بخشدار کهریزک:

مرکز زباله ام‌الامراض پایتخت است

  • کد خبر : 608620
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
مرکز زباله ام‌الامراض پایتخت است

بخشدار کهریزک گفت: ضایعات معضل دو دهه کهریزک است و امروز مرکز زباله به ام‌الامراض پایتخت تبدیل شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، امین بابایی ظهر امروز در آیین تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه در ارتباط با آسیب ضایعات، پلاستیک سوزی، پسماند و … اظهار کرد: چندی پیش موضوع ضایعاتی‌ها سونامی رسانه‌ای ایجاد و اذهان را درگیر خود کرد.

وی گفت: مجموعه بخش کهریزک در این موضوع باا تمام ظرفیت بخش برای پاکسازی این موضوع ورود کرد.

وی با بیان این‌که عارضه ضایعات دو دهه است که گریبان بخش کهریزک را گرفته است، عنوان کرد: باید علت اصلی این ضایعات را شناسایی کرد. باید صراحتاً عرض کنم که امروز مرکز زباله کهریزک ام‌الامراض پایتخت و منطقه است.

بخشدار کهریزک بیان داشت: تفکیک پلاستیک از طلای کثیف از مرکز آرادکوه استارت می‌خورد و درآمد میلیاردی برای شهرداری تهران دارد اما این کار خسارت جبران ناپذیری برای کهریزک دارد.

وی افزود: متاسفانه پلاستیک تفکیک شده از زباله‌های تهران به‌دلیل پایین آمدن هزینه‌ها پس از خروج از مرکز زباله در زاراضی روستاهای قمصر و … از توابع بخش کهریزک که نزدیکترین محل به این مرکز است، تخلیه و رسوب می‌شود.

بابایی بیان داشت: این مرکز علاوه بر بوی نامطبوع باعث ورود اتباع غیرمجاز به این بخش و باعث التهاب و آسیب اجتماعی شده است. اتباعی که علی‌رغم این‌که در سرشماری نفوس و مسکن وارد دایره جمعیتی بخش نمی‌شود، اما  آسیب‌های فراوانی را به‌دنبال دارد.

وی گفت: تفکیک زباله، ضایعات و … گردش مالی بسیاری را برای اتباع به‌همراه دارد اما به‌دلیل این‌که آنان امکان سپرداه‌گذاری ندارند، نقدینگی در دست آن‌ها است به همین دلیل پول خود را به وسیله دلالان املاک و … وارد بازار مسکن منطقه کرده و قیمت‌های سرسام‌آوری در زمینه املاک رقم می‌زنند که این موضوع نیز آسیب جدی به شهروندان کهریزک که درآمدهای پایینی دارند، می‌زند.

بخشدار کهریزک گفت: درآمدزایی گسترده ضایعات باعث شده که اتباع زمینه حضور اقوام و خویشاوندان خودشان را در این منطقه فراهم کرده و باعث می‌شود بالانس جمعیتی منطقه را تغییر دهد.

وی، تغییر جمعیت، قاچاق انسان و … را از جمله آسیب‌های مرکز زباله برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز شاهد این هستیم که اتباع زمین‌های کشاورزی منطقه سرسبز کهریزک را به کارگاه پلاستیک سوزی و آسیب پلاستیک و … تبدیل کرده است.

بابایی گفت: اتباع با تملک یک زمین کشاورزی، ایجاد یک فنس و با یک چاه سبک آب ظرف مدت ۴۸ ساعت یک کارگاه آسیاب پلاستیک ایجاد کرده و هر روز شاهد رشد قارچ‌گونه این معضل در بخش کهریزک هستیم.

وی به تبیین آسیب گازهای تولیدی از انباشت و دفن زباله در آرادکوه پرداخت و یادآور شد: مرکز زباله کهریزک امروز به یک بحران بزرگ تبدیل شده است.

بخشدار کهریزک گفت: مرکز زباله در دهه ۸۰ برای ۵ میلیون جمعیت طراحی و اجرا شد اما علی‌رغم رشد جمعیت در پایتخت و گسترش میزان تولید زباله، اما همچنان زباله در این مرکز به صورت سنتی ساماندهی می‌شود که باید فکر چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=608620

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.