عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است

  • کد خبر : 522542
  • 13 سپتامبر 2019 - 15:14
عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است

نماز دشمن شکن جمعه امروز با حضور پرشور مردم خداجو و آحاد مختلف جامعه در میعادگاه‌های نماز جمعه شهر تهران و تمام شهرستان‌ها و بخش‌های مختلف استان تهران اقامه شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، نماز عبادی – سیاسی جمعه امروز با حضور پرشور مردم خداجو و آحاد مختلف جامعه در میعادگاه‌های نماز جمعه شهر تهران و تمام شهرستان‌ها و بخش‌های مختلف استان تهران اقامه شد.

ائمه جمعه شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران در خطبه‌های امروز پس از توصیه خود و نمازگزاران به تقوای الهی به بیان نکات اعتقادی و مسائل روز پرداختند.

شبکه خبری تهران نیوز برای آگاهی بیشتر مخاطبان خود مشروح خطبه‌های نماز جمعه شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران را منتشر کرد که در ادامه متن این خطبه‌ها را با هم می‌خوانیم:

مشروح خطبه‌های نماز جمعه استان تهران:

مقاومت یمن حاصل مدرسه عاشورا است

امام جمعه موقت تهران: اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی متولد نمی‌شد

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز جمعه امروز تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: چهل سال است که انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری به دست آورده است. این منظومه فکری با تمام ارزش‌ها یک جریان عظیم و قدرتمند سیاسی و اجتماعی است که با مرواریدهای غلتان اشک جرعه جرعه معرفت، بصیرت، شجاعت و معنویت را در کام جان و روان انسان می‌ریزد و مهمترین منبع حیات امت اسلامی در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

مقاومت یمن برگرفته از مدرسه عاشورا است

وی خاطرنشان کرد: منظومه فکری که هم راه را می‌نمایاند و هم بستر حرکت پرشتاب انسان و جامعه را هموار می‌کند و مخاطب شایسته خود را تربیت نموده و به مقصد می‌رساند. عاشورا جنگ بین دو اسلام است؛ اسلام یزیدی و اسلام دین‌مدار، اخلاق‌مدار، عزت‌مدار و در یک کلمه اسلام ناب محمدی و انقلابی. مدرسه عاشورا با درس استقامت، ایستادگی و بصیرت، فرهنگ مسلط امروز جوامع بشری را به فرهنگ انقلابی، مقاوم و پیروز تبدیل کرده است.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی متولد نمی‌شد، از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی‌کردیم و امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر، لبنان مقاوم و خط‌شکن، بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخارآفرین تولد نمی‌یافت. با برافراشتن پرچم سرخ عاشورا جنگ تمام عیار اقتصادی غرب نردبان رشد و جهش اقتصادی ایران اسلامی خواهد بود.
وی افزود: عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است. این پدیده مولد هر سال با درخششی نو ظهور می‌کند و انوار فروزانش را بر جوامع انسانی می‌تابد. عاشورا بزرگترین پیروزی تاریخ اسلام است. مورخ و اندیشمند اسکاتلندی می‌نویسد که حسین و یارانش ثابت کردند که تفوق عددی اهمیتی ندارد و پیروزی حسین با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است. پیروز صحنه عاشورا حسین بن علی بن ابی‌طالب است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد بیان کرد: تمدن اسلامی که رهبر معظم انقلاب جوانان را به آراستگی علمی، اخلاقی و رفتاری برای فراهم آوردن زمینه ظهور این تمدن در گام دوم انقلاب دعوت کردند، بدون تردید جان مایه خود را از عاشورای حسینی گرفته است. در عاشورا شاخص‌های تمدن اسلامی و نظم نوین جهانی تبلور یافته است. عاشورا تبلور انسان، جامعه و حاکمیت در تراز اسلام است و ما تفکر عاشورا و اندیشه عاشورا را در بستر خلق و تربیت انسان در تراز دین و جامعه در تراز قرآن و شکل‌گیری نظام دینی مبتنی بر اسلام و وحی می‌دانیم. موضوع عاشورا تربیت انسان است و با تربیت انسان، جامعه انسانی ساخته می‌شود و نظام سیاسی با محوریت شخصیتی همچون امام حسین (ع) است.

وی در ادامه با اشاره به سخنان یکی از نویسندگان و مورخان آلمانی در خصوص قیام امام حسین (ع) بیان کرد: امام حسین (ع) به مردم نشان داد که ظلم و ستمگری پایدار نیست. اگر مدرسه عاشورا نبود، یمن نمی‌توانست استقامت کند و برگ درخشان و زرینی خلق کند. بنای ستم هرچند ظاهراً عظیم و استوار باشد در برابر حقیقت همچون پر کاهی است. آمریکا و استکبار جهانی و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند که نگاه ما به مستکبران برگرفته از نگاه امام حسین (ع) است.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: یک نویسنده فرانسوی معاصر می‌گوید که عزاداران می‌دانند که استعمار و استثمار را نباید قبول کرد. سیاه پوشان در عزای امام حسین (ع) که عظمت عاشورا را در سوگواری‌ها فریاد کردند، منطق عاشورا را فریاد نمودند. این منطق دنیای اسلام را به جبهه پیروز تبدیل کرده است. مسیر خلق قدرت و رسیدن به عزت، مدرسه عاشوراست. مدرسه عاشورا مدرسه اخلاق، معرفت، ایستادگی و عبادت است. جامعه عاشورایی ما باید در تمامی عرصه‌ها نماد و مظهر عاشورا باشد.

