زنگنه در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

لغو تحریم‌های تسلیحاتی منشأ فرصت‌های اقتصادی است

  • کد خبر : 619936
  • ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۱۰
لغو تحریم‌های تسلیحاتی منشأ فرصت‌های اقتصادی است

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌تواند سود اقتصادی بسیاری را نصیب کشورمان کند؛ زیرا در بیشتر کشورهای جهان بخش ساخت و ساز تسلیحات و فروش آن بیشترین سود و منفعت را نصیب دولت‌ها می‌کند.

صباح زنگنه، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: پیش از برداشتن تحریم تسلیحاتی کشورمان، بخشی از استقلال کشورمان مصادره و به آن خدشه وارد شده بود؛ لذا وقتی تحریم‌های لغو می‌شود، در حوزه خرید و فروش تسلیحات نظامی به استقلال کامل خواهیم رسید.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای از جهان قرار گرفته که ناامنی در آن بیداد می‌کند و در این منطقه نیازمند این هستیم تا در راستای تأمین امنیت ملی خود دست به خرید یا فروش تسلیحات نظامی بزنیم.

بیشتر بخوانید:

نماینده اسبق مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌تواند سود اقتصادی بسیاری را نصیب کشورمان کند؛ زیرا در بیشتر کشورهای جهان بخش ساخت و ساز تسلیحات و فروش آن بیشترین سود و منفعت را نصیب دولت‌ها می‌کند و نیز سایر بخش‌های اقتصادی را به حرکت در می‌آورد.

زنگنه با بیان این مطلب که بسیاری از اختراعات جدید در همین صنایع نظامی اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: دولت باید تلاش کند تا از توان بخش خصوصی برای توسعه و گسترش تسلیحات نظامی استفاده کند؛ زیرا این بخش از قابلیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به تمایل چین و روسیه در توسعه همکاری‌های نظامی با کشورمان گفت: چین و روسیه بعد از لغو تحریم‌ها تمایل بسیاری به فروش تسلیحات نظامی به ایران دارند و لذا از این به بعد هیچ محدودیتی در فروش تسلحات دفاعی به ایران ندارند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به تهدید احتمالی آمریکا علیه کشورهایی که از ایران بخواهند سلاح خریداری کنند یا به کشورمان سلاح بفروشند، تصریح کرد: البته هژمونی آمریکا در این قضیه تأثیرگذار است، اما کشورها مجبور نیستند که در خرید و فروش تسلیحات از دلار استفاده کنند، بلکه روش‌های دیگری هم وجود دارد و از ارزهای دیگر حتی ارز دیجیتالی هم می‌توان استفاده کرد یا داد و ستد کالابه‌کالا انجام داد.

زنگنه گفت: بنابراین آمریکا نمی‌تواند به‌طور کامل مسیرهای خریدوفروش را مسدود کند؛ زیرا تنها این کشور می‌تواند به بانک‌ها دستور دهد که از دلار استفاده نکنند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=619936

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.