«تهران ‌نیوز» هشدار می‌دهد؛

پرواز مرغ از سفره‌های مردم / دولت و وزارت جهاد کشاورزی پاسخ‌گو باشند

  • کد خبر : 620132
  • ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
پرواز مرغ از سفره‌های مردم / دولت و وزارت جهاد کشاورزی پاسخ‌گو باشند
اگر نرخ هر کیلو مرغ در قیمت 26 هزار تومان و یا بالاتر تثبیت شود و شاهد کاهش قیمت این مایحتاج پروتئینی مهم در سفره مردم نباشیم به‌زودی افزایش مصرف سوسیس و کالباس را در بین قشرهای ضعیف جامعه شاهد خواهیم بود تا آن‌ها بتوانند جایگزین مناسبی برای مرغ به‌منظور رساندن پروتئین لازم به بدن خود پیدا کنند.

به‌گزارش شبکه خبری تهران نیوز، قیمت هر کیلوگرم مرغ در شرایطی نرخ ۲۶ هزار تومانی را لمس کرد که در اواسط شهریورماه سال جاری تهران نیوز در مصاحبه‌ای با محمدعلی کمالی مشاور رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور خبر از احتمال افزایش قیمت مرغ تا کیلویی ۲۵ هزار تومان داده بود.

با توجه به این‌که مرغ یکی از مهمترین اقلام پروتینی موردنیاز خانواده‌های ایرانی است قیمت ۲۶ هزار تومان برای هر کیلوگرم مرغ نشان از این واقعیت دارد که گویا حداقل بیش از ۵۰ درصد از خانواده های ایرانی باید از گذاشتن مرغ در سفره‌های خود خداحافظی کنند.

بیشتر بخوانید:

گرانی قیمت مرغ موجب شده است تا بسیاری از خانواده‌های ایرانی از جگر و پای مرغ به‌عنوان منبعی مغذی برای رساندن پروتئین به بدن خود استفاده کنند.

افزایش قیمت مرغ بسیاری از اصناف مرغ فروش را هم با مشکلات فراوانی روبرو کرده است به‌طوری ‌که با کاهش مصرف مردم شاهد رکود بیشتر خریدوفروش در بازار هستیم.

دولت و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان بخش‌های مهم کشور در تنظیم قیمت مرغ باید شرایطی را ایجاد کنند تا شاهد کاهش قیمت مرغ در بازار باشیم که این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که نرخ انواع نهاده‌های دامی با نزول چشمگیر روبرو شود.

ذرت و سویا از مهم‌ترین نهاده‌های مورداستفاده برای مرغ است که در شرایط کنونی رشد بیش از ۱۵۰ درصدی را تجربه می‌کنند. در حقیقت حذف ارز دولتی برای واردات ذرت و سویا به کشور موجب شده است تا این نهاده‌ها با نرخ ارز آزاد وارد کشور شوند و وقوع این اتفاق گرانی هر کیلوگرم مرغ تا مرز ۲۶ هزار تومان را رقم زده است.

وزیر جهادکشاورزی و ستاد تنظیم بازار که بارها از تنظیم قیمت مرغ برای ایجاد سهولت در خرید مردم خبر داده‌اند هنوز نتوانسته‌اند راهکار درستی را بیندیشند که تا قیمت هر کیلوگرم مرغ را به کمتر از ۲۶ هزار تومان برسانند.

آیا برای خرید یک مرغ ۴ کیلویی در بازار باید بیش از ۱۰۰ هزار تومان هزینه کرد؟

اگر نرخ هر کیلو مرغ در قیمت ۲۶ هزار تومان و یا بالاتر تثبیت شود و شاهد کاهش قیمت این مایحتاج پروتئینی مهم در سفره مردم نباشیم به‌زودی افزایش مصرف سوسیس و کالباس را در بین قشرهای ضعیف جامعه شاهد خواهیم بود تا آن‌ها بتوانند جایگزین مناسبی برای مرغ به‌منظور رساندن پروتئین لازم به بدن خود پیدا کنند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=620132

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.