علت نوسانات اخیر بازار سرمایه چیست؟

  • کد خبر : 486610
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
علت نوسانات اخیر بازار سرمایه چیست؟

در سال جدید ابهام‌های زیادی در ارتباط با عوامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه به وجود آمد که هر کدام به نوبه خود نقش مهمی در فراز و فرودهای بازار داشتند.

محسن کرکه‌آبادی مدیر تحلیل و سرمایه‌گذاری کارگزاری دلیران پارس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه خبری تهران‌نیوز عوامل تاثیرگذار بر نوسانات بازار سرمایه را بررسی کرده است.

 نرخ‌های مصنوعی ارز

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر نرخ ارز می‌باشد، جدای از آن که ارز نوسانات زیادی داشته اما تاثیر نرخ‌های تصنعی بر ابهامات بازار بیشتر بوده است، به صورتی که شرکت های صادرات محور و شرکت هایی که نیاز به واردات مواد اولیه دارند همچنان سردرگم هستند تا بدانند عاقبت این نرخ های مصنوعی چه می‌شود و در نهایت چه زمانی می‌توانند ارزش واقعی ارزهای مورد استفاده را به کار گیرند. شاید به زودی با راه اندازی بازار متشکل ارزی این ابهامات برطرف شود و نرخ های ارز تصنعی واقعی‌تر شوند.

تنش‌های اقتصاد جهانی

از طرفی تنش‌های اقتصاد جهانی مانند جنگ تجاری چین و آمریکا نوسانات شدیدی به بازارهای جهانی داده است که باعث می شود قیمت سهم‌های وابسته را به صورت هیجانی و بدون هیچ تحلیلی نوسان کنند.

عدم اطمینان سرمایه گذاران به بازار سرمایه

دلیل بعدی این فراز و فرودهای فراوان، عدم اطمینان سرمایه گذاران به بازار سرمایه می باشد، به نوعی که بسیار حساس به اخبار حتی غیر مرتبط با بازار شدند وبه توییت یک رییس جمهور به سرعت و بدون هیچ استدلالی واکنش منفی نشان می‌دهند، در صورتی که برای اخبار مثبت این اتفاق به کندی رخ می‌دهد. در کل سرمایه‌گذاران هر اصلاحی را فرصتی برای خروج می‌بینند و ترس ریزش قبلی بازار را دارند.

تنش‌های سیاسی منطقه 

و در حال حاضر تنش‌های سیاسی منطقه‌ای بر رفتارهای هیجانی افزوده است، به صورتی که کوچک‌ترین حرکتی از طرف دولت‌ها که احساس درگیری دهد باعث خروج سهام داران از بازار می‌شود، در حالی که گاهی این تنش ها راهی برای از بین بردن تحریم ها و بازگشت به توافقات قبلی است.

سالی خوب برای بازار سرمایه

در مجموع می‌توان گفت که بازار سرمایه امسال یکی از بهترین سال‌های خود را تجربه می‌کند و طعم شیرینی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورد، با این استدلال که تاکنون بدترین اخبار سیاسی و اقتصادی ممکن برای بازار سرمایه منتشر شده است و از این زمان به بعد شرایط یا بهتر می‌شود و یا در همین حالت باقی می‌ماند. اگر شرایط همینطور باقی ماند بازار در پی رشد قبلی دلار، خود را بالا می برد تا جاماندگی را جبران کند، اگر هم شرایط سیاسی اقتصادی بهتر شود که قطعا امید به آینده اقتصادی و رونق تولید نقدینگی راکد در جامعه را به سمت بازار سرمایه می‌کشاند.

بیشتر بخوانید:

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=486610

    برچسب ها

    مطالب مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.