روزگار فرهنگیان اندرخم معیشت سخت

  • کد خبر : 530945
  • ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۵۴
روزگار فرهنگیان اندرخم معیشت سخت

وعده مسئولین در آموزش و پرورش برای تغییرات هنوز عملی نشده است.و معلمان با معیشتی، هنوز امیدوار به روزهای روشن هستند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، پای صحبت های معلمان که بنشینی در میان درس ها  و خاطراتی که تعریف می کنند، مطالباتی برای مزد فعالیت هایشان دارند. به راستی معیشت معلمان این روزاها و در این جامعه چگونه می گذرد؟

کم بودن تعداد معلمان نسبت به دانش آموزان 

روزگاری معلمان در ایران یک اجتماع بیش از یک میلیونی را تشکیل می‌دادند. به دنبال کاهش تعداد دانش‌آموزان تعداد معلمان در ایران به کمتر از یک میلیون نفر رسیده است. جدای از انتقاداتی که در این باره وجود دارد که تعداد معلمان نسبت به دانش‌آموزان کم است و در مواردی شاهد تشکیل کلاس‌هایی با ۴۰ دانش‌آموز یا حتی بیشتر از آن هستیم، کارشناسان می‌گویند توزیع نیروی انسانی در آموزش و پرورش ایران نیز چندان مناسب نیست.

معیشت معلمان در تنگنا

مجموعه این ایرادات علاوه بر مسائل دیگری از جمله فرسودگی مدارس، به روز نبودن سیستم آموزشی، مشکلات معیشتی و… بسیاری از معلمان را در تنگنا قرار داده است؛ تنگنایی که شاید اگر همان علاقه اولیه به آموختن نبود باعث می‌شد تعداد زیادی از معلمان عطای این کار را به لقایش ببخشند.

«ماهی سیاه کوچولوی عزیزی عشق معلمی را در دلم کاشت. درست مثل همان هسته هلویی که نقشه می‌کشید کی و چه‌جوری شروع به روییدن کند؛ هسته‌ای که در یک زمان هم می‌میرد وهم زنده می‌شود. معلمی را این‌گونه یافتم؛ بخشیدن جانت به بهای نجات دیگران در دریایی آزاد. اما شوربختانه از همان شروع کار گویی باید عادت می‌کردیم به استمرار روند مدام آبستن ناخوشی‌ها.» زهرا خماریان ادامه داده است: «اخبارمان هم که طبق روال خوش نبوده و نیست.

 

گام نهادن در مدار صفر و حتی عقبگرد هشت‌ساله. طرح‌های ناکارآمد و دستوری، بخشنامه‌های بی‌محتوا و مکرر و تغییرات بدون کارشناسی تمام ته‌مانده امیدت را سر می‌کشد. فقر و فرق و درد ناکارآمدی سیستمی که تو نیز چرخ دنده کوچک آنی و حتی اگر تمام تلاشت را خرج کنی تا سالم بمانی و کارا، بی‌نتیجه می‌ماند که برای کارایی و چرخیدنش فقط سلامت ما چرخ‌دنده‌ها کافی نیست. این چرخ‌دنده‌ها باید مدام تعمیر و اصلاح شوند و به روز و علاوه بر منتقل کردن حرکت برای فعال بودن نیاز به انرژی و شارژ دارند.»

بیشتربدانیم:

بیمه تکمیلی از دغدغه های اصلی معلمان است

معلمی یک کار سخت

سختی کار معلمی به عنوان واقعیتی انکارناشدنی مورد تاکید قرار گرفته است. «در بین تمام مشاغل موجود در جامعه، بدون شک معلمی یکی از سخت‌ترین مشاغل است. این حرفه نقش مهمی در جامعه‌پذیری کودکان و نوجوانان ایفا می‌کند. امروزه همه افراد مشکل اصلی معلمان را مسائل معیشتی و مادی می‌دانند، در حالی که مسائل و مشکلات جدی‌تر و مهم‌تری را می‌توان در میان این قشر صبور دید که تا به حال از آن غفلت شده‌ است. متناسب نبودن درآمد معلمان با میزان مسئولیت و تنشی که متحمل می‌شوند، می‌تواند یکی از این مشکلات باشد.»

معلمان مثل کارمندان نیستند

«معلمان چون کارمندان مختلف بایگانی ادارات با پرونده‌های راکد سر‌و‌کار ندارند، بلکه با انسان‌هایی سر و کله می‌زنند که از قضا در دوران رشد و تغییر و تحول هستند. سر و کله زدن با کودک و نوجوانی که یک لحظه یک جا بند نمی‌شود مطمئنا هنری است که از عهده هرکسی برنمی‌آید و این تنها معلم است که می‌تواند با این قشر ساعاتش را بگذراند. نباید از توجه به نیازها، سختی‌ها و مشکلات متعدد این قشر زحمتکش چشم پوشید.»

بیشتر بخوانید:

شرایط معلمان برای حضور در راهپیمایی اربعین

 

معلمی یک ماراتن ۹ ماهه است

«برای اینکه سختی حرفه معلمی را دید شاید لازم باشد دست‌کم یک بار تجربه معلمی داشت، یعنی فردی شاغل را که دارای مدارک معتبر دانشگاهی در سطح کارشناسی است، برای مدت معین و مشخصی، برای مثال، یک ترم یا یک سال تحصیلی به صورت تمام وقت وارد آموزش و پرورش کرد و مسئولیتی مانند معلمان در اداره کلاس‌های درس به آنها داد و البته نتیجه‌ای متوسط را نیز از آنان در پایان سال تحصیلی خواست و بعد از طی همه این مراحل از فرد خواست تا ارزیابی خود را از معلمی در مقایسه با شغل خود بگوید و بعد مقایسه کرد این شغل از نظر سختی کار در چه جایگاهی قرار دارد و آیا فرد تمایل دارد مجددا سال بعد به عنوان معلم کار کند یا عطای آن را به لقایش می‌بخشد.»

«معلمی یک ماراتن نه‌ماهه است، درست از اول مهر، معلم از راس ساعت هفت و ۳۰ دقیقه که زنگ آغاز مدرسه زده می‌شود تا ۱۴ و ۴۵ دقیقه، به مدت هفت ساعت و ۱۵ دقیقه در فضایی چالش‌انگیز خواهد بود.»

پرداختن به معیشت معلمان

باوجود آنکه معلمی بیش از یک شغل، ارزش و اهمیت دارد و فعالیت در این حرفه ماورای کسب درآمد است و عشق می خواهد اما مسئولین نباید نگاه حمایتی خود را از این قشر فرهیخته و زحمتکش دریغ کنند.

 

بیشتر بخوانید:

تسویه مطالبات سال ۹۷ معلمان

 

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=530945

    ثبت دیدگاه

    1. بخدا جر خوردیم، دیگه طاقتی نمونده به کی بگیم؟