امام جمعه موقت تهران در ابتدای خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران یاد و خاطره آیت الله طالقانی را گرامی داشت و گفت: از دستگاه قضایی کشور تشکر دارم که با تکریم خانواده آسیب‌دیده در حادثه اخیر (خودسوزی سحر خدایاری) فصل جدیدی در حل معضلات اجتماعی گشود. امیدوارم که با اتخاذ روش‌های مناسب در جهت حل چالش‌ها گام برداریم که سید آزادگان در دوران اسارت طولانی خود با الهام از این روش‌های تربیتی و انسان‌ساز بسیاری از چالش‌ها را به فرصت تبدیل کردند. از اقدامات اخیر قوه قضائیه در مبارزه با پدیده فساد و ارتقای سلامت دستگاه قضا تشکر می‌کنم.

وی در ادامه به نگاه تربیتی عاشورا که در چهره ۳ شخصیت برجسته عاشورایی تبلور یافته است (حضرت عباس (ع)، زهیر بن قین و حضرت زینب کبری (س)) پرداخت و بیان کرد: عاشورا را این انسان‌ها ساختند. انسان‌هایی که تربیت یافته مدرسه قرآن و پیامبر اعظم (ص) هستند. پیام عاشورا برای جامعه انسانی، خلق چنین انسان‌هایی است. امام صادق (ع) در خصوص حضرت عباس (ع) به دو ویژگی برجسته اشاره کردند. نخست بصیرت است. جوانان انقلابی و ملت عزیز باید همچون حضرت عباس در قله بصیرت باشند و اگر بصیرت نبود، پیروزی‌های بزرگ در دستان ما نبود و اگر این بصیرت ارتقا یابد، چالش‌هایی که با آن روبرو هستیم، از بین خواهد رفت.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد افزود: ایمان سخت و استوار دومین ویژگی است که امام صادق به آن اشاره کردند. شهید حججی‌ها، مدافعان حرم و مقاومان ایستاده در شرایط سخت اقتصادی نماد این اندیشه هستند. بصیرت و ایمان مرز نمی‌شناسد. ما باید در مرز بصیرت، ایمان و معرفت حرکت کنیم. ثمره این تفکر و اندیشه در حضرت عباس (ع) تجلی یافت و از او مجاهد امام‌شناس ساخت. مجاهدت آنگاه اثرگذار است که در رکاب رهبر و امام صالح تحقق یابد؛ این مجاهدت می‌تواند افتخارآفرین باشد و عاشورا را مبدل به یک منظومه فرهنگی مولد بنماید.

وی خاطرنشان کرد: حضرت عباس (ع) جان خود را تقدیم امام خود کرد و این اندیشه قدرت آفرین و خالق عزت است. اگر عنصر مقاومت و وفاداری به امام نبود، امروز جبهه مقاومت اسلامی شکل نمی‌گرفت.

امام جمعه موقت تهران در خصوص زهیر بن قین هم گفت: زهیر بن قین تا چند روز پیش از عاشورا از امام حسین (ع) فاصله داشت، اما منطق عاشورا او را زهیری ساخت که در رکاب امام به شهادت رسید. جامعه دوقطبی نمی‌تواند اقتدار خلق کند و همه باید در کنار هم بایستیم و در کنار رهبر صالح، شجاع و مقتدر بایستیم. آنان که فاصله دارند، دستشان را بفشاریم و به قله‌ها نزدیک کنیم. نباید خود را برتر از دیگران ببینیم.

وی افزود: حسینی که عاشورا ساخته است، زهیر تربیت می‌کند. زهیر با چهره نگران وارد خیمه اباعبدالله شد و با چهره درخشان، اراده مصمم و قلبی نورانی به محبت حسین (ع) خیمه را ترک کرد. این مکتب دغدغه هدایت انسان را دارد. عاشورا یعنی اینکه با اخلاق، رفتار و منطق حسینی، انسان تربیت کنید. منطقه اباعبدالله حر ساخت و عده‌ای از یاران حر نیز به جبهه اباعبدالله بازگشتند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با تاکید بر اینکه حق و باطل را باید شناخت و در کنار حق قرار گرفت، عنوان کرد: ملت‌های مسلمان باید یزیدشناس باشند. روی سخن رهبری در برابر استکبار برگرفته از کلام امام حسین (ع) است. یزید زمان نظام سلطه و آمریکایی است که صحنه‌گردان است. هرچند به قول برژینسکی این قدرت رنگ باخته است اما همین آمریکا امروز نگران مقاومت و پیروزی جبهه عاشورایی حق است. بن سلمان هویتی ندارد و حتی نقش عروسک را هم از دست داده است. این نظام سلطه و مزدوران او هستند که در یمن ظلم می‌کنند. این که جبهه مقاومت پیش می‌رود به این دلیل است که قلب فساد را نشانه رفته است. امام حسین (ع) یک کلمه از ابن‌زیاد نمی‌گوید و مخاطبش یزید است.

وی بیان کرد: ما نیازمند انقلاب روحی، فکری و اعتقادی زهیر هستیم. ایشان خطاب به امام قسم خوردند که اگر همیشه در دنیا باقی باشیم، جدایی از دنیا را به خاطر یاری تو برمی‌گزینیم.

امام جمعه موقت تهران در پایان خطبه دوم نماز جمعه در خصوص حضرت زینب کبری (س) گفت: از امام سجاد (ع) نقل شده است که این بانوی بزرگ نمازشب خود را در شام عاشورا نشسته خواندند. نمازشب ایشان و مجاهدتشان هیچگاه ترک نشد. بانوان عاشورایی آیا این مساله جامعه اسلامی است که خانم‌ها در فلان حوزه بیایند یا نیایند؟ حضرت زینب (س) بانوی شجاع و حجاب‌نشین است که در برابر یزید ایستادند. ایشان محصول مدرسه طهارت هستند و در برابر این‌زیاد فریادشان بلند است و می‌گویند من در کربلا چیزی جز زیبایی ندیدم. تاریخ خواهند دانست که حادثه انقلابی مولد کربلا، منظومه پیروز تاریخ است.

