فناوری های روز برای نابینایان در معابر شهری شهر قدس

  • کد خبر : 533478
  • ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۵:۲۴
فناوری های روز برای نابینایان در معابر شهری شهر قدس

معلولان به ویژه نابینایان دارای حقوق یکسان شهروندی در جامعه اند و استفاده از فناوری‌های روز در معابر شهری به تسهیل در عبور و مرور و انجام فعالیت‌های اجتماعی آنان کمک می‌کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، یکی از شاخص های رشد جامعه و تعالی ارزش های انسانی توجه به گروه های کم توان اجتماعی است. معلولین و نابینایان بخشی از افراد جامعه هستند و از حقوق مشابه سایر افراد جامعه برخوردارند.

فراهم سازی شرایط بهتر برای زندگی شهروندان از جمله معلولان و نابینایان و توجه به مسائل زیرساختی و مناسبت سازی معابر شهری از مسائلی است که نیاز به همت جمعی دارد.

جامعه شهری باید شرایطی را آماده کند که حضور معلولان به ویژه نابینایان در جامعه دیده شود و در کنار سایر شهروندان به انجام امور مانند اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بپردازند.

یکی از نیازهای نابینایان برای ورود به جامعه به سازی پیاده روها و معابر شهری است. ساماندهی این معابر، مسطح شدن و رعایت اختلاف سطح پیاده روها و ایجاد خط ویژه نابینایان می تواند بر حضور آنان در جامعه کمک کند.

نصب موزاییک های زرد رنگ و برجسته در وسط پیاده روها نشان دهنده مسیر ویژه هدایت نابینایان است تا با توجه به اختلاف رنگ و طرح برجسته بتوانند مسیر خود را شناسایی کنند.

برخی معابر شهرستان قدس به دلیل فرسودگی و ساخت و سازهای صورت گرفته موجب شده که سنگ فرش پیاده روها آسیب دیده و این اتفاق برای تردد شهروندان به ویژه نابینایان مشکل ایجاد کرده است.

با توجه به ضرورت مناسب سازی معابر و فضاهای عمومی شهر، شهرداری قدس اقدام به مناسب سازی و بهسازی فضاها و اماکن شهری، همسطح سازی، حذف زواید جهت عبور معلولان و نابینایان کرده است که از جمله می توان به مناسب سازی پیاده روهای خیابان های سی متری شهدا، مصلی و بلوار شهید کلهر، همسطح سازی رفیوژ برخی نقاط بلوارها جهت تسهیل در تردد ویلچر و نصب مانع فلزی عبور موتور سیکلت در بلوار امام حسین(ع) و بلوار سی متری شورا، ایجاد رمپ برای تسهیل در تردد به فضاها و بخش های مختلف بوستان های ولیعصر(عج)، بوستان البرز و بوستان آزادگان از جمله آلاچیق ها و مناسب سازی ابنیه های در حال احداث جهت تردد معلولین اشاره کرد.

اما به نظر می رسد در برخی معابر اصلی شهر قدس مانند بلوار امام خمینی(ره) و بلوار آزادی که در مرکزیت شهر هستند لازم است خدمات شهری بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا پیگیری فعالیت های روزانه و مسیریابی و عبور و مرور در مراکز پرتردد و رفع نیازهای آنان با چالش مواجه نشود.

در این راستا می توان از فناوری های روز مانند نرم افزارهای مسیریاب و رابط های کاربری هوشمند برای ارائه خدمات به این گروه از شهروندان استفاده کرد. همچنین برای کاهش وقوع خطر، خیابان و معابر به چراغ های گویا تجهیز شوند و مسیر عبور نابینایان به صورت ویژه مشخص باشد.

کلیدهای فشاری صوتی و لمسی مجهز به بلندگو جهت اعلام وضعیت چراغ راهنمایی مربوط به محور مورد نظر شخص نابینا برای عبور راه دیگر برای خدمات رسانی است. روش کار این کلیدها به این صورت که نوع سیگنال پخش شده توسط دستگاه برای فرد نابینا برای حالات مختلف چراغ راهنمایی( سبز، زرد ،قرمز) متفاوت است.

به نظر می رسد برای حمایت از معلولین و نابینایان و رعایت حقوق آنها لازم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب صورت گیرد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=533478

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.