین همین مسئله مجلس را ناکارآمد نشان می‌دهد که پیش از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی باید تلاش کرد تا این نگاه مردم به پارلمان تغییر کند.

مزایای نظام پارلمانی

نقوی‌حسینی یکی از مزایای نظام پارلمانی این‌چنین تشریح کرد: در نظام پارلمانی دولت از درون پارلمان بیرون می‌آید؛ یعنی قوه مقننه و قوه مجریه با هم پاسخگوی ملت هستند و دو حوزه جدا محسوب نمی‌شوند؛ زیرا پارلمان عامل اصلی تشکیل دولت است.

وی ادامه داد: در نظام پارلمانی، دولت خود را ملزم به پاسخگوی در برابر پارلمان می‌داند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی یکی از معایب نظام ریاستی را قدرت ناکافی مجلس در استیضاح قدرتمند برخی وزرا یا حتی رئیس‌جمهور دانست و در همین خصوص گفت: در نظام ریاستی هر زمانی که نمایندگان خواستند یک وزیر یا رئیس‌جمهور را استیضاح کنند، بلافاصله عده‌ای می‌گویند که شرایط فعلی مناسب استیضاح نیست، اما در نظام پارلمانی، چنین مشکلی وجود ندارد و دولت مجبور است که با مجلس همکاری داشته باشد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=614293

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.