 

خطبه های نماز جمعه ورامین

امام جمعه موقت ورامین: مذاکره با آمریکا از خطوط قرمز ملت ایران است

حجت الاسلام سید محسن محمودی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان ورامین طی سخنانی با اشاره به اینکه انسان بصیر علایق و نشانه هایی دارد گفت: انسان بصیر باید آسیب ها را بشناسد و حضرت علی در این باره فرموده است؛ بصیر ترین مردم کسی است که عیب خود را بشناسد و گناهانش را ریشه کن کند.

محمودی با اشاره به اینکه آسیب شناسی و شناخت ضعف ها سبب تعالی انسان می شود افزود: اگر انسان در حوادث و رخدادها آسیب‌ها را بشناسد آن وقت است که به راه درست هدایت شده است و دومین مورد اقدام به موقع می باشد چرا که انسان بصیر درست و به موقع اقدام می کند و در غیر این صورت هم خود و هم دیگران را به آسیب و تباهی می کشاند.

وی در ادامه با تشکر از برگزاری مراسم عزاداری محرم و اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا و تجمع بزرگ تاسوعا و مراسم شیرخوارگان اظهار داشت: به لطف الهی و عنایت حضرت سیدالشهدا مراسم محرم امسال بنا بر اظهارات ناظران باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد که باید فقط آن را لطف و نظر صاحب عزا یعنی حضرت ولی عصر دانست البته دو ماه محرم و صفر ماه های عزا و ماتم است و مراسمات و محافل دینی و مذهبی در مساجد و برخی تکایا و منازل برگزار می‌شود که تاکید ما بر این است که سعی کنید به برکت روضه و توسل فضای معنوی خانه ها اضافه کنید و این مراسم ها تقویت شوند و باید خانه و فرزندان و نسل را به وسیله این روضه ها را بیمه کرد.

خطیب جمعه ورامین در خصوص حضور مقتدا صدر نیز اظهار داشت: حضور رهبر جریان صدر عراق در مراسم روضه خوانی رهبری و در کنار ایشان و انتشار تصاویر او در کنار سردار قاسم سلیمانی نیز پیام سیاسی خاصی را به دنیا داد که عراق نیز امروز در جبهه مقاومت در کنار ایران و رهبری قرار گرفته است و مدتی قبل هم سخنگوی انصارالله یمن خطاب به رهبری گفت؛ ولایت ما همان ولایت علوی است و پیوند خودشان با رهبر را به صراحت اعلام کردند که حضور بشار در ایران و مقامات حماس نیز بر این خبر تایید داشت.

امام جمعه موقت ورامین گفت:اتفاقات مهمی که امروز در سطح جهان اسلام و شیعه می‌افتد بسیار مهم است، مواضع قاطع و انقلابی سید حسن نصرالله در مراسم عزاداری حسینی در لبنان حقیقتاً غرورآفرین بود این یعنی همان بصیرتی که اولیای الهی بر آن تاکید دارند ایشان با کمال صراحت اظهار کردند امروز هم خیمه ام حسینی و عمود خیمه امام خامنه‌ای است و مرکز و محور آن در ایران اسلامی می باشد و ما هرگز دست از او نمی کشیم آفرین بر این آگاهی و هوشیاری دینی و انقلابی و به جرأت می‌توان گفت امروز جمهوری اسلامی دوران اقتدار و عزت خود را طی می کند که البته این هنوز آغاز راه است و باید بر این قدرت ها افزوده شود.

محمودی با اشاره به برکناری جان بولتون نیز عنوان کرد: در این بین ترامپ جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برکنار می‌کند و او از دشمنان کینه‌توز ایران و انقلاب اسلامی بود و تمام سیاست‌هایش با بن‌بست مواجه شد و حتی ترامپ دیوانه هم می فهمد که دیگر او به درد مسئولیت نمی‌خورد و این یعنی شکست آمریکا در برابر ایران لذا اینها از وجود نشانه‌های افول قدرت استکبار آمریکا است و سران آمریکا بخواهند یا نخواهند بپذیرند و نپذیرند دوران آنها سر رسیده است و زمان مرگ سیاست های استکباری آمریکا دیر نخواهد بود و تا آن زمان فریاد همیشگی ملت ایران مرگ بر آمریکا خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه ملت ایران به هیچ وجه از هیچ مسئول و مقامی درخواست مذاکره نخواهند پذیرفت گفت: تا زمانی که سیاست های خصمانه آمریکا بر علیه ملت ایران باقی است هر کسی در هر مقامی و در هر لباسی از مذاکره با آمریکا دم بزند ملت ایران بر دهان او خواهند کوبید ثانیاً مردم از مسئولان و مدیران کشور انتظار دارند که فقط و فقط به مسائل داخل متمرکز باشند اقتدار ملی و رونق اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی از انتظارات جدی ملت ایران از مدیران است.

خطیب جمعه ورامین با بیان اینکه فرافکنی و حاشیه پردازی از هیچ مسئولی پذیرفته نیست اظهار داشت: آیا مدیران کشور مشکلات این کشور را نمی بینند، آیا از وضعیت اقتصادی جامعه بی‌خبر هستند چرا با مذاکره را به فکر انحراف افکار عمومی هستند آیا مشکل امروز مردم و حضور زنان در ورزشگاه است که برخی مسئولان کشور به تحریک احساسات می پردازند و به بهانه خرسندی یک عده به دروغ جوسازی می‌کنند، چطور برخی نمایندگان مجلس به خود اجازه می‌دهند تا آب در آسیاب دشمن بریزند، ما از مقامات قضایی می خواهیم مقتدرانه با این افراد که روزهای اخیر همگام با بیگانگان شده اند و خوراک را برای آنان فراهم کردند در هر جایگاهی که هستند برخورد کنند دولت هم به فکر خدمت به مردم باشد مشکل اصلی مردم تورم گرانی بیکاری و ازدواج است.

 

امام جمعه رباط کریم

امام جمعه رباط‌کریم: تن دادن دوباره به مذاکره خطای نابخشودنی است

حجت الاسلام ترابی در آئین عبادی سیاسی روز جمعه این شهر که با حضور آحاد مردم خداجو در مصلی بزرگ این شهر برگزار شد ، با بیان اهمیت نماز اظهار کرد: با اقامه نماز است که دین در جامعه برپا می شود.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از مصادیق باقیات صالحات اقامه کردن نماز است.

