مبنای محاسبه و اخذ عوارض ساختمانی در تهران تغییر می‌کند

  • کد خبر : 554247
  • 14 ژانویه 2020 - 13:28
مبنای محاسبه و اخذ عوارض ساختمانی در تهران تغییر می‌کند

میانگین هر مترمربع عوارض در شهر تهران از مترمربعی ۲۵۰ هزار تومان برای املاک مسکونی به حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در سال آیند می‌رسد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، از سال آینده قرار است مبنای محاسبه و اخذ عوارض ساختمانی در منطقه های مختلف شهر تهران به صورت اساسی تغییر کند.

طبق این طرح که در در صحن علنی پارلمان محلی پایتخت تصویب شده قرار است نرخ عوارض ساخت برای تک تک پلاک های موجود در تهران با معیار ( درجه مرغوبیت ملک) تعیین گردد، یعنی  مجاورت یک ملک با پروژه های شهری افزایش دهنده ارزش یا کاهنده ارزش آن ملک در میزان عوارض نقش مستقیم دارد.

طبق گزارش دنیای اقتصاد؛ بر اساس این طرح، میانگین هر مترمربع عوارض در شهر تهران از مترمربعی ۲۵۰ هزار تومان برای املاک مسکونی به حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در سال آیند می رسد وعوارض محله‌های لوکس نیز به نفع محله‌های ضعیف متورم می‌شوند. همچنین جایگزین عوارض ساخت، معرفی شده و برای «مال»های مزاحم،‌ دریافت عوارض مطرح است.

قرار است در مناطق شمالی شهر تهران، ارائه تراکم مازاد را متوقف یا در بدترین حالت، نرخ عوارض تراکم مازاد را به شکل حداکثری افزایش دهند تا به این ترتیب هزینه ساخت‌وسازهای اضافه در مناطق لوکس شمالی شهر تهران افزایش چشمگیری داشته باشد.

با عوارض ساختمانی بیشتر آشنا شویم

عوارض، یکی از مهم ترین منابع مالی و درآمدی سازمان شهرداری است که مبلغ آن توسط شهرداری به مردم ابلاغ می‌شود و این مقدار تعیین شده را باید بپردازند.

دو سازمان به طور مستقیم روی سازمان شهرداری تاثیرگذار هستند و قوانین را برای این سازمان وضع می‌کنند و این سازمان موظف به ابلاغ و اجرای این قوانین است. آن دو بخش مهم و تاثیر گذار بر شهرداری عبارتند از مجلس شورای اسلامی، مجلس تشخیص مصلحت نظام.

بیشتر بخوانید:

 

تعرفه عوارض ساختمانی به چه معناست؟

تعرفه عوارض عبارت است از یک دستور العمل مشخصی که با استناد بر ماده ۳۰ آیین نامه مالی شهرداری‌ها توسط وزارت کشور تهیه و تنظیم شده و در صورت عدم پرداخت عوارض شهرداری ساختمان ساختمان شخص شامل جریمه عدم پرداخت عوارض می‌شود. عوارض شهرداری ساختمان با عنوان عوارض سالانه شهرداری ارائه می‌شود و همه ساختمان‌ها مشمول قانون پرداخت عوارض هستند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=554247

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.