عکاسان شهر قدس نیاز به حمایت مسئولان دارند

  • کد خبر : 539802
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
عکاسان شهر قدس نیاز به حمایت مسئولان دارند

هنرمند عکاس شهرقدسی گفت: عکاسان متعددی در شهر فعالیت می کنند و کاستی هایی در این رشته وجود دارد که لازم است برای افزایش سطح سواد عکاسی و دیده شدن عکاسان حمایت هایی از آنان صورت گیرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، عکاسی هنر ثبت لحظاتی است که شاید تکرار ناپذیر باشد. این هنر به شیوه های مختلفی اجرا می شود و عکاس با هنر خود می تواند در زمینه هایی مانند مستند، اجتماعی، پرتره، جنگ، خیابانی، معماری و سایر رشته ها عکاسی کند. در عکاسی خیابانی سوژه های گوناگونی توسط عکاس ثبت می شود و هر عکس روایت از ماجرایی دارد که توسط ارتباطی که عکاس با سوژه برقرار می کند و حسی که به عکس می دهد، قابل درک می شود. در این خصوص خبرنگار گروه هنری قدس خبر گفت و گویی ویژه با اصغر عاصم کفاش(بهمن) عکاس هنرمند شهرقدسی انجام داده که خواندن آن به کسب تجربه در عکاسی کمک کرده و مسئولین حوزه هنری شهرقدس را با کاستی هایی که در عکاسی شهرقدس وجود دارد، آگاه خواهد کرد.

 

تهران نیوز: چه زمانی و چگونه به عکاسی علاقه مند شدید؟

از کودکی به عکاسی علاقه داشتم و با دوربین پدرم عکاسی میکردم، پدرم لحظات بسیاری از زندگی خانوادگی مان را عکس می گرفتند و همه را نگه می داشتند و من هم مانند ایشان به عکاسی روی آوردم و هر منظره ای از طبیعت را عکس می گرفتم. عکاسی با دوربین پدرم ادامه داشت تا زمانی که به مناسبت تولد پسرم برای ثبت لحظه های زندگی دوربین جدید گرفتم. تا اینکه با جشنواره ها آشنا شدم و در مسابقات و جشنواره ها شرکت کردم.

تهران نیوز: کدام یک از تصاویرتان را بیشتر دوست دارد؟

همه عکس هایم را دوست دارم و نمی توانم تفاوتی برای آنها قائل شوم. برای بعضی سوژه ها خیلی وقت میگذارم و وقتی که زمان می گذرد و آنچه که باید نتوانستم ثبت کنم و از خدا کمک خواستم دقیقا همان عکس در مسابقات راه پیدا کرده است.

 

تهران نیوز: آیا در موقعیت خطر مهم عکاسی کرده اید؟

یک عکاس در همه موقعیت ها عکاسی می کند و بنده هم در این موقعیت ها بوده ام و چون بیشتر عکاسی خیابانی انجام می دهم خدا رحم کرد که با ماشین تصادف نکردم و یا از بلندی پرت نشدم.

 

تهران نیوز: چقدر برای عکس گرفتن وقت می گذارید؟

عکاس واقعی کسی است که بهترین زمان و بهترین لحظه را ثبت کند. برای بعضی عکس ها چند ساعت و حتی چند روز وقت می گذارم و نتیجه آن را هم گرفتم و آن عکس به نمایشگاه راه پیدا کرده و مورد تقدیر هم قرار گرفته است.

 

تهران نیوز: آیا لحظه برخورد با سوژه سریع آن را ثبت می کنید

در ذهن هر انسانی تصاویری ضبط شده است. عکاس با دیدن عکس های خوب، نقشی در ذهنش ایجاد می شود که در زمان روبه روی شدن با آن صحنه، تصویر تجسم شده خود را ثبت می کند حتی اگر روزها برای آن وقت بگذارد.

 

تهران نیوز: ویژگی یک عکس خوب و ماندگار چیست؟

به نظر بنده عکس خوب و بد را نمی توان تعریف کرد. هرکس با سطح سواد عکاسی و نوع نگاهش عکاسی می کند. عکسی ماندگار را باید از دو بُعد بررسی کرد، اینکه این عکس برای عموم به نمایش گذاشته می شود و یا برای دید تخصصی گرفته شده است. نگاه عمومی تخصصی نیست و به ذوق، سلیقه و احساس برانگیخته شدکه و ارتباط ایجاد شده از دیدن عکس بستگی دارد حتی اگر آن عکس غمگین باشد. اما در نگاه تخصصی ارتباطی که مخاطب با عکس برقرار می کند موجب ماندگاری عکس می شود.

تهران نیوز: چه سبکی کار می کنید.

علاقه اصلی بنده عکاسی ماکرو و طبیعت است. سفر لازمه عکاسی طبیعت است و عکاسی ماکرو به تجهیزات هزینه بر نیاز دارد و به دلیل این هزینه های بالا، به عکاسی خیابانی روی آوردم و توانستم ارتباط خوبی با سوژه ها برقرار کنم. در عکاسی خیابانی، سوژه های زیادی وجود دارد.