ححت اسلام ترابی با تاکید عاشورا ستیزی برخی کشورها در محرم امسال، ابراز کرد: امسال در روز عاشورا شاهد صحنه های دلخراشی همچون ممانعت پلیس نیجریه با عاشقان حسینی که باعث کشته شدن تعدادی از عاشقانان حسنی شد بودیم، این یک حرکت عاشورا ستیزی است.

وی ادامه داد: در بحرین نیز پلیس این کشور با برگزاری مراسم عاشورا حسینی برخورد کرد و در کشمیر که تحت نظر هند است نظیر همچنین اتفاقاتی برایشان رخ داد، متاسفانه دردناک تر هم می شود با اقدامات تروریستی که افغانستات اتفاق افتاد.

امام جمعه رباط‌کریم ادامه داد: در روز عاشورا به جهان نشان می دهیم که محب حسین( ع ) هستیم و نمی توانند ما را از راه مکتب حسین( ع ) دور کنند.

حجت السلام ترابی با بیان این نکته که نباید برجام دیگری در تاریخ به ثبت برسد، خاطرنشان کرد: ما نباید فریب فرانسه را بخوریم چرا باید از یک سوراخ دو بار گزیده شویم، فرانسه هم زمان و در رکاب فرانسه حرکت می‌کند.

وی تاکید کرد: امریکا خواستار این است که ایران در قبال دریافت امتیازاتی که خودش دارد به امریکا تعهد دهد، امروز فرانسه از نیابت از امریکا می خواهد که برجام دائمی ثبت شود، یعنی ایران برای همیشه از انرژی هسته ای دست بکشد و دومین خواسته فرانسه کاهش نفوذ در منطقه است که هر جور بخواهد بتواند منطقه را چپاول کند و سومین خواسته آنها تاکید بر کاهش مسافت موشک های ایران است.

وی تصریح کرد: هدف ما از مذاکره برداشته شدن تمامی تحریم ها بود باید کاری کنیم که آمریکا وادار به انجام تعهداتش شود نباید با برخورد های منفعلانه دشمن را حریص‌تر کنیم، باید با توقف مذاکرات با اروپا دشمن را به سر عقل آوریم و با غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم دشمن را وادارد کنیم تا به تعهدات خود پایبند باشد.

 

امام جمعه بخش گلستان

امام جمعه بخش گلستان: مسئولین در صدور مجوز برای هیئت‌های مذهبی دقت نمایند

حجت الاسلام والمسلمین محمود نورپور امام جمعه بخش گلستان در خطبه‌های نماز جمعه خود با تسلیت سالروز شهادت امام سجاد (ع)، بیان داشت: این امام بزرگوار سجاده نشین مکه و مدینه می باشد که مصائب زیادی دیده و دعاهایش در کتاب صحیفه سجادیه آورده شده است.

وی در ادامه با اشاره به گناهانی که با زبان صورت می گیرد، تصریح کرد: بنا به گفته بزرگان بالغ بر ۳۰ گناه توسط زبان صورت می گیرد که از جمله آن‌ها دروغ، غیبت و… می باشد که همین امر لزوم توجه به نحوه استفاده از زبانمان را تشدید می کند تا مبادا زبانی که نعمت می باشد به عذاب و عامل بدبختی تبدیل شود.

حجت الاسلام والمسلمین نورپور باتاکید بر شور عاشورایی دهه محرم در بهارستان، گفت: واقعاً این شهرستان، شهرستان عاشوراییان می باشد که به خوبی از تعداد هیئت‌های مذهبی و فضا و جو این ایام در سطح شهرها می توان این موضوع را به خوبی درک کرد.

وی همچنین به نقاط مثبت و منفی دهه محرم در بهارستان اشاره کرد و بیان داشت: حضور پرشور جوانان مومن، حجم بالای نذری‌ها، فضای خوب حاکم بر سطح شهرستان و… از جمله عوامل مثبت محرم سال جاری می باشد و در نقطه مقابل آلودگی‌های صوتی، علم‌های فلزی بزرگ و بی‌روح، طبل‌های بزرگی که تنها سبب مزاحمت صوتی می شود تماماً جزو نقاط منفی دهه محرم در بهارستان بود.

امام جمعه بخش گلستان درپایان باتوجه به اهمیت وجود دقت و کارشناسی کافی در صدور مجوز برای هیئت‌های مذهبی، خاطرنشان کرد: مسئولین مربوطه می بایست در صدور مجوز برای هیئت‌های مذهبی به عوامل مختلف ذکر شده و صلاحیت متصدیان این هیئت‌ها توجه کافی نمایند.

 

امام جمعه قرچک

امام جمعه قرچک: اسلام به برکت عاشورا زنده است

حجت الاسلام و المسلمین حجت اله اسماعیلی امام جمعه شهرستان قرچک در خطبه های نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: اگر ایمان به خداوند قلبی و یقینی نباشد ، انسان می لغزد ، ذلیل، اسیر، تسلیم می شود، استکبار امروز باید با ما دشمن باشد چون منطق صاحب ما و آقای ما ، ظلم ستیزی است ، منطق ما عزت طلبی است ، ذلت گریزی است.

وی گفت: ظالمین امروز بیش از هر روزی رسوا می شوند ، ، امروز دشمنان خدا و اهل بیت (ع) روز بروز عاجزتر می شوند ، روبه افول اند ، دارند ، غرق می شوند ، آنوقت عده ای بیچاره دست به دامان پاره پاره آنها چنگ زدند ، ابعاد و وسعت نهضت امام (ع) و منطق امام (ع) دنیا را پر کرده است.

