قوه مجریه موظف است در برخورد با فساد به دستگاه قضا کمک کند

  • کد خبر : 540300
  • 16 نوامبر 2019 - 14:56
قوه مجریه موظف است در برخورد با فساد به دستگاه قضا کمک کند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تمام قوا باید به دستگاه قضا برای مبارزه با فساد کمک کنند و در این مسیر نقش قوه مجریه مهمتر است.

آیت‌الله محسن مجتهدشبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در خصوص برخورد گزینشی قوه قضائیه با فساد اظهار کرد: در این شرایط که مقام معظم رهبری توصیه فرمودند قوا باید با هم هم‌افزایی و در کنار یکدیگر باشند، نباید علیه قوه قضائیه دست به تخریب بزند و تخریب آن جایز نیست؛ لذا قوه مجریه موظف است در برخورد با فساد به دستگاه قضا کمک کند.

وی با بیان اینکه قوا نباید علیه یکدیگر صحبت کنند، گفت: قوه قضائیه در دوره جدیدی قرار دارد و از زمانی که آیت‌الله رئیسی به عنوان ریاست دستگاه قضایی انتخاب شده است، تحولات جدی در ساختار قوه قضائیه به وجود آمده است.

برخورد قاطعانه دستگاه قضا با فساد و مفسد

قضائیه در دوره جدید خود به صورت قاطعانه با فساد و مفسد برخورد می‌کند و این انتظار وجود دارد که مسئولان از جمله قوه مجریه و قوه مقننه با قوه قضائیه همکاری کنند.

قوه مجریه مسر را برای مبارزه با فساد هموار سازد

مجتهدشبستری خاطرنشان کرد: نباید آقای رئیس جمهور از اینکه قوه قضائیه با فساد و مفسدان برخورد قاطعانه می‌کند، ناراحت باشد، بلکه به عنوان رئیس قوه مجریه باید با سایر قوا همکاری کند و مسیر را برای مبارزه با فساد و مفسد هموار سازد.

اخیراً حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جریان سفر به استان یزد و در جمع مردم این استان ادعا کرده است که قوه قضائیه برخورد گزینشی با مفسدان اقتصادی دارد.

او گفته است که «با بردن چند نفر به دادگاه در خصوص مبارزه با فساد، سر مردم کلاه نمی‌رود و مردم باید بدانند پول‌هایی بزرگی که از جیب بیت‌المال رفته به چه سرنوشتی دچار شده است».

بیشتر بخوانید:

تصاویر جشن تولد روحانی در هواپیما

روحانی پرخاش‌گری را به جای گزارش تحقق وعده‌ها برگزید

رئیس‌جمهور چه گفت و واکنش‌ها چه بود؟

رئیس‌جمهور تهدید کرد که اگر قضات و دادستان‌ها درباره فسادهایی که به گفته او با آنها برخورد نشده توضیح ندهند، «مورد به مورد در استان‌های مختلف» ارقام مربوط به این فسادها را اعلام می‌کند.

انتقاد و تهدید حسن روحانی در شرایطی علیه قوه قضائیه مطرح می‌شود که برادر او «حسین فریدون» به‌خاطر پرونده فساد مالی و گرفتن رشوه محاکمه و مجرم شناخته و به پنج سال زندان محکوم شده است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، روز بیستم آبان ماه در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در یزد گفت: «هیچ‌گونه حاشیه و حاشیه‌سازی نباید دست‌اندرکاران را در امر مبارزه با فساد گرفتار کند».

او تأکید کرد: «مبارزه با فساد بی‌توجه به حاشیه‌ها، مصممانه ادامه خواهد یافت».

اظهارات رئیس‌جمهور در محافل و در میان جناح‌های مختلف سیاسی با واکنش‌هایی همراه بوده است. غلامحسین کرباسچی در گفتگویی در واکنش به سخنان روحانی گفت: «طبیعتاً قوه قضائیه وفق وظیفه ذاتی و قانونی خود به برخورد با افرادی می‌پردازد که اقدام خلاف و مفسدانه مرتکب شده‌اند».

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی تصریح کرد: «رئیس‌جمهور اگر پرونده فساد خاصی را مدنظر دارد باید به‌صورت موردی و جزئی، موضوع را به قوه قضائیه و حتی وزارتخانه تحت امر خود ارجاع دهد؛ چراکه در امر مبارزه با فساد و شناسایی مصادیق مفسد، کلی‌گویی و مبهم سخن گفتن، مشکلی را حل نمی‌کند».

کرباسچی گفت: «قطعاً در شأن رئیس‌جمهور نیست که در محافل عمومی، به‌صورت کلی و مبهم از پرونده‌های فساد سخن گوید. از سویی دیگر در شرایط فعلی، موضع‌گیری‌ها و سخنان و رفتار مسئولان قوای مختلف باید در جهت تزریق آرامش خاطر به مردم باشد».

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=540300

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.