گسترش رکود تورمی در سایه گرانی نرخ ارز

قفل خرید‌و‌فروش در بازار لوازم خانگی باز می‌شود؟

  • کد خبر : 620083
  • ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۲۹
قفل خرید‌و‌فروش در بازار لوازم خانگی باز می‌شود؟
بازار لوازم خانگی در این روزهای پاییزی شرایط چندان مناسبی را تجربه نمی‌کند. قفل خریدوفروش در این بازار از یک طرف و نوسانات شدید ارزی از طرف دیگر موجب شده است تا در این بازار شاهد رکود تورمی باشیم.

به‌گزارش شبکه خبری تهران نیوز،بازار لوازم خانگی در این روزهای پاییزی شرایط چندان مناسبی را تجربه نمی‌کند. قفل خریدوفروش در این بازار از یک طرف و نوسانات شدید ارزی از طرف دیگر موجب شده است تا در این بازار شاهد رکود تورمی باشیم.

معنی رکود تورمی این است که در یک بازار اقتصادی شاهد افزایش قیمت کالاها هستیم اما خریدوفروش در آن به شدت کاهش یافته است و حتی تا مرز صفر هم رفته است.

گرانی نرخ ارز در هفته‌های گذشته قیمت انواع آلومینیوم در بازار لوازم خانگی را به شدت گران کرده است که وقوع این اتفاق موجب گرانی افسارگسیخته در بازار شده است.

سود ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی فروشندگان لوازم خانگی در بازار موجب نارضایتی این قشر عظیم شده است به طوری‌که بسیاری از فروشندگان در بازار به فکر تغییر شغل خود هستند. از طرف دیگر کاهش شدید قدرت نقدینگی مردم برای خرید موجب شده است تا بسیاری از عروس و دامادهای جوان هم برای شروع یک زندگی ساده قید خرید لوازم ‌خانگی جدید را بزنند.

فعالان بازار لوازم خانگی بر این واقعیت اصرار دارند که در بازار لوازم خانگی گران‌فروشی نداریم بله هزینه تولید کالا گران شده است و همین موضوع موجب افزایش قیمت انواع لوازم خانگی در درب مغازه شده است.

برای بررسی افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی می‌توانیم به این موضوع مهم اشاره کنیم که حدود ۳ سال پیش قیمت هر یخچال ساید‌بای‌ساید حدود ۴ میلیون تومان بود اما در شرایط کنونی نرخ هر یخچال سایدبای‌ساید حدود ۵۰ میلیون تومان شده است که به تدریج حذف این نوع یخچال را از زندگی ایرانی‌ها شاهد هستیم.

گزارش‌های میدانی استخراج شده از بازار این واقعیت را نشان می‌دهد که قیمت انواع یخچال در بازار همچنان با جیب مردم فاصله عجیبی دارد و اگر دولت و مسئولان وزارت صمت فکر و چاره‌ای اساسی برای کنترل قیمت لوازم خانگی در بازار نیندیشند در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد ورشکستگی تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی خواهیم بود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=620083
  • نویسنده : احمدرضا صباغی
  • منبع : تهران نیوز

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.