اسماعیلی بیان کرد: منطق مقاومت رمز اصلی پیروزی گردید، نشان داد ، عاشورا می تواند همه آزادیخواهان و عدالت طلبان دنیا را به هم پیوند دهد و شبکه بین المللی مقاومت را ایجاد کند ، نهضت حسینی در قالب سازمانهای مقاومت در کشورهای مختلف به نحوی موفق بوده است.

وی افزود: حزب الله در لبنان ، انصار اله در یمن ، حشد الشعبی عراق ، دفاع وطنی سوریه فاطمیون ، زینبیون ، حیدریون در افغانستان و پاکستان ، گروههای دیگر در حال شکل گیری است ، منشأ این حرکتها نو ظهور و مؤثر و بیداری اسلامی ، انقلاب اسلامی ماست ، چطور دشمن مستکبر و استثمار گر از ما دست می کشد ، رمز پیروزی انقلاب اسلامی ما هم عاشورا بوده است.

امام جمعه قرچک تاکید کرد: عاشورا باعث تداوم مبارزه جبهه حق علیه باطل شد ، کل یوم عاشورا ، کل یوم کربلا، امام راحل فرمودند: قیام عاشورا ، هدفش اصلاح عقیده بود و جهاد در راه عقیده و آرمان الهی نه زندگی و رنگ و بوی ننگین آن .

وی با اشاره به سخنان رهبر فرزانه انقلاب، بیان کرد: اسلام به برکت عاشورا زنده است ، اگر عاشورا نبود ، نه از اسلام نه از قرآن نه از پیامبر و نه از غدیر خبری نبود ، لذا درسها و عبرتهای عاشورا را باید زنده نگه داشت.

اسماعیلی تصریح کرد: الگو اصلی ما در برون رفت از موانع پیشرفت منطق امام حسین (ع) است ، دشمن با اسلام عاشورایی مخالف است ، و هزینه می کند ، تفکر وهابیت و تکفیری فقط برای مبارزه و مخالفت با عاشورا بوجود آمد.

وی گفت: عدم اعتماد به آمریکا و اروپا با توجه به تجربیات گذشته و تذکرات مقام معظم رهبری ، تأکید بر بیانات معظم له مبنی بر سم بودن مذاکره با آمریکا ، اصلا درخواست مذاکره از جانب آنها نشانه قدرت ما وضعف آنها است.

امام جمعه قرچک تاکید کرد: توجه به اینکه سیاست آمریکا بر تهدید و سیاست اروپا بر تطمیع است هر دو یک هدفت را دارند ، دخالت و واسطه گری برخی کشورها جز مکر و حیله چیزی نیست، تولید داخل را تقویت کنیم ، تولید علم و فن آوری هسته ای را رونق دهیم ، از همه ظرفیت های داخلی استفاده کنیم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح‌ دماوندی

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح‌ دماوندی

امام جمعه دماوند: نیروهای محور مقاومت تحقق گفتمان عاشورایی هستند

حجت الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی در خطبه های سیاسی عبادی نماز جمعه این هفته با بیان اینکه عزاداری محرم امسال نیز با شکوه تر از سال های قبل برگزار شد، اظهار داشت: عاشورای امسال همه آزادیخواهان و عدالت طلبان جهان را به شبکه بین المللی مقاومت پیوند داد.
وی ادامه داد: حزب الله لبنان، انصارالله یمن، حشدالشعبی عراق، دفاع وطنی سوریه، فاطمیون، زینبیون و حیدریون افغانستان و پاکستان مصادیق تحقق گفتمان عاشورایی، از خودگذشتگی و ایثار هستند.

امام جمعه شهرستان دماوند با اشاره به اینکه تمام این تشکل ها رهبر خود را حضرت آیت الله خامنه ای می دانند، بیان کرد: ما باید برای این نعمت بزرگ خدا را شکر کنیم؛ سید حسن نصرالله در سخنرانی روز عاشورا هر جنگی علیه ملت ایران را جنگ علیه محور مقاومت دانست و اعلام کرد ما بی طرف نخواهیم بود.

فتاح دماوندی افزود: از طرفی مقتدی صدر یکی از شخصیت های سیاسی مذهبی و رئیس جریان صدر در عراق، در حسینیه امام خمینی(ع) و در کنار سردار سلیمانی حضور پیدا می کند که معنای عکس کنار هم قرار گرفتن سردار سلیمانی و مقتدی صدر را ترامپ، ملک سلمان و نتانیاهو خوب می فهمند؛ تاثیر این عکس کمتر از حمله موشکی به تل آویو نیست.

وی با اشاره به اخراج جان بولتون از کاخ سفید، افزود: اخراج این فرد از کاخ سفید نشانه ای از سقوط نظام سلطه و صعود قوس محور مقاومت است؛ جان بولتون آرزو داشت نظام ایران را ریشه کند اما خودش ریشه کن شد و عاقبت تمام سران آمریکا نیز همین خواهد بود.

امام جمعه شهرستان دماوند تاکید کرد: ایران در خاورمیانه نفوذ دارد و این نفوذ حاصل عملکرد دشمنان است؛ آمریکا به چراغ ایران فوت می کند اما روز به روز با عملکردهای خود ریشه خودش را می سوزاند.

فتاح دماوندی تصریح کرد: ۱۵ ماه از خروج آمریکا از برجام می گذرد و دشمن تمام گزینه های خود برای اعمال فشار حداکثری به ایران را استفاده می کند؛ اما اکنون ما فرآیند رشد اقتصادی را دنبال می کنیم و این مقاومت ما روز به روز به نفع ما و ضرر آمریکا خواهد بود.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران با کمک دانش فنی و تولید بومی شکوفا خواهد شد، عنوان کرد: مشکل اقتصاد ما ناکارآمدی بدنه دولت و دست و پا گیربودن قوانین راه اندازی تولید و پیچ و خم های اداری است؛ واردات بی رویه و قاچاق کالا، سبب رکود نسبی تولید شده و بهره وری از ظرفیت های داخلی را کاهش داده است.