 

تهران نیوز: آیا برای عکس هایتان از الگوی خاصی استفاده می کنید؟

همه باید از الگو استفاده کنند و با استفاده از خلاقیت آن تصویر را ثبت کنند. گاهی اوقات شرایطی برای اولین بار پیش می آید که آن را ثبت می کنیم که شرایط این نوع عکاسی متفاوت است. اما برای شناخت موقعیت محل و فرهنگ آن منطقه باید مطالعه داشت. عکس دیدن هم نوعی مطالعه است که تعریف خاصی از عناصر عکس نشان می دهد و ذهن را آماده عکس گرفتن می کند. عکس های مسابقات و نمایشگاه ها را حتما می بینم و به دنبال چرایی هایی که در عکس است وجود دارد هستم.

 

تهران نیوز: در عکس ها دنبال چه چیزی هستید؟

برای عکس گرفتن به دنبال سوژه هستم. در عکاسی خیابانی، مفاهیم کاربرد کمتری دارد و لحظه ای از بازه زمانی ثبت می شود. لحظه ای که در عکاسی خیابانی ثبت می شود دارای پیام خاصی نیست و بخشی از زیبایی بزرگتر را برش زده و نشان می دهد. اما در عکاسی اجتماعی عکس دارای پیام است و خبری مانند فرهنگ جامعه، تمدن، وضعیت اقتصادی و نوع زندگی را به مخاطب می دهد.

 

تهران نیوز: از چه تکنیک خاصی در عکاسی استفاده می کنید؟

عکاسی خیابانی تکنیک خاصی ندارد و بستگی به شرایط دارد که مثلا وضعیت نورخورشید را با سوژه مطابقت می دهیم.

تهران نیوز: چقدر توانسته اید حس خودتان را به عکس منتقل کنید؟

همه عکس ها با احساس گرفته می شود اگر با سوژه ارتباط نگیریم و نسبت به آن حسی نداشته باشیم نمی توانیم عکس خوب ثبت کنیم. مثلا نگرانی که در چهره سوژه است با حس خاصی گرفته می شود.

 

تهران نیوز: هنر عکاسی در شهرقدس را چگونه می بینید؟

ظرفیت بالایی در هنر عکاسی شهرقدس وجود دارد و هنرجویان و هنرمندان زیادی در شهر عکاسی می کنند اما حمایتی از آن ها صورت نمی گیرد و این مسئله باعث شده تا برخی عکاسان شهرقدس در خارج از شهر فعالیت کنند. به طور کلی می توان گفت نمره عکاسی در شهرقدس مطلوب نیست که برای بهتر شدن این وضعیت لازم است از عکاسان شهر حمایت شود.

 

تهران نیوز: چگونه می توان از عکاسان شهرقدس حمایت کرد؟

در هر بخشی یک مسئول وجود دارد اما در بخش هنری در این شهر کسی مسئول نیست اما مسئول فرهنگی تعریف شده است. هزینه های عکاسی و سفرها موجب شده سطح و سواد عکاسی در شهر پایین باشد، برای حمایت از فعالیت های گروهی عکاسان در شهر باید بستری فراهم کرد و کسانی که در زمینه عکاسی فعالیت می کنند با مشارکت گروهی می توانند دغدغه موجود را برطرف کنند تا سطح عکاسی شهرقدس بالا برود. عکاسانی هم در شهر فعالیت دارند که تعدادشان کم است و لازم است حمایت از عکاسان انجام شود تا سایر عکاسان نیز در این شهر دیده شوند. علاقه مندان به عکاسی باید تشویق شوند تا با پشتکار این هنر را ادامه دهند تا بتوانند با آشنا شدن و رعایت اصول و تکنیک ها وارد دنیای عکاسی شوند و استعدادهای خود را در این زمینه شکوفا کنند.

 

تهران نیوز: توصیه شما به عکاسان تازه کار چیست؟

اول اینکه عکاسان شهر با هم باشند و جمعی منسجم تشکیل دهند تا با تبادل اطلاعات و دیدن عکس های یکدیگر بتوانند سطح تجربیات خود را بالا ببرند. مطالعه عامل مهم در عکاسی است و کسی که بدون مطالعه و عکس دیدن عکاسی کند سواد عکاسی ندارد. دیدن عکس ها نه تنها حس را برانگیخته می کند بلکه با ترکیب بندی و مفاهیم و جای گیری عناصر بصری در کادر نگاه عکاسی را تغییر می دهد. قابل ذکر است در عکاسی حتی شعرخوانی نیز تاثیر گذار است.

 

تهران نیوز: از مسئولین شهرقدس چه درخواستی دارید؟

از مسئولین شهری می خواهیم که عکاسان هنری شهر را حمایت کنند تا سطح عکاسی شهرقدس بالا رود. باید فضایی مناسب جهت نمایش عکس های خوب در نظر گرفته شود. در شهرقدس نگارخانه ای که تمام هنرمندان بتوانند آثار هنری خود را در آن به نمایش بگذارند و کنفرانس های تخصصی تشکیل دهند، وجود ندارد. عکاسان شهر باید شناخته و حمایت شوند تا بتوانند برخی از مردم و مسئولین نسبت به عکاس اجتماعی و شهری امتناع نکنند. در شهرقدس نمایشگاه عکاسی برگزار نمی شود و لازم است مسئول هنری در نظر گرفته شود و نسبت به این کاستی های هنری در شهر اقدام کند تا کیفیت و سطح عکاسی شهر بهبود پیدا کند.

 

بیشتر بخوانید:

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=539802

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.