فتنه دولت آمریکا در بولیوی با رفتن مورالس تشدید شد

  • کد خبر : 540038
  • 14 نوامبر 2019 - 9:30
فتنه دولت آمریکا در بولیوی با رفتن مورالس تشدید شد

رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای پس از استعفای اوو مورالس گفت: آمریکا مردم بولیوی را که خواستار آزادی شده‌اند تشویق می‌کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، یکشنبه ۹ نوامبر ۲۰۱۹ بود که همه چهار مقام اصلی سلسله مراتب اساسی قدرت در بولیوی شامل اوو مورالس رئیس جمهور این کشور ، معاون وی و روسای مجلس سنا و اتاق نمایندگان بولیوی که همگی دارای گرایش سیاسی اقتصادی سوسیالیستی و مخالف سیاست‌های آمریکا هستند، استعفا دادند. این رخدادها سبب شد قانونگزاران باقی مانده تلاش کنند با کسب یک اکثریت لازم رهبر جدید تعیین را کنند اما هنوز هم نتوانسته‌اند به هدفشان برسند.

در این وضعیت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای پس از استعفای اوو مورالس گفت: آمریکا مردم بولیوی را که خواستار آزادی شده‌اند تشویق می‌کند و همچنین ارتش بولیوی را به خاطر پایبندی به سوگندش برای محافظت از نه فقط یک شخص بلکه قانون اساسی بولیوی تحسین می‌کند. این رخدادها این پیام قدرتمند را مبنی بر این که دموکراسی و اراده مردم همواره غلبه خواهد کرد، برای حکومت‌های نامشروع ونزوئلا و نیکاراگوئه می‌فرستد  ما یک گام دیگردر مسیر به وجود آمدن یک نیمکره غربی کاملاً دموکراتیک، موفق و آزاد نزدیک شده‌ایم.

در این بین سیاستمداران و نمایندگان چپ‌گرا و سوسیالیست مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا به استعفای اوو مورالس واکنش نشان دادند. در همین رابطه برنی سندرز سناتور مطرح و چپ‌گرای آمریکایی گفت: بسیار نگران آنچه هستم که به نظر می رسد کودتا در بولیوی است و ارتش بعد از چند هفته ناآرامی سیاسی، به منظور برکنار کردن اوو مورالس از قدرت مداخله کرد. آمریکا باید خواستار پایان خشونت در بولیوی شود و از نهادهای دموکراتیک این کشور حمایت کند.

بیشتر بخوانید: 

همچنین الکسندریا اُکاسیو کورتس نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: آنچه در حال حاضر در بولیوی اتفاق می افتد دموکراسی نیست بلکه یک کودتاست. مردم بولیوی سزاوار انتخابات آزاد ، عادلانه و مسالمت آمیز هستند – نه تصرف خشونت آمیز قدرت.

اما اوو مورالس رییس جمهوری مستعفی و چپگرای بولیوی تصویری را در حساب توییتری از خود در هنگام خروج از کشور بولیوی و عزیمت به کشور مکزیک منتشر کرد. او زیر این تصویر نوشت: برادران، من در راه عزیمت به مکزیک هستم. ترک این کشور بنا به دلایل سیاسی برایم دردناک است. اما به زودی برمی‌گردم. مورالس همچنین به خاطر اعطای پناهندگی سیاسی، از دولت مکزیک قدردانی کرد.

اوو مورالس در پی اعتراضات مخالفانش به نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری با وجودی که قبول کرده بود دوباره انتخابات برگزار کند، با فشار ارتش بولیوی مجبور به استعفا شد.

سلسله وقایع روز یکشنبه ۹ نوامبر ۲۰۱۹ در بولیوی در سراسر آمریکای لاتین طنین‌انداز شد. در ونزوئلا تحلیل‌گران اعلام کردند که دولت چپ‌گرای این کشور می‌تواند حملات رخ داده به سوسیالست‌ها در بولیوی را به عنوان سند و مدرک خطرناک بودن واگذاری داوطلبانه قدرت در نظر بگیرند.

در این بین روزنامه واشنگتن‌پست ، در مقاله‌ای تحلیل کرد که هرچند دولت آمریکا از سرنگونی اوو مورالس چپ‌گرا استقبال کرد اما این اتفاق باعث به راه افتادن آشوب‌های بیشتر خواهد شد. نویسنده مقاله این روزنامه مطرح آمریکایی نوشت که بولیوی قبل از ورود مورالس به صحنه سیاسی تجربه یک دوره از بی‌ثباتی سیاسی را داشته است، دوره‌ای که منجر به روی کار آمدن شش رئیس جمهور تنها در یک دهه شده بود. معترضان مخالف مورالس در خیابان‌ها تنها متعلق به یک خط مشی سیاسی نبوده و تنها به یک رهبر پاسخگو نیستند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=540038

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.