امام جمعه شهرستان دماوند خاطر نشان کرد: مشکلات اقتصادی ما باید به صورت علمی حل شود؛ اینکه مردم فشارها را تحمل کنند و برخی افراد با موج سواری اقتصادی و یک شبه پولدار شوند و شکم خود را از مال حرام پر کنند به دلیل ضعف مدیران اقتصادی دولت است و زیبنده نطام اسلامی نیست.

فتاح دماوندی اضافه کرد: نظارت ضعیف و بی خیالی برخی مسئولین سبب میدان دار شدن دلالان مفت خور و قوت گرفتن اختلاس گران می شود.

 

امام جمعه شهرری: جان بولتون جیره خوار منافقین بود

حجت الاسلام شاهچراغی در خطبه های نماز جمعه گفت: کشور ما در ایام عزاداری سید الشهدا(ع) یک پارچه سیاه می شود و این نشانگر عدم موفقیت دشمن در ترویج تهاجم فرهنگی است.

وی گفت: سید حسن نصرالله در سخنرانی حماسی خود ترسی به دل دشمنان انداخته و گفته اگر کسی بخواهد به دشمنی با ایران برخیزد مقاومت با تمام توان خود به مقابله با آنها برخواهد خواست.

امام جمعه شهرری اظهار داشت: جان بولتون رفتاری جنگ طلبانه و ضد ایرانی داشت و در واقع جیره خوار منافقین بود ،لذا به نظر می رسد که این اخراج موفقیت و پیروزی برای ملت ایران باشد.

وی در پایان تاکید کرد: ملت ایران نه از تهدید میترسد و نه تطمیع خواهد شد، جمهوری اسلامی ایران قصد مذاکره ندارد و احساس آمریکا این است که اعتبار خود را در دنیا از دست داده است .

 

خطبه های نماز جممعه فیروزکوه

امام جمعه موقت فیروزکوه: تشریح سه هربه دشمن برای ضربه به انقلاب

حجت الاسلام سراج امام جمعه موقت فیروزکوه در خطبه های نماز جمعه اظهار داشت: از گذشته دو خط مقابل هم صف آرایی و نبرد داشتند؛ یک خط معروف به سکولار است که می گوید دین در عالم آخرت برای سعادت مردم قدم بردارد و حق دخالت در حکومت و سیاست را ندارد؛ نقطه مقابل خط دین و دین داران است و می گوید دین برای ایجاد حکومت الهی آمده است و در آن انبیا الهی حکومت تشکیل دادند و خودشان در راس هرم قرار داشتند، دلیل دوم قرآن و احکام اسلام است که در تمام شئونات مردم قانون آورده است، دین بدون حاکمیت نمی تواند این همه قوانین الهی را که برای بشریت آورده اجرا کند.

وی افزود: در زمان انقلاب اسلامی سکولار منزوی شد و دین حاکمیت را به دست گرفت اما با عقب نشینی دین داران در بعضی از ارزش ها؛ سکولار منزوی نه تنها به میدان آمد بلکه سیطره هم پیدا کرد و آیه ای از قرآن را به دست گرفت و به دستِ خودِ مسلمین داد و با همین آیه حاکیمت دین را زیر سوال برد و دین هر روز در مقام تضعیف است، اداره ای که نمازخانه دارد و زیر مجموعه آن به نماز نمی روند و می گویند اجباری در دین نیست، این همان سکولار است که با قدرت دارد حاکمیت می کند.

امام جمعه موقت فیروزکوه با بیان اینکه “لا اکراه فی الدین” به حکومت باز می گردد گفت: دین به معنای یک کشوری است که قوانین و مقرراتی دارد و کسی که در این کشور است باید به قوانین آن احترام بگذارد، من که مسلمان هستم باید به قوانین دین احترام بگذارم پس این چه امری است که می گویند “لا اِکراهَ فِی الدین؛ اجباری در دین نیست”، در بعضی موارد یک قدم به عقب برداشتیم و سکولار چند قدم جلو تر پیش رفت.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: دشمن با سه خطر بسیار بزرگ که می خواست کشور اسلامی و انقلاب ما را به خاک سیاه بنشاند؛ اولین خطر جاسوس هایی که دشمنان ایران و انقلاب از ملت ما گرفتند و به استخدام خود در آوردند، خطر دوم سونامی غارت بیت المال به صورت میلیاردی است.

وی درباره خطر تورم و گرانی بیان داشت: خطر سوم تورم و گرانی است که کشور را احاطه کرد،که با درایت سربازان گمنام امام زمان(عج) با آن مقابله شد.

حجت الاسلام سراج افزود: ما عاشورا، غدیر، امامت، روحانیت اصیل و شریف، در راس مملکت سلاله پیغمبر را داریم و از حضرت سید الشهدا درس “هیهات منا الذله” گرفتیم، ما به همه جهانیان و افراد آنان در داخل کشور و مزدوران آنان اعلام می کنیم که مایوس نیستیم و با تمام توان از انقلاب و اهداف مقدس شهدا، قرآن کریم و امامان شیعه حمایت خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان امامت و ولایت خیال کردند اگر به یک نقطه ضربه بزنند انقلابیون از موضع خود عقب می نشینند اما کور خواندند زیرا تا زمانی که شعار “هیهات منا الذله” و تا زمانی که اهداف انبیا الهی را در مقابل چشمانمان می بینیم و برای ولایت شهید می دهیم دنیا بداند مبارزه ما ادامه دارد و پرچم را به دست صاحب اصلی آن امام عصر(عج) خواهیم داد.

 

امام جمعه خیرآباد

امام جمعه خیرآباد: برخوردهای قاطع دستگاه قضا با مفسدان اقتصادی امید را در جامعه زنده کرد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفر طزری امام‌جمعه خیرآباد ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه پس از دعوت خود و همگان به تقوای الهی اظهار کرد:‌ در تاریخ آمده است وقتی یزید لعنت الله علیه حضرت سجاد(ع)را با خود به مسجد برد یکی از علماء به منبر رفت و در مدح یزید و معاویه و در ذم اهل‌بیت سخن گفت حضرت به او فرمود وای بر تو خشم خدا را به خاطر رضایت مخلوق خریدی پس جایگاه خودت را در جهنم آماده کردی.

