رحمانی در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

قوانین نظام بانکی باید اصلاح شود / ضرورت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری

  • کد خبر : 598177
  • ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۳۵
قوانین نظام بانکی باید اصلاح شود / ضرورت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری

نماینده مردم تاکستان در مجلس یازدهم گفت: قوانین نظام بانکی کشور باید تغییر کنند تا بانک‌ها از حالت بنگاهداری خارج شوند.

رجب رحمانی، نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با بیان این‌که یکی از نگرانی‌های صنعت‌گران و تولیدکنندگان از جانب بانک‌هاست، اظهار داشت: برای رفع نگرانی تولیدکنندگان و صنعت‌گران تصمیم داریم دو کار انجام دهیم. اولاً با کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی مجلس صحبت شده است قوانین این بانک‌ها اصلاح شود تا بانک‌ها از حالت بنگاه‌داری خارج شوند.

وی گفت: دوماً هیئت دولت، شخص رئیس جمهور و بانک مرکزی باید بانک‌ها را مکلف کنند تا خودرأی نباشند و اجازه ندهند هرکاری که می‌خواهند انجام دهند و اگر نیاز به بخشنامه است، یک بخشنامه سراسری صادر کنند.

بیشتر بخوانید:

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس بنا دارند در رابطه با عملکرد بانک‌ها، با مسئولان و مدیران ارشد وزارت اقتصاد وارد گفتگو شوند.

وی افزود: وقتی با مسئولان بانک‌ها صحبت می‌کنیم می‌گویند که باید حتماً تسهیلات با بهره ۱۸ درصد به متقاضیان ارائه شود تا بتوانیم به سپرده‌گذاران سود پرداخت کینم و یا این‌که از طریق سود تسهیلات حقوق کارمندان پرداخت می‌شود، ولی این دلایل هیچکدام نباید مانع تحقق رسالت اصلی بانک‌ها در عمل به شعار جهش تولید باشد.

رحمانی بیان داشت: در جریان بازدیدی که از یکی از مجموعه‌های تولیدی داشتم، نگرانی اصلی صاحب این مجموعه، سود سنگین وام‌های بانکی بود و همین نگرانی میان تمام تولیدکنندگان مشترک است و از اینکه بانک‌ها به آنها اجازه تنفس نمی‌دهند، ناراحت هستند.

این نماینده مردم تاکستان در مجلس یادآور شد: برخی بانک‌ها تلاش می‌کردند تا در ایام شیوع ویروس کرونا با واحدهای تولیدی که به خاطر کرونا نتوانسته‌ بودند اقساط تسهیلات خود را پرداخت کنند، برخورد کنند، اما آیت‌الله رئیسی با این موضوع به جد برخورد کرد و تا آنجا که توانست اجازه تعطیلی این واحدها را نداد.

رحمانی تصریح کرد بانک‌ها موظفند ۵ درصد از درآمدهایشان را در قالب تهسیلات قرض الحسنه پرداخت کنند؛ چون تسهیلات قرض الحسنه برای رفع نیازهای طبقات ضعیف ضروری است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=598177

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.