یک جامعه‌شناس مطرح کرد؛

فشار سنت ها دلیل اصلی مرگ رومینا اشرفی است

  • کد خبر : 589689
  • ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
فشار سنت ها دلیل اصلی مرگ رومینا اشرفی است

یک جامعه شناس با تاکید بر اینکه دلیل اصلی پدیده ناموس کشی فشار سنت ها است، گفت: رومینا اشرفی کودک 14 ساله قربانی فشار سنت و فرهنگ شد.

دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس حدود پنج دهه از عمر خود را بر روی آسیب‌های اجتماعی موجود در کشور و در اساس آن‌ها معضل ناموس‌کشی گذاشته است، وی در گفتگو با شبکه خبری تهران نیوز، از منظر جامعه‌شناختی به بررسی قتل رومینا اشرفی دختری که از خانه فرار کرد، پرداخته است.

وی در خصوص معضل ناموس‌کشی در کشور گفت: هیچ جای ایران نیست که این پدیده وجود نداشته باشد، ناموس کلمه ای که در انتصاب به زنان به کار برده می‌شود.

رومینا اشرفی

این جامعه شناس مطرح کرد: تنها راه جلوگیری از قتل های ناموسی تدوین و اجرای قانون برای ممانعت از تکرار این حادثه است. اما متاسفانه از نظر حقوقی ضامن‌های لازم برای عدم تکرار قتل های ناموسی وجود ندارد و به آسانی از خون کسی که قتل ناموسی انجام می‌دهد، می‌گذرند.

قرایی مقدم  افزود: در حال حاضر در شهرهایی چون لرستان، کرمانشاه، کردستان، خراستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان… پدیده ناموس کشی  به وضوح زیاد است و گاهی ولی های دم دختر را مجبور به خودکشی می کنند. پدیده فرار دختران و پسران در جایی مثل کردستان و لرستان گاهی به قتل منتهی می‌شود که در نهایت آن قتل هم به مراسم به خون بس یا خون صلح می‌انجامد.

وی تأکید کرد: پدیده های ناموس کشی از منظر سیاسی کشور را دچار آسیب می کنند و از نظر اجتماعی در حال حاضر جوانان کشور دچار یأس و ناامیدی گشتند که هیچ پناه قانونی برای آنها وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

این جامعه شناس ادامه داد: در شهری که قتل رمینا رخ داد، تنها 5 هزار جمعیت دارد که از میان آنها جمعیت جوان این شهر به شدت ناراحت و خشمگین هستند. اما اکثر جمعیت کهنسال این شهر حق را به پدر خانواده دادند و مرگ را حق رومینا می دانند. این مسئله به ما نشان می‌دهد که قتل ناموسی ریشه در فرهنگ و سنت‌ها دارد.

قرایی مقدم در خصوص جزای در انتظار پدر رومینا به خبرنگار تهران نیوز گفت: در مواردی که پدر اقدام به قتل دختر خود کند، این قضیه تابع حکم فقهی مشهوری است که قتل فرزند به دست پدر موجب قصاص نمی شود. البته نظرهایی برخلاف این قاعده هم وجود دارد که به استناد منابع معتبر فقهی معتقد به امکان قصاص است. به عبارتی متن قانون ما و حکم آن مشخص است اما دیده شده که بعضی از فقها نظری خلاف دارند. لازم به ذکر است که تنها پدر خانواده از قصاص مبرا است و حکم وی به دیه ختم می شود.

وی اظهار داشت: اگر قانون های سخت تری در انتظار ولی دم دختران باشد، آنها حتی فکر قتل دختر خود را نمی کنند. با وجود فرهنگ سازی این رخدادها از قبل کمتر شده اما گاهی در نقاط مختلف کشور گاه و بی‌گاه دیده می‌شود و در بعضی مناطق دختر هنوز حق ارث ندارد و ارثش را باید به برادرش بدهد. در همین تهران بعضی مردان حقوق زن خود را می‌گیرند و اجازه نمی‌دهند خود زن پولش را خرج کند.

این جامعه شناس در پایان به پروسه طولانی تغییر فرهنگ اشاره کرد و گفت: تغییر فرهنگ پروسه‌ای طولانی است و این طور نیست که بتوانیم در کوتاه مدت انتظار تغییر آن را داشته باشیم، این امر نیازمند برنامه ریزی و اموزش و همکاری مسئولین است.

 

 

 

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=589689

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.