وی گفت:‌ انسان مؤمن در این‌گونه موارد رضایت خداوند را بر رضایت بندگان ترجیح می‌دهد چراکه می‌داند اولاً خداوند جای همه‌کس را می‌گیرد ولی بندگان جای کسی را نمی‌گیرند ثانیاً در روایات آمده است کسی که رضایت بندگان را بر رضایت خدا ترجیح دهد خداوند او را به مردم واگذار می‌کند و مردم را بر او مسلط می‌کند .

امام‌جمعه خیرآباد اضافه کرد: مقام معظم رهبری در توصیه‌های خود به دولت‌مردان فرمود مواظب گرفتار شدن به حواشی باشید، اولویت‌های نظام که مسئله اقتصادی و فرهنگی است را به فراموشی نسپارید.

طزری ادامه داد: یکی از ترفندهای دشمن و باورهای داخلی و ایجاد مسئله حاشیه‌ای است که متأسفانه هرچند وقت یک‌بار خصوصاً در آستانه انتخابات به آن دامن می‌زنند و مسوولان باید متوجه این امر باشند تا گرفتار نشوند.

وی تأکید کرد:‌ امروز بر همگان عیان است که مشکلات اقتصادی و فرهنگی اولویت اول نظام و مشکل زنان جامعه ما خصوصاً جوانان بحث ازدواج است.

خطیب جمعه خیرآباد بیان کرد: عده‌ای بجای آنکه به دنبال ایجاد اشتغال برای جوانان و فراهم کردن مسئله و ابزار ازدواج آنان باشند به بهانه‌های مختلف بحث‌های درجه چندم را مطرح می‌کنند و آن‌چنان فضای جامعه را غبارآلود می‌کند.

طزری افزود: پای بیگانگان را به مسائل داخلی کشور باز نکنید این‌گونه افراد به‌نظام و جامعه ظلم روا داشته‌اند لذا همه ما به‌خصوص مسئولان نظام در همه قوا باید به هوش باشند تا در دام این‌گونه افراد قرار نگیرند.

وی تصریح کرد:‌ برخوردهای قاطع دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی امید را در جامعه زنده کرد و ما ضمن حمایت قاطع ازاین‌گونه برخوردها از دستگاه قضا می‌خواهیم با کسانی که با دروغ و شایعه فضای جامعه را متشنج می‌کنند و با روح و روان مردم بازی می‌کنند و برای کسب شهرت به مقدسات نظام و دین حمله‌ور می‌شوند با قاطعیت برخورد کنند.

امام‌جمعه خیرآباد عنوان کرد:‌ مدتی کشور فرانسه که در مذاکرات برجام نقش پلیس بد را بازی می‌کرد دلسوز جمهوری اسلامی ایران شده است و نقش پلیس خوب را برعهده‌گرفته است و واسطه و میانجیگری بین ایران و آمریکا را برعهده‌گرفته است تا از تنش بین ایران و آمریکا بکاهد.

طزری بیان داشت: تنش‌های به وجود آمده توسط آمریکا صورت گرفته، اگر خواهان تنش‌زدایی است باید بر آمریکا فشار آورد که به تعهدات برجامی عمل کند.

وی افزود:‌ فرانسه خود یکی از اعضای برجام بود و تاکنون به تعهدات خود عمل‌نکرده است و باید مورد سؤال قرار گیرد این دو کشور امروز با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

امام‌جمعه خیرآباد ابراز داشت: چندین و چند هفته است که مردم فرانسه شنبه‌ها اعتراض می‌کنند و دولت آمریکا شکست‌های متعدد در منطقه خورده است و اقتدار خود را از دست داده است که نمونه بارز آن پیشنهاد رشوه به ناخدای نفت‌کش ایرانی است که رسوایی دیگری برای آمریکا به وجود آورد.

طزری در ادامه افزود:‌ بااین‌حال مسئولان نظام باید بدانند اروپا و آمریکا هر دو یک گروه هستند و هیچ فرقی بین آنان نیست ثانیاً اعتمادی به اروپا نیست همان‌طور که آمریکا نشان داد غیرقابل است اگر توافقی صورت گیرد باید نقد باشد و آنچه از ما می‌خواهند خلاف مصلحت نظام و جزو خط قرمزهای نظام نباشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ همه می‌دانیم توان موشکی و حضور معنوی ما در منطقه خاورمیانه از خطوط قرمز نظام هست، قابل‌مذاکره نیست و توافقات باید بر اساس مفاد برجام باشد و نه بیشتر، هر خواسته‌ای فراتر از برجام باطل است و نظام آن را نمی‌پذیرد.

 

امام جمعه شهر قدس

امام جمعه شهرقدس: نمایندگان مجلس باید با مردم صادق باشند

حجت السلام والمسلمین رضا جوکار امام جمعه شهرستان قدس، در نماز عبادی و سیاسی این هفته (۲۲ شهریور،۱۳ محرم الحرام ) که با حضور پر شکوه نمازگزاران در مصلی بزرگ شهرستان قدس برزگزار شد، ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و خدا محوری در زندگی در ادامه سبک زندگی اسلامی از منظر زیارت عاشورا اظهار داشت: زیارت عاشورا از سه روایت به ما رسیده است و بنا بر روایت سوم که از سوی صفوان بن محران که از امام صادق علیه السلام روایت شده حدیث قدسی است و از سوی خداوند متعال انشاء شده است.

