فعالیت ۵۰۰ حوزه علمیه خواهران در سراسر کشور

  • کد خبر : 523541
  • ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
فعالیت ۵۰۰ حوزه علمیه خواهران در سراسر کشور

مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران با اشاره به فعالیت ۵۰۰ مدرسه علمیه خواهران در سطح کشور گفت: ۸۰ هزار طلبه خواهر مشغول تحصیل در حوزه هستند و این تعداد دانش آموخته به سرعت در جامعه در حال رشد هستند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حجت السلام و المسلمین کبیریان، مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران در آئین آغاز سال تحصیلی جدید (۹۸-۹۹) حوزه علمیه خواهران در شهرستان قدس ضمن اشاره به آیه ۱۲۲ سوره توبه، اظهار داشت: خداوند هدف و مسیر طلبگی را تبیین نموده است. شما طلاب به دعوت خدای متعال لبیک گفته و به این راه قدم نهادید و خداوند دو خواسته در این آیه از شما دارد در ابتدا باید در دین فقیه شوید.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران افزود: نسبت به حوزه علمیه خواهران دو دیدگاه وجود دارد، حوزه علمیه برای تربیت مادران و همسران خوبی تاسیس شده است که اگر بگوییم تمام علت تاسیس حوزه علمیه این باشد جفا شده است، اگر چه این رسالت بزرگی است و دشمن کانون خانواده و هدف اصلی را به درستی تشخیص داده است. رسالت حوزه این است که کانون های خانواده که مدیریت و محور تربیت آن زن به عنوان مادر و همسر است را با آموزش سبک زندگی اسلامی و ایرانی فاطمی، علوی، حسینی و زینبی با عمل کردن و ترویج آن برای جامعه مستحکم کند.

حجت السلام و المسلمین کبیریان بیان کرد: این امر تربیت بخشی از رسالت حوزه است که فقط مختص آقایان ندارد و حتما گروهی باید نفی کنند که دارای فهم عمیق باشند. فقه در لغت به معنای فهم عمیق است و غیر از علم است. کسی که به عمق مطلب پی برده باشد فقیه است. خدای متعال از شما طلاب درحوزه  دعوت کرده  و رسالت فقاهت را بر شما قرار داده است و دست یابی به آن با تلاش شبانه روزی، مطالعه، مباحثه و پزوهش عمیق حاصل می شود و این فقاهت شامل حال هر کسی نمی شود. وقتی که خداوند برای بنده ای خیر قرار می دهد به او توفیق فقیه در دین عنایت می کند و این توفیق الهی است که شما طلاب علاوه بر تحصیل باید ارتباط عمیق با خداوند داشته باشید تا به شما فقاهت عطا کند. علمی که خدای متعال به انسان عطا می کند باید از منبع علم استضاعه کرد.

وی در باب اهمیت حوزه علمیه خو اهران از دیدگاه مقام معظم رهبری مدظله العالی گفت: پدیده حوزه علمیه خواهران پدیده مبارکی است اگر هزاران فقیه، فیلسوف، محقق و مفسر در این حوزه تربیت شوند این یک حرکت عظیمی خواهد بود. بنابراین یکی دیگر از رسالت های حوزه علمیه خواهران تربیت هزاران فقیه، فیلسوف محقق و پژوهشگر است که توسط ما باید این امر محقق شود. جامعه امروز ما در جنگ فرهنگی قرار دارد ما در جنگ نظامی وحشتی ندایم زیرا نیروهای نظامی و دفاعی ما در اوج اقتدار هستند. اما در صحنه جنگ نرم دشمن با شبیه خون اعتقادات، حیا و عفت بانوان و کانون گرم خانواده های ما را هدف قرار داده است. شبهاتی که در زمینه های فراوان هر روز تولید می شود و بسیاری از آن متوجه بانوان است که نیازمند متخصصین مجتهده که باید از حوزه های علمیه خواهران تربیت یابند تا بتوانند پاسخگوی این شبهات باشند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اولین رسالت شما تلاش برای فهم عمیق دین است که همه باید با همکاری هم این زمینه را فراهم کنیم. دست اندرکاران و مسئولین هم اگر در این مسیر تلاش کنند هزینه نکرده اند بلکه برای آینده سرمایه گذاری کرده اید.

حجت السلام و المسلمین کبیریان گفت: به برکت انقلاب اسلامی این پدیده مبارک حوزه علمیه خواهران که از سال ۱۳۷۶ تاسیس شده و جوان است امروز ۵۰۰ مدرسه علمیه خواهران در سطح کشور فعالیت می کند و ۸۰ هزار طلبه خواهر مشغول تحصیل و همین تعداد دانش آموخته هستند که به سرعت در جامعه رشد می کند و توجه مسئولان امر را می طلبد.

وی در ادامه افزود: در شهرستان قدس با توجه به ظرفیت و پتانسیل های دیده شده نیازمند تعاون و همکاری مسئولان هستیم تا شاهد تحول مکان حوزه علمیه خواهران و علاوه بر آن نیروهای جدید در حوزه جذب شوند و دروس سطح ۳ و ۴ در شهرستان برگزار شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران در ادامه بیان کرد: ادامه رسالت شما طلاب انزار جامعه است، جامعه نیازمند شماست، اصل قیام امام حسین(ع) اقامه امر به معروف و نهی از منکر بود که این رسالت شماست و برای اینکه در امر تحصیل، تبلیغ و انزار جامعه بتوانید منشاء اثر باشید باید به شئون طلبگی، تحقیق و پزوهش رنگ الهی دهید که در این صورت مشمول عنایت خدا خواهید شد و منشاء اثر می شوید، اما اگر خداوند از زندگی حذف شود دیگر آن تحصیل و علم برکت نخواهد داشت. خدای متعال اگر موجودی را بزرگ کند او در اوج عظمت است و شما طلاب اگر در فعالیت های خود رنگ خدایی دهید به درجه آیت الله عظمی می رسید.

حجت السلام و المسلمین کبیریان تصریح کرد: راه تشخیص اینکه کار ما رنگ الهی دارد محک زدن هر روز خود و سنجش رشد نسبت به روز قبل است و کسی که برای خدا تلاش می کند هر باب از علم آموزی او نسبت به روز قبل باید پیشرفت کرده باشد و در او باید ۴ صفت رشد کند. اول، خود را ذلیل در مقابل عظمت خداوند بداند و مغرور نشود و هر روز عبدتر شود. دوم، نسبت به مردم و جامعه متواضع تر شود. سوم، خدا ترسی و نگه داشتن حریم و رعایت محرمات داشته باشد و چهارم، هر روز نسبت به روز قبل تلاش و یاری برای دین خدا در او بیشتر شود تا در مسیر الهی قدم برداشته است.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=523541

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.