محصولات نفت پایه، اساس صادرات صنعتی ایران

  • کد خبر : 478396
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۰۸
محصولات نفت پایه، اساس صادرات صنعتی ایران

برای توسعه صادرات و رونق اقتصادی کشور باید به سمت کاهش تصدی گری های دولتی و استفاده از توانمندی های بخش خصوصی گام برداریم .

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، صنعت در صادرات ایران به جز بخش محصولات پایه نفتی عملکرد ضعیف تری نسبت به بخش های دیگر دارد و در ۹ ماهه ۱۳۹۷ صادرات صنعتی و کالاهای غیر نفتی ۸۶.۹ میلیون تن با ارزش ۳۳.۴ میلیارد دلار برابر ۲۸.۳ میلیارد یورو که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی دو درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۵.۴ درصد و یورویی ۲.۸ درصد رشد داشته است.

ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۹۷۰.۲ میلیون دلار ثبت شده است. از راه های افزایش صادرات می توان به برنامه ریزی برای تسهیل در فرآیند صادرات و پررنگ شدن نقش صندوق ضمانت صادرات، حل مشکلات تبادل پول اشاره کرد

عمده مشکلات صادرات صنعتی مرتبط به تحریم و تبادلات بانکی است

محمد حسین برخوردار عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز، از کمبود مواد اولیه در بخش آرایش و بهداشتی خبر داد و اظهار داشت: ما در بخش صنعت صادرات گسترده ای نداریم و عمده صادرات ما مرتبط به محصولات نفت پایه است.

وی بیان کرد: در صنعت نساجی، خودروسارزی ما نمی توانیم محصولی را به کشورهای دیگر صادر کنیم و عمده مشکلات صادرات صنعتی مرتبط به تحریم و تبادلات بانکی است.

برخوردار افزود: صندوق ضمانت صادرات ایران نقش موثری در حمایت از بنگاه های تولیدی دارند و اگر بتوانند صد در صد محموله ها را ضمانت کنند در افزایش صادرات ما نقش خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

محصولات نفتی همچنان در جایگاه نخست صادرات کشور

زنگنه دستور گرانی محصولات وابسته به پتروشیمی را صادر کرد

صندوق ضمانت صادرات ایران عملکرد خوبی دارد

وی عنوان کرد: در حال حاضر صندوق ضمانت صادرات ایران با توجه به حد مقدورات خود عملکرد خوبی دارد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی صنایع و معادن  تبادلات با عراق را موثر در اقتصاد ایران دانست و خاطرنشان کرد: تبادلات اقتصادی با کشور عراق پیامدهای خوبی برای ما دارد و این در صورتی است که کشور عراق از تحریم های نا به جای آمریکا تبعیت نکند و احتمال تبعیت کردن آن ها بالا است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=478396

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.