خطیب نماز جمعه شهرستان قدس با اشاره به جمله ابتدای زیارت عاشورا افزود: (السلام علیک یا ابا عبدالله) سلام یکی از اسماء الهی است و خداوند در قرآن هر جا که این کلمه را بر دیگران به کار می برد سلام می فرستد و هر جایی که بخواهد سلام را به خود نسبت دهد کلمه( السلام) را به کار برده است. بنابراین السلام نام خدای متعال است و به معنای تهیت و درود، دعا و درخواست، تسلیم، حمایت قلبی و زبانی و گاهی به معنای توسل و درخواست است.

وی ادامه داد : انسان زمانی که می گوید: (السلام علیک یا ابا عبدالله) و یا به هر امام دیگر سلام می کند، یعنی از ناحیه خدای متعال خود را ماذون می دارد که سلام خود را نثار آن امام معصوم کند. سلام به معنای آرامش و تهیت آشتی و مهر و محبت است و در سلام باید این رابطه دو سویه باشد. انسان وقتی که سلام می فرستد باید سلام او حامل پیام مهر و محبت باشد و نه اینکه سلام او دارای رنج و محنت باشد باید در کنار سلام پرونده اعمال او دارای گناه نباشد و در سلام با امام خود عهد بندد که گناه مرتکب نشود.

حجت السلام والمسلمین جوکار افزود: صداقت و یکرنگی یکی از نشانه های تقوا ست و علاوه بر اینکه صداقت باید در بین مردم جاری باشدبه طریق اولی باید این خصوصیت در بین مسئولین نسبت به مردم وجود داشته باشد. شفافیت در مورد آرای نمایندگان مجلس و اینکه مردم نسبت به تصمیم و رای نماینده منتخب حوزه خود در مجلس باید آگاه باشند.

امام جمعه ادامه داد: در اسلام و آموزه های دینی نیز این شفافیت وجود دارد, امام علی (ع) در نامه ۵۰ نهج البلاغه می فرماید : یکی از حقوق شما مردم بر من والی و ولی شما اینست که من هیچ چیز را از شما پوشیده ندارم به جزء اسرار نظامی را که باید مخفی باشد و حق شماست که بدانید والی شما چه تصمیمی می گیرد. اما در مجلس شورای اسلامی ما نامه ای با ۱۹۵ رای به ظاهر امضاء و جمع می شود برای طرح شفافیت آرا، اما فقط ۵۰ رای در گلدان انداخته می شود که در تضاد با چیزی است که نشان داده می شود این یک فاجعه است. مجلس شورای اسلامی باید عصاره ملت باشد. مردم باید بدانند که نماینده آنها چه تصمیمی می گیرد و نمایندگان باید با مردم صادق باشند. اگر در امورات جانب حق را می گیرید می توانید دفاع کنید.

وی در ادامه تاکید کرد : در مهر ماه سال گذشته مقام معظم رهبری در درس خارج فقه اعلام حمایت خود را از طرح شفافیت آرا داشتند و این در اسلام و حکومت داری امیر المومنین نیز وجود دارد. آن نمایندگانی که با این طرح مخالفت می کنند مخالفت آنها با ولی امر و مردم است و انها باید به نمایندگی از مردم به امورات کشور بپردازند و باید مسایل حاشیه ای را رها کرده به مسایل اصلی به فکر معیشت، سفره و اوضاع داخلی کشور باشند.

امام جمعه شهرستان قدس خاطر نشان کرد: بعضی از ادارات و مدیران آن در شهرستان ما فرسوده اند و مردم در کوی و برزن و مساجد علیه آن اداره سخن می گویند مسئولین باید زمان خود را صرف پالایش ادارات کنند و مشکلات مردم، اشتغال و گرانی را حل کنند.

خطیب نماز جمعه شهرستان قدس بیان کرد: ما در اوضاع خارجی مشکلی نداریم امروزه ابعاد نهضت امام حسین (ع) در دنیا تجلی یافته است. امروز ستاد مشترک جبهه مقاومت تشکیل شده است جوانان حزب الله لبنان، انصار الله یمن، حشد الشعبی عراق، دفاع سوریه زینبیون، فاطمیون و علویون همه نیرو های انقلاب اسلامی هستند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی که با حرکت امام و همراهی مردم آغاز شد دنیا را فرا گرفته است. اما جمهوری اسلامی هنوز در کشور مشکلات دارد ولی دشمن در مقابل انقلاب اسلامی کم آورده است. در دیدار اخیر مسئولین نهاد اسلامی فلسطین و نامه جنبش حماس که حامل تقدیر و تشکر از رهبر انقلاب بود و حضور امام مقتدی صدر در مراسم عزاداری در کنار مقام معظم رهبری (مدظله)که تمام توطئه های دشمن را نقش برآب کرد نشان از فرا گیر بودن این نهضت دارد . سخنرانی دبیر کل حزب الله لبنان که اعلام حمایت و دفاع خود را از ولی امر مسلمین جهان داشتند تمام جهان غرب را در هم ریخت.این امرباید قابل توجه بعضی از مسئولین داخلی ما باشد.

حجت السلام و ا لمسلمین جوکار تصریح کرد: امروزه ستاد جبهه مقاومت در منطقه شکل گرفته و همه نیرو ها خود را سرباز مقام معظم رهبری می دانند و در جبهه استکبار نشانه های فراوانی از اضمحلال و فرو پاشی قدرت را می بینیم و یک نمونه بارز ان جان بولتون که گفته بود نمی گذارم ایرانیها جشن چهل سالگی را بگیرند خود او اخراج شد و مانند گذشتگان و یاوه گویان دیگر این از بین بردن انقلاب اسلامی را به گور خواهد بردو جسم و تن انها باید خوراک مار ها و مورها شود، انها به جایی رسیده اند که در یک سخنرانی هم نمی توانند دوام بیاورند و با شلیک یک راکت سخنرانی را نیمه تمام رها می کنند و ما پیروز و برنده میدان هستیم به شرط اینکه مسئولین به اوضاع داخلی کشور توجه کنند. امروز انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت در جهان با اقتدار ایستاده است و باید این انقلاب به انقلاب حضرت مهدی متصل شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=522542

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.